Stora Enso rezygnuje z produkcji papieru gazetowego w zakładach MaxauPoprzedni artykuł 

Koncern Stora Enso poinformował o planach całkowitego zatrzymania w listopadzie br. produkującej 195 tys. ton papieru gazetowego rocznie maszyny w niemieckich zakładach Maxau. Decyzja ta jest spowodowana słabymi prognozami rynkowymi w zakresie sprzedaży papieru gazetowego w Europie oraz ponoszonymi przez firmę wysokimi kosztami produkcyjnymi. W ostatnim czasie ceny sprzedaży tego podłoża w znaczącym stopniu spadły, przy jednoczesnej podwyżce kosztów związanych z pozyskaniem papieru makulaturowego i drewna. W efekcie Stora Enso nie widzi w najbliższym czasie możliwości prowadzenia zyskownej działalności w zakresie produkcji papieru gazetowego w zakładach Maxau.

Europejski rynek papieru gazetowego cechuje się wysoką nadpodażą, nie widzimy też żadnej znaczącej poprawy na nim od czasu załamania się popytu na początku roku 2009. Prognozy związane z zapotrzebowaniem na papiery gazetowe są również mało optymistyczne. Co więcej, dostępność drewna i włókien pochodzących z odzysku na rynku niemieckim została w znacznym stopniu ograniczona, co spowodowało w ostatnim czasie szybki wzrost kosztów produkcyjnych – mówi Juha Vanhainen, wiceprezes Stora Enso odpowiedzialny za dział papierów publikacyjnych.

R E K L A M A

Rezygnacja Stora Enso z produkcji papieru gazetowego w zakładach Maxau spowoduje, że europejski rynek tego podłoża zmniejszy się o ok. 1,5%, zaś roczna sprzedaż skandynawskiego koncernu obniży się o ok. 40 mln euro. W wyniku tej decyzji zatrudnienie straci 180 z 617 pracowników niemieckiej papierni Stora Enso. Firma opracowuje w tej chwili specjalny plan socjalny dla osób dotkniętych restrukturyzacją. Jednocześnie Stora Enso zapewnia, że w zakładach Maxau nadal będzie realizowana produkcja niepowlekanych papierów magazynowych. Są one wytwarzane w dwóch maszynach o łącznych mocach produkcyjnych sięgających 530 tys. ton.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności