Wstępne wyniki Koenig & Bauer AG za rok 2012: trzykrotny wzrost zysku operacyjnego, dwucyfrowy wzrost przychodów ze sprzedażyPoprzedni artykuł 

Linia KBA-MetalPrint w chińskiej firmie China Food Packaging, przeznaczona do nanoszenia efektów specjalnych i lakierowania podłoży metalowych.
Linia KBA-MetalPrint w chińskiej firmie China Food Packaging, przeznaczona do nanoszenia efektów specjalnych i lakierowania podłoży metalowych.
Firma Koenig & Bauer (KBA) poinformowała o wstępnych wynikach finansowych za 2012 rok. Niemiecki producent uzyskał w nim przychody ze sprzedaży przekraczające 1,3 mld euro, co oznacza wzrost o ponad 10% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Zysk operacyjny KBA, nieuwzględniający jednorazowych wydatków, wyniósł w tym samym okresie ponad 30 mln euro i był ponad trzy razy wyższy niż w roku 2011 (9,9 mln euro). Firma odnotowała również znaczącą poprawę przepływów gotówkowych i kapitału obrotowego. 
 
Tak dobre wyniki KBA to z jednej strony efekt wdrażanych nieustannie przez firmę programów oszczędnościowych i restrukturyzacyjnych, których celem jest redukcja kosztów i wzrost wydajności działań, z drugiej zaś – posiadania wszechstronnego i uniwersalnego portfolio produktów. Na dzień dzisiejszy ponad 30% przychodów ze sprzedaży spółki pochodzi z sektorów mniej podatnych na strukturalne zmiany w szeroko rozumianej branży medialnej. Zaledwie kilka dni przed podaniem wstępnych wyników finansowych za rok 2012, firma poinformowała o kolejnym kroku w kierunku rozszerzenia oferowanej gamy maszyn drukujących: wkrótce KBA stanie się właścicielem włoskiego producenta maszyn fleksograficznych, dedykowanych na rynek opakowań giętkich – firmy Flexotecnica. 
 
W wynikach za czwartym kwartał ub.r. odnotowano specjalne odpisy amortyzacyjne działu maszyn arkuszowych w wysokości niespełna 30 mln euro. Był to bezpośredni efekt strategii kierownictwa firmy, które koncentruje się na bardziej zyskownych zamówieniach i rozwiązaniach. Stanowi ona również odbicie szacunkowych zmian w parametrach rynkowych oczekiwanych w perspektywie średniookresowej, jak też zorientowanej na wynik strategii biznesowej na przyszłość. Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej jednorazowe wydatki, które nie miały jednak wpływu na wartość przepływów gotówkowych, zysk KBA przed opodatkowaniem był w ub.r. nieco wyższy niż w roku 2011, kiedy to osiągnął poziom 3,3 mln euro. Tym samym niemiecki producent już czwarty rok z rzędu odnotował zysk netto. 
Na sukcesach operacyjnych firmy zyskają także udziałowcy KBA. Mówi Claus Bolza-Schünemann, prezes zarządu i CEO koncernu: „Z uwagi na silny wzrost zysku operacyjnego, nieuwzględniającego wydatków jednorazowych w przypadku całej grupy oraz zysku netto wypracowanego przez firmę-matkę, będziemy wnioskować o wypłatę naszym udziałowcom dywidendy za rok 2012. Więcej szczegółów na ten temat podamy podczas prezentacji oficjalnych wyników za ubiegły rok”. 
 
Zwiększony popyt na offsetowe maszyny arkuszowe, odnotowany w roku 2012, spowodował dwucyfrowy wzrost nowych zamówień w tym segmencie. W rezultacie w ostatnim kwartale ub.r. dział maszyn arkuszowych KBA wypracował wzrost zarówno zysku operacyjnego, jak i nieopodatkowanych przychodów ze sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem 2011. Z kolei w dziale maszyn zwojowych i specjalistycznych odnotowano ilość zamówień o 28% mniejszą niż w tym samym okresie roku 2011. Na koniec 2012 roku wartość zebranych zamówień na zakontraktowane maszyny wyniosła 650 mln euro, czyli więcej niż w latach 2008-2010. Firma może też pochwalić się solidnymi przepływami gotówkowymi. W efekcie wyniki finansowe i bilans spółki za rok 2012 po raz kolejny wyróżniają się na tle innych dostawców w tym segmencie rynkowym. 
Liczba osób zatrudnionych w KBA spadła w ub.r. o około 200, do poziomu 6187 pracowników. W ślad za licznymi działaniami dostosowującymi moce produkcyjne firmy do aktualnych warunków rynkowych, zarząd KBA wprowadził w roku 2012 kolejne programy oszczędnościowe mające docelowo, tj. do 2014 roku, znacząco poprawić zyskowność działów maszyn arkuszowych oraz zwojowych i specjalistycznych. Warto również wspomnieć o nowej wewnętrznej organizacji pracy oraz usprawnieniu działalności w zakresie zakupów i produkcji w ramach całej grupy. Te ostatnie objęły m.in. planowane zamknięcie zakładów produkcyjnych w Trennfeld z końcem br. oraz wprowadzane systematycznie od początku 2012 roku zmiany w kontraktach osób zatrudnionych w zakładach w Würzburgu i w Radebeul. Ich celem jest dalsze zwiększanie elastyczności i zyskowności KBA w kluczowych dla jej działalności obszarach.


Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności