Najnowsza wersja workflow Agfa Graphics – Apogee 9 zdobywa coraz większą popularność wśród drukarń akcydensowych i firm pracujących w hybrydowym środowisku poligraficznym, uwzględniającym technologie konwencjonalną i cyfrową. Wielokrotnie nagradzane, bazujące na formacie PDF rozwiązanie stanowi swego rodzaju „centrum produkcyjne”, zapewniające użytkownikom większą innowacyjność, interaktywność i optymalizację działań w obszarze przygotowania prac do drukowania.
Apogee 9 to system workflow, który – jak zapewnia Andy Grant, szef działu oprogramowania Agfa Graphics – w równym stopniu spełnia oczekiwania typowej drukarni, jak też przedsiębiorstwa oferującego usługi druku mało- i wielkoformatowego, realizującego typowe zlecenia akcydensowe oraz prace z zakresu Sign & Display. Pracując zgodnie z promowanym przez producenta hasłem „Innowacja – interakcja – optymalizacja”, zapewnia on większą prostotę działań w obszarze cyfrowego prepressu, wyższy poziom automatyzacji oraz funkcjonalności przy budowaniu wzajemnych relacji na linii drukarnia-zleceniodawca.
„Apogee 9 to wszechstronne narzędzie, które eliminuje tzw. wąskie gardło w całym procesie produkcji poligraficznej – mówi Andy Grant. – Pozwala też drukarniom akcydensowym i dostawcom usług bazujących na różnych technologiach na większe zaspokojenie oczekiwań ich klientów”.
Apogee 9: Co nowego?
W systemie Apogee 9 znajduje się szereg nowych funkcji, które sprawiają, że jego użytkownik może zaoferować szersze portfolio innowacyjnych usług. Wyposażony został m.in. w sterowniki do produkowanych przez Agfa Graphics ploterów z serii Anapurna i Jeti. Jest też kompatybilny z rozwiązaniami do inkjetowego druku wielkoformatowego innych dostawców. Tym samym pozwala na sterowanie licznymi urządzeniami wyjściowymi – naświetlarką CtP, ploterem wielkoformatowym bądź też cyfrową maszyną drukującą – z poziomu tego samego interfejsu. Co więcej, umożliwia wprowadzanie parametrów dla każdego urządzenia z osobna, uwzględniając opcje wykańczania wydruków, przygotowanie pliku wykrojnika itd.
Nowa, wbudowana funkcja zarządzania barwą umożliwia z kolei wykorzystanie gotowych bądź tworzenie własnych profili kolorystycznych, bazujących na typie podłoża, trybie drukowania (o różnym poziomie jakości/rozdzielczości) oraz rodzaju urządzenia, w jakim będzie realizowana produkcja. Obie powyższe funkcje przenoszą konfigurację prepressu na zupełnie nowym poziom standaryzacji, zapewniając większą jakość realizowanej produkcji.
Nowa wersja modułu Apogee Impose pozwala na impozycję stron książek w oprawie miękkiej, uwzględniając linie klejenia i znaki pasowania (istotne w przypadku drukowania w maszynach z systemem odwracania arkusza). Z myślą o zleceniach realizowanych w maszynach zwojowych, program umożliwia impozycję stron o różnych formatach.
Wyższa funkcjonalność Apogee 9 zwiększa interakcję z klientami i pozwala na zacieśnienie relacji pomiędzy użytkownikiem oprogramowania a odbiorcą wykonywanych za jego pomocą zleceń. Zupełnie nowy interfejs modułu WebApproval ułatwi klientom korzystającym okazjonalnie z tego rozwiązania wgrywanie niezbędnych danych przy użyciu funkcji „przeciągnij i upuść”. Bazując na języku HTML5, moduł WebApproval stał się jednocześnie bardziej wydajny, gdyż wyeliminowano w nim typowe dla przeglądarki internetowej problemy z niekompatybilnością oraz umożliwiono klientom kontakt z drukarnią w dowolnym momencie – zarówno z poziomu komputera stacjonarnego jak też urządzeń przenośnych.
Z kolei nowa wersja sklepu internetowego Apogee StoreFront pozwala dostawcom usług poligraficznym na zaoferowanie swoim klientom różnego typu produktów elektronicznych: dokumentów PDF, plików typu ePub czy banerów internetowych. Umożliwia też generowanie personalizowanych faktur proforma, wpływając na prostotę i wydajność przy tworzeniu nowych sklepów internetowych.
„Gdy workflow zostaje zoptymalizowany, zwiększa się automatyzacja procesów a poszczególne operacje przebiegają bardziej sprawnie. To zaś oznacza uwolnienie operatorów prepress od części dotychczasowych zadań i ich większą aktywność w stosunku do klientów – kontynuuje Andy Grant. – Zdolność systemu Apogee 9, by podnieść innowacyjność pracy, ułatwić interakcję z klientem i zoptymalizować relacje z nim skutkuje wyższą jakością, kreatywnością oraz zyskownością prowadzonych działań”.
System Apogee 9 został zaprojektowany w ten sposób, by zoptymalizować cały cykl produkcyjny. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na większą liczbę wersji tego samego dokumentu, udoskonalony został m.in. moduł versioning. Obecnie umożliwia on np. automatyczne drukowanie (w maszynach cyfrowych) różnych wersji tej samej pracy jako osobnych zleceń. To redukuje koszty produkcji, gdyż proces obsługi prac zostaje znacznie uproszczony.
Rainer Mähringer, menedżer ds. prepressu w niemieckiej firmie Baumann Druck (w której niedawno wdrożony został system Apogee 9), potwierdza: „Dotychczas w obszarze versioningu stosowaliśmy tzw. film cyfrowy, który pozwalał na „podwójne wypalanie” danych. Dzięki wdrożeniu Apogee 9, standardem stała się funkcja versioningu bazująca na formacie PDF. Proces generowania nowej wersji dokumentu, wprowadzania w nim zmian czy też dodawania kolejnej strony stał się o wiele łatwiejszy”.
W wersji Apogee 9 udoskonalony został także moduł InkSave. Użytkownik ma dzięki niemu pełną wiedzę na temat oszczędności uzyskiwanych dzięki redukcji zużycia farby.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com