Wyniki KBA po 3. kwartale 2012: zgodnie z planemPoprzedni artykuł 

Wprowadzona na targach drupa 2012 wielkoformatowa KBA Rapida 145 okazała się dużym sukcesem - do tej pory w drukarniach z całego świata zainstalowano już ponad 30 maszyn tego modelu.
Wprowadzona na targach drupa 2012 wielkoformatowa KBA Rapida 145 okazała się dużym sukcesem - do tej pory w drukarniach z całego świata zainstalowano już ponad 30 maszyn tego modelu.
Firma Koenig & Bauer (KBA) poinformowała o wynikach finansowych po pierwszych dziewięciu miesiącach br. Odnotowała w tym okresie sprzedaż o 16,6% wyższą niż w analogicznym okresie w ub.r., przy czym wolumen zamówień na maszyny arkuszowe wzrósł aż o 10%. Firma uzyskała też w tym okresie wyższy zysk przed opodatkowaniem, który wyniósł 12,5 mln euro. Mimo wciąż niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej kierownictwo KBA zakłada realizację wyniku finansowego zaplanowanego na bieżący rok.

Znaczący wzrost przychodów ze sprzedaży
Sprzedaż grupy KBA w pierwszych trzech kwartałach br. zamknęła się kwotą 916,2 mln euro, co stanowi ponad 16% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2011. Na ten wynik składają się nie tylko dostawy na kluczowe dla firmy rynki offsetu arkuszowego i zwojowego, ale też specjalistyczne, mniej uzależnione od wahań koniunktury segmenty, np. opakowań, druków z zabezpieczeniami, druku cyfrowego oraz znakowania i kodowania produktów. Głównie dzięki majowym targom drupa ilość zamówień na nowe maszyny arkuszowe wzrosła o 10% i wyniosła 826 mln euro.
Zysk operacyjny KBA po pierwszych trzech kwartałach br. wyniósł 20,5 mln euro, co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z ubiegłym rokiem (strata 20,4 mln euro). Zysk przed opodatkowaniem (EBT) wyniósł z kolei 12,5 mln euro (przy ubiegłorocznej stracie 26,6 mln euro), zaś zysk po opodatkowaniu 5,9 mln euro.

Wzrost zamówień na maszyny arkuszowe: efekt targów drupa 2012
Po dziewięciu miesiącach br. firma KBA zebrała zamówienia na nowe maszyny arkuszowe o łącznej wartości 517,8 mln euro, co oznacza 10% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Sprzedaż w tym segmencie produkcji zamknęła się kwotą 395,4 mln euro, zbliżoną do wyniku z 2011 roku. Pozytywny efekt targów drupa – jak podaje firma KBA – powinien być jeszcze bardziej zauważalny w wynikach 4. kwartału.

Większa sprzedaż maszyn zwojowych i specjalistycznych
W tym segmencie firma KBA zebrała zamówienia na maszyny o łącznej wartości 308,2 mln euro, zaś sprzedaż z tytułu zrealizowanych kontraktów wyniosła 520,8 mln euro (wzrost o 34,1%). Wyższe marże, większe przychody z tytułu usług serwisowych oraz właściwie skomponowane portfolio produktów – to wszystko sprawiło, że po pierwszych dziewięciu miesiącach br. dział maszyn zwojowych i specjalistycznych KBA odnotował zysk w wysokości 41,9 mln euro (przy 1,7 mln euro w analogicznym okresie 2011).

90% produkcji na eksport
Spadek sprzedaży na rodzimym dla firmy KBA rynku niemieckim spowodował, że udział eksportu w jej sprzedaży wzrósł do 89,5%. W pierwszych trzech kwartałach br. sprzedaż do pozostałych krajów Europy (poza Niemcami) stanowiła tylko 29,7% wszystkich obrotów KBA, głównie za sprawą słabnących gospodarek w różnych częściach kontynentu. W przypadku pozostałych regionów świata udział w sprzedaży kształtował się następująco: 24,4% przypadło na kraje Azji i Pacyfiku (ze szczególnym uwzględnieniem Chin), 25,3% na Amerykę Łacińską i Afrykę oraz 10,1% na Amerykę Północną.

Stabilne finanse podstawą do optymizmu
Zaplanowany na 4. kwartał br. wzrost sprzedaży maszyn arkuszowych wpłynął na okresowy wzrost siły roboczej KBA. Z kolei poprawa zysku i spadek zobowiązań handlowych zwiększyły przepływy gotówkowe z działalności podstawowej do poziomu 66,1 mln euro. Wartość wolnej gotówki wzrosła do 49,9 mln euro, zaś zebranych funduszy do 193,4 mln euro. Dzięki redukcji zobowiązań bankowych do poziomu 30,7 mln euro wynik finansowy netto KBA wyniósł po trzech kwartałach br. 162,7 mln euro.
Na koniec września liczba zatrudnionych w grupie KBA osób wynosiła 6312, w tym 411 praktykantów. Wyłączając niedawno włączoną w jej struktury firmę Print Assist AG, oznacza to liczbę o 149 stanowisk mniejszą niż na koniec września 2011. W wyniku realizowanego planu restrukturyzacji, zakładającego m.in. przejście części osób na emeryturę, docelowo zatrudnienie spadnie poniżej poziomu 6000 osób.

Pozytywna prognoza na cały rok 2012
Biorąc pod uwagę wyniki po pierwszych trzech kwartałach kierownictwo KBA podtrzymuje swoje prognozy finansowe na cały rok 2012. Zakładają one wzrost przychodów ze sprzedaży do ponad 1,2 mld euro oraz osiągnięcie dwucyfrowej wartości zysku przed opodatkowaniem, przewyższającej 12,5 mln euro odnotowane po pierwszych dziewięciu miesiącach br. Biorąc pod uwagę rosnącą niepewność ekonomiczną i polityczną, zarząd KBA przedstawi więcej szczegółowych informacji na temat roku 2012 oraz oczekiwań związanych z rokiem nadchodzącym w lutym 2013. Wtedy to opublikowane będą wstępne, nieaudytowane wyniki finansowe za bieżący rok obrachunkowy.

W celu dalszej, systematycznej poprawy zyskowności najważniejszych dla KBA działów maszyn offsetowych i zwojowych, wczesnym latem br. zarząd firmy ponownie dokonał wszechstronnej analizy prowadzonych działań restrukturyzacyjnych, mających zwiększyć wydajność i obniżyć koszty spółki. Program, którego zakończenie jest planowane na rok 2014, prezes i CEO firmy Claus Bolza-Schünemann charakteryzuje następująco: „Nie zakładamy dalszych masowych zwolnień pracowników. W pierwszym rzędzie chcemy się skoncentrować na dalszej redukcji kosztów ogólnych i administracyjnych, zwiększeniu wydajności produkcji dzielonej pomiędzy poszczególne zakłady, optymalizacji dokonywanych zakupów oraz wprowadzeniu bardziej elastycznego czasu pracy bez ponoszenia dodatkowych kosztów”.
Prezes firmy odniósł się też do wejścia KBA na rynek druku cyfrowego (za sprawą maszyny KBA RotaJET zaprezentowanej na targach drupa 2012) oraz związanej z tym dywersyfikacji działań: „Wśród wielu intensywnie rozpatrywanych opcji, najbardziej interesujące i odpowiednie dla KBA są związane z drukowaniem obszary szeroko rozumianej branży opakowań”.


Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności