Kompleksowe wdrożenie rozwiązań prepress firmy Agfa w Drukarni Leyko sp. z o.o.Poprzedni artykuł 

Przy nowym systemie CtP stoją: Edward Korol - prezes zarządu Drukarni Leyko Sp. z o.o. i Aleksandra Sajdak - regionalny szef sprzedaży w polskim oddziale firmy Agfa.
Przy nowym systemie CtP stoją: Edward Korol - prezes zarządu Drukarni Leyko Sp. z o.o. i Aleksandra Sajdak - regionalny szef sprzedaży w polskim oddziale firmy Agfa.

W ostatnim czasie Drukarnia Leyko Sp. z o.o. z Krakowa, działająca na rynku usług poligraficznych od ponad 40 lat, wdrożyła kompleksowe rozwiązanie CtP firmy Agfa. Dostarczona w marcu br. konfiguracja uwzględnia: pełnoformatową naświetlarkę Avalon N8-30 S, wywoływarkę Elantrix 125DX, stacker Elantrix 125SX oraz automatyczny podajnik do płyt.

Całością steruje system workflow Apogee Manage v 11, uwzględniający wiele funkcji i opcji przydatnych w produkcji komercyjnej i dziełowej, na której bazuje Drukarnia Leyko. Jak zapewnia Edward Korol – prezes zarządu i dyrektor przedsiębiorstwa, nowe rozwiązanie CtP pozwoliło na skokowy wzrost wydajności realizowanej przez dział prepress i wpłynęło na usprawnienie wykonywanej tu produkcji.

„Nasza drukarnia od wielu lat specjalizuje się w produkcji komercyjnej (uwzględniającej różnego typu materiały reklamowe) oraz dziełowej. Inwestycje, jakie realizujemy, muszą uwzględniać specyfikę tego rodzaju druków. Ponieważ rynek staje się coraz trudniejszy, a wymagania klientów rosną, nasze wyposażenie sprzętowe i software’owe musi odpowiadać tym wymogom. Stąd decyzja o modernizacji całej przygotowalni cyfrowej i rozszerzenie naszej współpracy z firmą Agfa” – mówi Edward Korol.

Początki Drukarni Leyko Sp. z o.o. sięgają 1976 gdy Zbigniew Leyko – do dziś pozostający właścicielem firmy – uruchomił działalność poligraficzną, początkowo w oparciu o technikę sitodruku, którą kilka lat później zastąpił tu offset. „Przełomem w naszej działalności był okres transformacji ustrojowej, który spowodował dużą dynamikę rozwoju całej branży – mówi Edward Korol. – Nasz park sprzętowy był systematycznie wzbogacany o nowe maszyny, najpierw w formacie A3, następnie B2, wreszcie B1, na którym obecnie bazujemy. W zakresie przygotowalni dość szybko zaczęliśmy korzystać z usługowych naświetlarni płyt, jakie pojawiły się w Krakowie – uważaliśmy CtP za duży skok technologiczny i jakościowy w porównaniu do tradycyjnego naświetlania form drukowych z filmów. Z tego też względu niedługo później zainwestowaliśmy we własne tego typu rozwiązanie. Z czasem wymieniliśmy je na kolejne. W ostatnim czasie, przede wszystkim w obszarze oprogramowania sterującego całością, stało się jednak ono zbyt wolne i mało efektywne. Przez wiele lat stosowaliśmy w nim płyty marki Agfa, mieliśmy bardzo dobre relacje z tym dostawcą, więc w naturalny sposób stała się ona jednym z oferentów, których braliśmy pod uwagę podejmując kolejny krok inwestycyjny w obszarze przygotowalni cyfrowej”.

Dostarczony tu w 1. kwartale br. system CtP składa się z pełnoformatowej naświetlarki termicznej Avalon N8-30 S, wywoływarki Elantrix 125DX, stackera Elantrix 125SX oraz automatycznego podajnika do płyt. „Przygotowując konkretne rozwiązanie dla naszego klienta, kierujemy się zasadą ECO3: ekonomii, ekologii i ekstra wygody w użytkowaniu – mówi Aleksandra Sajdak, regionalny szef sprzedaży w polskim oddziale Agfa, odpowiedzialna za ten kontrakt. – Drukarnia ta od lat korzystała z naszych płyt termoczułych, więc znała ich wysoką jakość. Ponieważ wcześniej użytkowane tu rozwiązanie CtP przestało spełniać oczekiwania klienta, a więc stało się de facto nieekonomiczne, zaproponowaliśmy nową naświetlarkę w formacie B1, bazującą – podobnie jak wcześniej stosowane urządzenie – na technologii termicznej”. Avalon N8 30-S pozwala na produkcję do 24 form drukowych B1/h przy rozdzielczości maksymalnej 2540 dpi. „Urządzenie bazuje na zaawansowanej technologii bębna zewnętrznego, w której zautomatyzowany system mocowania płyt oraz wyważania bębna, a także podciśnieniowe wspomaganie umożliwiają stabilne i precyzyjne utrzymywanie płyty podczas procesu naświetlania. Na uwagę zasługuje też zintegrowany system wykrawania otworów szybkiego pasowania. Wśród ekonomicznych zalet korzystania z niej warto z kolei wymienić brak potrzeby doprowadzania instalacji sprężonego powietrza” – dodaje Aleksandra Sajdak.

Edward Korol zwraca uwagę na oprogramowanie sterujące całym systemem CtP: „Od strony sprzętowej technologia zastosowana w nowej naświetlarce jest nam bardzo dobrze znana. Natomiast w zakresie workflow mamy do czynienia z małą rewolucją, gdyż wciąż poznajemy system Apogee 11 i jego olbrzymie możliwości. Opcji i funkcji, wspierających przygotowanie plików i kontrolę nad całym procesem prepress jest tu bardzo dużo. Warto podkreślić, że oprogramowanie jest intuicyjne w obsłudze i dostosowane do specyfiki takich zakładów jak nasz – specjalizujących się w produkcji komercyjnej oraz dziełowej. Jego wdrożenie pozwoliło nam na znaczące skrócenie czasu przygotowania prac do druku – z 40-60 do zaledwie kilkunastu minut”.

„Wszystko dlatego, że system workflow Apogee v 11 w wersji Manage, jaki zaproponowaliśmy klientowi, oferuje wiele różnych funkcjonalności” – podkreśla Aleksandra Sajdak. W jego skład wchodzą m.in. moduły: Render – szybkiej rasteryzacji plików; Raster Preview – podglądu rastrowego; Impose – natywnej impozycji (umożliwiający elektroniczny montaż różnych prac na jednym arkuszu); In Render Trapping – automatycznego zalewkowania w RIPie; Hard Copy Proofing – wykonywania proofów kontraktowych oraz InkDrive Link, umożliwiający – poprzez protokół CIP3 – wstępne ustawianie kałamarzy farbowych w maszynach drukujących na podstawie danych z przygotowalni.

„Ponieważ system Apogee był dla naszych operatorów prepress zupełnym novum i oznaczał olbrzymi skok technologiczny, bardzo zależało nam na profesjonalnym szkoleniu ze strony dostawcy. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować panu Adamowi Skierkowskiemu – specjaliście ds. oprogramowania w polskim oddziale Agfa, który włożył wiele zaangażowania i wysiłku, by pomóc nam w sprawnym wdrożeniu całego rozwiązania software’owego, bez jakichkolwiek przestojów bieżącej produkcji – mówi Edward Korol. – Zresztą współpraca z firmą Agfa układa się nam generalnie bardzo dobrze, biorąc pod uwagę całokształt jej obsługi posprzedażowej i serwisowej. Z płyt tego producenta korzystamy od 2013 roku i jesteśmy bardzo zadowoleni z ich jakości oraz sprawności dostaw. Również w kontekście kontraktu na CtP, jego warunków i tempa, w jakim został przeprowadzony, możemy mówić o firmie Agfa w samych superlatywach. Tu, poza wcześniej wspomnianym panem Skierkowskim, chciałbym wymienić również pana Michała Śliza – dyrektora zarządzającego, który osobiście zaangażował się w sprawne przeprocedowanie tej transakcji, oraz panią Aleksandrę Sajdak, która od lat jest naszym opiekunem handlowym”.

Aleksandra Sajdak dodaje: „Miło nam, że po wielu latach owocnej współpracy w zakresie dostaw materiałów eksploatacyjnych Drukarnia Leyko Sp. z o.o. zdecydowała się na kompleksowe wdrożenie naszego systemu CtP. Niezwykle cenimy sobie współpracę z tym zasłużonym dla całej polskiej poligrafii zakładem produkcyjnym. Ma ona charakter niezwykle partnerski i bazuje na dużej rzetelności z obu stron. Mamy nadzieję, że usprawnienia w obszarze przygotowalni cyfrowej, jakie dzięki temu tu odnotowano, wpłyną na dalszy rozwój drukarni i przyczynią się do pozyskania przez nią nowych klientów, również zagranicznych, których udział w jej portfolio systematycznie rośnie”

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności