KBA na targach Poligrafia 2011: pokazy „na żywo” nowoczesnej technologii drukowania w maszynach arkuszowychPoprzedni artykuł 

Goście targowi mieli okazję z bliska obejrzeć maszynę KBA Genius 52UV, umożliwiającą zadrukowywanie szerokiej gamy nietypowych podłoży.
Goście targowi mieli okazję z bliska obejrzeć maszynę KBA Genius 52UV, umożliwiającą zadrukowywanie szerokiej gamy nietypowych podłoży.
Jako jedyny niemiecki producent maszyn drukujących, firma KBA wzięła aktywny udział w tegorocznych targach Poligrafia w Poznaniu, prezentując na swoim stoisku dwie maszyny drukujące: konwencjonalną KBA Rapida 75E wyposażoną w pięć zespołów drukujących, wieżę lakierującą i dwa segmenty przedłużonego wykładania oraz bazującą na technologii bezstrefowego offsetu bezwodnego KBA Genius 52UV. Przez cały okres targów, dwa razy dziennie, odbywały się ich pokazy „na żywo”, za każdym razem gromadząc liczną widownię. Pierwsza z maszyn – pięciokolorowa KBA Rapida 75E – prosto z Poznania została przetransportowana do drukarni Gutenberg z Łodzi, gdzie już wkrótce rozpocznie pracę. Targi Poligrafia stały się też okazją do spotkania prasowego, podczas którego przedstawiono niedawne zmiany w zakresie sprzedaży i serwisu maszyn KBA w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. powołanie do życia firmy KBA CEE Sp. z o.o., w miejsce spółki KBA-Polska.

Polska premiera ekonomicznej i ekologicznej maszyny KBA Rapida 75E
Z myślą o zwiedzających targi Poligrafia, firma KBA przygotowała pokazy „na żywo” dwóch arkuszowych maszyn drukujących. Odbywały się one dwa razy dziennie, a rozlokowanie maszyn (po obu stronach audytorium) umożliwiało wygodną ich obserwację bez konieczności przemieszczania się po stoisku. Pierwszym z prezentowanych rozwiązań była pokazana po raz pierwszy podczas ubiegłorocznych targów Ipex maszyna KBA Rapida 75E. W wersji zaprezentowanej w Poznaniu maszyna KBA Rapida 75E-5+L ALV2 została wyposażona w pięć zespołów drukujących, wieżę lakierującą i dwa segmenty przedłużonego wykładania, a także w szereg dodatkowych opcji: lakierowanie przy użyciu systemu rakla komorowego Harris & Bruno, automatyczne ustawianie formatu, systemy suszenia IR, antystatyczne wyposażenie na nakładaniu i wykładaniu, automatyczne mycie cylindrów dociskowych, system kontroli i pomiaru densytometrycznego DensiTronic oraz moduł CIP3/JDF, umożliwiający wstępne ustawianie kałamarzy farbowych na podstawie danych z działu prepress. Maszyna, opatrzona symbolem „E”, reprezentuje wysoki poziom energooszczędności i proekologiczności, zajmując znacznie mniej miejsca niż porównywalne maszyny w tej samej klasie formatowej.
Podczas pokazów na maszynie realizowane były za każdym razem dwie prace wykonywane na różnych podłożach, dzięki czemu zwiedzający mogli docenić nie tylko wysoką jakość druku, ale też wydajność maszyny w zakresie zmiany zlecenia – podkreśla Paweł Krasowski z działu marketingu KBA CEE, odpowiedzialny za ekspozycję targową i organizację całego stoiska. – Była to jej premiera podczas dużej imprezy wystawienniczej w Polsce, dlatego dla naszych gości targowych przygotowaliśmy coś wyjątkowego: druk zdjęć samochodu Porsche z bardzo interesującym efektem tzw. „drip off” – uzyskanie matu i połysku inline w technologii konwencjonalnej. W tym miejscu chciałem podziękować naszym partnerom w tym przedsięwzięciu: firmie Porsche za udostępnienie wizerunku samochodu, a także firmom Kodak, na której bezprocesowych płytach odbywał się proces drukowania, Michael Huber Polska – dostawcy farb oraz Europapier – podłoży drukowych.

KBA Genius 52UV: ekologicznie i bez wody
Drugie z prezentowanych w Poznaniu rozwiązań to ćwierćformatowa maszyna KBA Genius 52UV, bazująca na technologii offsetu bezwodnego i produkowana przez wchodzącą w skład koncernu Koenig & Bauer spółkę KBA-MetroPrint. Dedykowana dla niszowych zastosowań, wymagających trudnych podłoży niewsiąkliwych, drukuje z wykorzystaniem farb UV i jest ciekawą alternatywą dla firm specjalizujących się w zadrukowywaniu nietypowych materiałów. Maszyna jest też kolejnym reprezentantem ekologicznego przesłania firmy KBA: o jej przyjazności dla środowiska naturalnego świadczą choćby zastosowana tu technologia offsetu bezwodnego i bardzo mała ilość odpadów (pierwsze arkusze nakładowe pojawiają się już po kilku odbitkach). Wśród cech charakterystycznych maszyny KBA Genius 52UV warto wymienić: krótki zespół farbowy, centralny cylinder dociskowy (wokół którego rozmieszczone są zespoły drukujące), system termostatowania dla wałka aniloks i cylindra płytowego, automatyczny system zmiany płyt, możliwość drukowania na nietypowych (np. niewsiąkliwych) podłożach o grubości maksymalnej 0,8 mm i wydajność rzędu 8 tys. egz./h.

KBA CEE – reorganizacja obsługi klientów z Polski, Czech i Słowacji
Podczas targów odbyło się spotkanie prasowe dla dziennikarzy polskich mediów branżowych, poświęcone niedawnej reorganizacji sprzedaży i serwisu KBA na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, czego efektem było powstanie spółki KBA CEE. Ze strony KBA CEE wzięli w nim udział: Oliver Becker – prezes KBA CEE (i do niedawna prezes firmy KBA-Polska, która została zastąpiona przez nowy podmiot), Jan Korenc – wiceprezes KBA CEE (wcześniej dyrektor ds. sprzedaży, marketingu i serwisu KBA-Grafitec) i Paweł Krasowski – odpowiedzialny w KBA CEE za działania marketingowe. Witając zgromadzonych na stoisku dziennikarzy, Oliver Becker podkreślał, że połączenie sił na rynkach Polski, Czech i Słowacji i zintegrowanie działalności „pod jednym dachem” firmy KBA CEE (której siedziba znajduje się w Warszawie), przyniesie wymierne korzyści klientom z całego regionu: Zmiany oznaczają, że zakłady KBA-Grafitec w Dobrušce będą mogły skupić się na dalszym rozwoju w zakresie produkcji maszyn, nie zajmując swojej uwagi sprzedażą i serwisowaniem urządzeń. Tym zajmuje się obecnie KBA CEE, przy czym w przypadku mojej osoby i siedziby głównej w Warszawie koncentrujemy się na rynku polskim, zaś obecny tu Jan Korenc, któremu podlegają filie w Pradze i Bratysławie, jest odpowiedzialny za nasze działania w tym zakresie w Czechach i na Słowacji. Powstanie KBA CEE to także integracja działań serwisowych i wzajemne wsparcie osób pracujących w różnych krajach, mam tu na myśli także nasze autoryzowane firmy serwisowe w Polsce. W sumie firma KBA CEE zatrudnia dziś ponad 30 osób, z czego spory odsetek stanowią właśnie pracownicy działu serwisu. Jesteśmy przekonani, że w nowej strukturze będziemy jeszcze efektywniej wspierać naszych obecnych i przyszłych klientów.
Oliver Becker odniósł się też do obecności KBA na targach w Poznaniu: Posiadanie stoiska na tych targach jest w naszym przypadku przejawem szacunku dla polskich klientów, umożliwieniem im bezpośredniego spotkania z nami oraz zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi KBA. Dlatego nie tylko mamy stoisko, ale też prezentujemy na nim dwie działające maszyny. Jestem przekonany, że ta bezpośrednia obecność na poznańskich targach będzie wkrótce procentować.
Jan Korenc, wiceprezes KBA CEE dodał: Frekwencja na naszym stoisku, jak też przekrój zwiedzających, świadczą o tym, że warto było się tu pojawić. Co ciekawe, stoisko KBA odwiedzają nie tylko klienci z regionu, na którym działamy jako KBA CEE, ale też zorganizowane grupy z krajów b. WNP. Właśnie z myślą o nich prezentujemy m.in. produkowaną w zakładach w Dobrušce maszynę KBA Rapida 7E, która jest kolejnym uznanym – także na polskim rynku – modelem wytwarzanym przez nasze czeskie zakłady.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności