Ponad 250 osób wzięło udział w 6. edycji Warsztatów Flekso – „Flekso jakie jest, każdy widzi. Zrównoważony rozwój. Drukować czy produkować? – oto jest pytanie”.
Wydarzenie odbywało się w Warszawie w dniach 23-24 października br., a jego współorganizatorami były firmy 3M, Sun Chemical i Wolff Poligrafia wraz z partnerami. Złożyły się na nie sesje konferencyjne (poświęcone m.in. kwestiom wdrożenia zasad ESG w przedsiębiorstwie, regulacjom PPWR dotyczącym opakowań i ich wprowadzaniu do obiegu oraz psychologii w biznesie) i warsztatowe, przebiegające pod hasłem „Panel technologów”. Podczas tych ostatnich, na wcześniej przesłane i dostarczane na bieżąco za pośrednictwem specjalnej aplikacji pytania, odpowiadali zaproszeni przez organizatorów eksperci. Ze strony Sun Chemical w tej części warsztatów wzięli udział przedstawiciele jej polskiego oddziału: Andrzej Gorczyński – Customer Technical Support i Robert Jałbrzykowski - Sales Manager.
Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale firmy Sun Chemical, mówi: „Zarówno od strony merytorycznej jak i frekwencyjnej można mówić o dużym sukcesie. W wydarzeniu, naszym zdaniem unikalnym na skalę nie tylko krajową, ale też europejską, wzięło udział liczne grono specjalistów z drukarń i przygotowalni, odpowiedzialnych na co dzień za sprawy związane z produkcją i za rozwiązywanie towarzyszących jej problemów. Zainteresowanie wykładami, sesjami pytań i odpowiedzi (także z udziałem drukarń fleksograficznych jako zaproszonych gości) czy częścią warsztatową (w tym panelem technologów), świadczy o tym, jak bardzo potrzebne jest tego typu spotkanie. Tym większym dla nas zaszczytem i przyjemnością była możliwość – po raz pierwszy – współorganizacji tego wydarzenia i wsparcia go po raz kolejny, również od strony merytorycznej”.
Jak podkreślali organizatorzy i uczestnicy, Warsztaty Flekso to wydarzenie podczas którego spotykają się specjaliści i praktycy ze wszystkich obszarów produkcji fleksograficznej. Ta formuła spotkania cieszy się od lat uznaniem, daje bowiem – poza dyskusjami na scenie konferencyjnej – przestrzeń do indywidualnych, także kuluarowych rozmów między przedstawicielami tej branży. Jednym z najbardziej wyczekiwanych przez wielu uczestników punktów spotkania był panel technologów, rozłożony, z uwagi na obszerność poruszanych zagadnień, na dwa dni. Goście warsztatów przekazali w sumie ponad 150 pytań, dotyczących wielu aspektów produkcji fleksograficzej. Robert Jałbrzykowski mówi: „Już drugi rok z rzędu zasiedliśmy wraz z Andrzejem Gorczyńskim w gronie eksperckim i muszę przyznać, że liczba pytań i ich jakość merytoryczna bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Większość dotyczyła praktycznych kwestii, problemów na jakie napotykają drukarnie fleksograficzne w obliczu codziennych wyzwań. Sporo miejsca, jak wskazywał zresztą tytuł warsztatów, poświęcono kwestiom zrównoważonego rozwoju i konieczności dopasowania się – nie tylko drukarń ale także nas producentów – do stale zmieniających się przepisów”.
Dyskusje były kontynuowane także drugiego dnia warsztatów, m.in. podczas drugiej części „Panelu technologów”, wieńczącego spotkanie. Andrzej Gorczyński mówi: „Nie da się ukryć, że z roku na rok ten właśnie element warsztatów cieszy się największą popularnością wśród ich uczestników. Świadczy o tym zakres, jak też meritum zadawanych pytań – bardzo konkretnych, dotyczących zagadnień czy problemów, z jakimi borykają się drukarnie i przygotowalnie flekso. Dla nas to znakomita sprawa, bo daje pełen obraz potrzeb i oczekiwań drugiej strony – naszych klientów. Dlatego z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej ich edycji”.
Tomasz Dobrowolski podsumowuje: „Dziękujemy pozostałym współorganizatorom i partnerom, ale przede wszystkim uczestnikom – bo to do nich skierowana jest ta inicjatywa. Mamy nadzieję, że kolejne edycje Warsztatów Flekso będą jeszcze bardziej spektakularne i z naszej strony deklarujemy dalszą chęć i gotowość do ich wspierania”.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej