Cyberbezpieczeństwo coraz bardziej istotne. Canon przypomina o tym, co czyni druk bezpiecznymPoprzedni artykuł 

Wielostopniowa autoryzacja dostępu, wykorzystanie nowoczesnego protokołu szyfrowania TLS 1.3, a przede wszystkim urządzenia i oprogramowanie od sprawdzonego dostawcy – to zdaniem Canon Polska jedne z najważniejszych reguł cyfrowego bezpieczeństwa w obszarze druku. Warto pamiętać o tych zasadach zwłaszcza, że część z nas wciąż pracuje z domu.

Cyberbezpieczeństwo podczas pracy zdalnej to temat, który nie znika od początku pandemii Covid-19. Wiele firm wciąż nie powróciło do normalnego funkcjonowania i stosuje model pracy zdalnej bądź hybrydowej. A to, jak przekonuje Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, reprezentującego polską branżę cyfrową, niesie za sobą potencjalne zagrożenia: – W ciągu ostatnich lat znacznie zmienił się tryb naszej pracy, a wraz z nim zasady bezpiecznego funkcjonowania w sieci. Coraz więcej firm stawia na pracę zdalną lub hybrydową, a wyrażenie home office przeszło do naszego codziennego słownika. To szansa zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, ale też niestety i cyberprzestępców.

Prezes Cyfrowej Polski wyjaśnia, że przeniesienie sporej części pracy poza biura stworzyło spore luki w systemach zabezpieczających. – Firmowe sieci coraz częściej tworzone są zgodnie z obecnymi standardami cyberbezpieczeństwa, czego nie można powiedzieć o konfiguracji naszych domowych sieci i komputerów – zauważa Michał Kanownik.

Druk jednym z kluczowych zagadnień bezpieczeństwa cyfrowego

Tematyka cyberbezpieczeństwa będzie znaczyła coraz więcej nie tylko w kontekście pracy zdalnej. Przekonują o tym badania rynku. Jak wynika z raportu „Quocirca Print Security Landscape 2020” autorstwa agencji analitycznej Quocirca, w dziedzinie cybersecurity wyraźnie wzrasta świadomość firm. Rosną również wydatki na cyberochronę oraz zainteresowanie nowoczesnymi technologiami (na przykład chmurowymi). Aż 67 proc. osób podejmujących decyzje w dużych przedsiębiorstwach twierdzi, że cyfrowe bezpieczeństwo firmy w sieci znajduje się wśród trzech priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata. Zagadnienia ochrony cyfrowej wyprzedziły takie obszary inwestycyjne jak transformacja cyfrowa, automatyzacja procesów biznesowych, analityka danych czy sztuczna inteligencja. A jedną z najważniejszych ról odgrywa bezpieczeństwo procesów druku – 77 proc. firm określa je jako kluczowe lub ogromnie istotne.

To o tyle ważne, że urządzenie drukujące lub wielofunkcyjne podpięte do firmowej sieci ma możliwość komunikacji z wieloma innymi sprzętami w firmie. Źle zabezpieczona drukarka czy skaner może zatem stać się potencjalną bramą dostępu do firmowych komputerów. A to już niebezpieczna sytuacja, mogąca skutkować profesjonalnie przeprowadzonym cyberatakiem.

Kilka prostych zasad skutecznej ochrony

Czy istnieją zatem sposoby, aby w prosty sposób zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa w sieci, zwłaszcza podczas pracy zdalnej? Dariusz Szwed, MPS Business Development Manager w Canon Polska, udowadnia, że tak. – Nowoczesne urządzenia i oprogramowanie posiadają wiele wbudowanych zabezpieczeń. Co jednak ważne dla przeciętnego użytkownika, większość technicznych kwestii biorą dziś na siebie producenci – mówi przedstawiciel Canon Polska. I wymienia te najważniejsze, które zapewniają bezpieczeństwo druku:

  • technologie autoryzacji użytkownika, zapobiegające uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do urządzenia i danych na nim przetwarzanych
  • możliwość usuwania wrażliwych danych z dysku, zarówno po zakończeniu konkretnego zadania, jak i na końcu cyklu życia urządzenia,
  • opcja bezpiecznego druku („secure printing”), umożliwiająca zatrzymanie druku do chwili autoryzacji właściciela drukowanego dokumentu na urządzeniu,
  • szybkie i bezpieczne drukowanie dla gości odwiedzających firmę, bez konieczności przekazywania dokumentów zalogowanym użytkownikom
  • szyfrowanie plików PDF,
  • technologia znaku wodnego, uniemożliwiająca tworzenie nierejestrowanych kopii istotnych dokumentów.

W ocenie przedstawiciela Canon, dzisiejszym standardem powinno być także stosowanie protokołu szyfrowania TLS 1.3. – To technologia, która gwarantuje, że współczesne mechanizmy ochrony komunikacji są zweryfikowane pod kątem aktualnych zagrożeń oraz wykorzystują aktualną architekturę sprzętową – wyjaśnia Dariusz Szwed. Dlatego kluczowy jest wybór przez użytkownika odpowiedniego urządzenia i oprogramowania. Te powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców, wykorzystujących w swoich produktach nowoczesne systemy zabezpieczeń. A następny krok to regularna aktualizacja oprogramowania. Także o to zadbali producenci – zazwyczaj (zwłaszcza w przypadku oprogramowania chmurowego) dzieje się to automatycznie, bez konieczności manualnej aktualizacji przez użytkownika.

Rozmowy o bezpieczeństwie

Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle szerokim i wielowątkowym zagadnieniem. Aby móc opowiedzieć o nim więcej, Canon Polska opublikował na swoich stronach internetowych podcast poświęcony tematowi firmowego i osobistego bezpieczeństwa w sieci. Słuchacze mogą dowiedzieć się m.in. o obecnych możliwościach cyberochrony firmy, rozwiać mity związane z wykorzystaniem środowiska chmurowego, a także posłuchać o standardach bezpieczeństwa dokumentów w kontekście RODO.

O tych wszystkich kwestiach wspólnie rozmawiali Dariusz Szwed ze strony Canon Polska oraz dziennikarz, redaktor naczelny portalu BrandsIT – Bartosz Martyka. Nagranie pt. „Technologie – nasza szansa przed cyberzagrożeniami” zostało przygotowane w ramach cyklu „Rozmowy o druku”. Całość podcastu dostępna jest bezpłatnie tutaj.

Na podstawie informacji firmy Canon

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności