Katajanokan Laituri – imponujący budynek, w którym znajduje się m.in. nowa siedziba główna Stora Enso – odzwierciedla współczesne, zrównoważone praktyki w obszarze gospodarki leśnej. Prezentuje jednocześnie możliwości wykorzystania drewna oraz potencjał zrównoważonej gospodarki leśnej. Firma ochrzciła go mianem cudu architektury drewnianej, w którym współczesne, miejskie życie zawodowe łączy się z naturą, dobrym samopoczuciem i odnawialnością surowca. Jego konstrukcja, zbudowana z pozyskiwanego w odpowiedzialny sposób drewna, będzie magazynować dwutlenek węgla przez cały okres użytkowania.
Budynek jest własnością fińskiego towarzystwa ubezpieczeń emerytalnych Varma. Oprócz siedziby Stora Enso mieszczą się w nim hotel, restauracja i kawiarnia. Dzięki wspólnym wysiłkom biura architektonicznego Anttinen Oiva Architects, a także innych osób zaangażowanych w powstanie budynku, obecność lasu można tu odczuć od fundamentów aż po dach. Drewniane elementy zostały wyeksponowane w całym wnętrzu, co podkreśla ich naturalne pochodzenie. Dach budynku ozdobiono roślinnością i drewnem, które służą miejskiej bioróżnorodności.
Powrót do korzeni
Katajanokan Laituri został wykonany z fińskiego i szwedzkiego drewna świerkowego z certyfikatem PEFC. Surowiec pochodzi z lasów własnych Stora Enso oraz należących do innych właścicieli. Drzewa w tych lasach ścinane są zwykle w wieku 60-100 lat.
Podczas pozyskiwania drewna Stora Enso przestrzega zasad zrównoważonego leśnictwa i stosuje certyfikaty określające wymagania środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Obejmują one między innymi: zachowanie martwego drewna, ochronę żywych drzew oraz utrzymanie stref buforowych wokół wód i innych struktur leśnych.
Wymagania te wspiera realizowany przez firmę program zarządzania bioróżnorodnością. Jego wyniki są monitorowane m.in. za pomocą wskaźników wpływu procesów pozyskiwania drewna na różnorodność biologiczną lasu. Po ścięciu drzew w ich miejsce sadzone są nowe, co ma zapewnić regenerację lasu. Aby „odzyskać” wykorzystaną przy budowie Katajanokan Laituri ilość drewna – 7,6 tys. m³ – północne lasy, z których zasobów korzystała firma, potrzebują zaledwie 12 minut przeciętnego, letniego dnia*.
Pochłanianie i magazynowanie dwutlenku węgla
Ścięte drzewa zostały tu zastosowane jako materiały odnawialne. Każda ich część została wykorzystywana w optymalny, wartościowy i materiałooszczędny sposób np. drewno konstrukcyjne wytworzono z pnia drzewa. W konstrukcji Katajanokan Laituri wykorzystano elementy LVL (laminated veneer lumber) - w belach i kolumnach oraz materiały CLT (cross laminated timber) - w ścianach, podłogach i dachach.
Ściany i podłogi Katajanokan Laituri przechowują obecnie ok. 6 tys. ton CO₂ związanego wcześniej w ściętych drzewach. Budynek zaprojektowano tak, by przetrwał co najmniej sto lat. W tym czasie urosną nowe lasy, zaś dla porównania – ogrzewanie, chłodzenie i inne działania związane z funkcjonowaniem budynku uwolnią taką samą ilość CO₂ w ciągu zaledwie 50 lat.
Zastosowanie drewna nie tylko pozwoliło magazynować dwutlenek węgla, ale też zastąpić przy budowie materiały nieodnawialne, takie jak beton i stal. Im dłużej drewno pozostaje w użyciu, tym dłużej CO₂ pozostaje związany. Dzięki temu surowiec ten wnosi choć cząstkę natury do środowiska miejskiego.
* Wzrost został obliczony poprzez podzielenie ilości m³ drewna wykorzystanego w budynku przez szacowany wskaźnik wzrostu lasów w Finlandii i Szwecji w sezonie wegetacyjnym (615,91 m³/minutę).
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl