Xerox pomaga w odkrywaniu tajemnic oceanówPoprzedni artykuł 

Ośrodek badawczy PARC, należący do Xerox, rozpoczął współpracę z Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) w ramach projektu Ocean of Things, trwającego od 2017 roku. W tym celu zbudował 1500 urządzeń dryfujących (drifterów), które pomogą naukowcom poszerzyć dotychczasową wiedzę o morzach i oceanach.

DARPA swoje działania w ramach Ocean of Things rozpoczęło w 2017 roku. Polegają one na prowadzeniu pomiarów obejmujących temperaturę wody, badaniu stanu morza i jego powierzchni, a także życia morskiego w obszarze Zatok Południowej Kalifornii i Zatoce Meksykańskiej. Stale pozyskiwane przez nią informacje, mają na celu poszerzanie wiedzy i ilość dostępnych danych na temat środowiska oraz wpływu człowieka na ekologię.

- Oceany pokrywają ponad 70 procent powierzchni Ziemi, ale ciągle niewiele o nich wiemy. Nasze urządzenia dryfujące (przyp. driftery) zbierają dane, których nigdy wcześniej nie mogliśmy śledzić, umożliwiając uzyskanie trwałych informacji o sytuacji panującej w morzach - powiedział Ersin Uzun, wiceprezes i dyrektor generalny zespołu Internet of Things w Xerox.

Jak przetrwać w oceanie?

W ramach programu Ocean of Things na dużych obszarach oceanicznych rozmieszczono tysiące przyjaznych dla środowiska urządzeń dryfujących, tzw. drifterów. Każdy z nich jest zasilany energią słoneczną i ma około 20 czujników pokładowych, w tym kamerę, GPS, mikrofon, hydrofon i akcelerometr. Taka różnorodność pozwala na zdobycie danych z szerokiego wachlarza dziedzin, w tym informacji o zanieczyszczeniu oceanów, aquafarmingu i transporcie wodnym.

PARC wykorzystał swoje ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenie w tworzeniu wiodących rozwiązań w branży technologicznej, do stworzenia driftera, który świetnie wpasował się w wymagania programu DARPA. Zaprojektowane przez nich urządzenie zostało wykonane z materiałów bezpiecznych dla środowiska. Ponadto, jest zdolne do przetrwania w trudnych warunkach morskich przez ponad rok i wykorzystuje zaawansowane techniki analityczne do przetwarzania i udostępniania zebranych danych.

PARC zbudował 1500 drifterów na pierwszą fazę projektu, a w planach ma przygotowanie kolejnych 10 000, które będą bardziej kompaktowe i tańsze w produkcji. Dane zebrane podczas tej rundy, mają pomóc w dalszej optymalizacji działań i przygotować firmę do wprowadzenia większej ilości urządzeń do wody, tak aby pozyskiwać jak największą ilość danych o środowisku morskim i lepiej rozumieć oceany.

Na podstawie informacji firmy Xerox

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności