ACTEGA – podsumowanie 2021 r. i perspektywy biznesowe na 2022 r.Poprzedni artykuł 

Rok 2021 nie był wolny od wyzwań, ale branża opakowaniowa utrzymała zdrowy wzrost i nadal wprowadza na rynek innowacyjne, nowe rozwiązania. Według ACTEGA ma to trwać w 2022 roku.

Z innowacyjnością leżącą u podstaw podejścia i wartości firmy, ACTEGA, producent specjalistycznych powłok, atramentów, klejów i mas uszczelniających dla przemysłu drukarskiego i opakowaniowego, jest zaangażowana w opracowywanie nowych produktów i rozwiązań, które przesuwają granice, dodatkowo wspierają swoją globalną klientów i przybliżyć firmę do jej wizji bardziej zrównoważonego, efektywnego i innowacyjnego przemysłu. Ta wizja jest doskonale zgodna z rosnącym trendem i rosnącą presją na firmy, aby wspierać bardziej zrównoważoną przyszłość przemysłu poligraficznego i opakowaniowego.

Thorsten Kröller, prezes ACTEGA, wyjaśnia: „Pomimo ciągłych wyzwań wynikających z pandemii, rozwiązania, które umożliwiają zwiększenie zrównoważonego rozwoju i możliwość recyklingu produktów końcowych, nadal cieszą się największym zainteresowaniem. Dzieje się tak głównie dlatego, że zrównoważony rozwój jest w centrum programów odpowiedzialności korporacyjnej dla producentów takich jak my, a także naszych klientów zajmujących się drukarkami i konwerterami oraz marek, które obsługują”.

„Ponadto, aby nasza branża odniosła długofalowy sukces, redukcja odpadów jest kluczowym problemem, którym należy się zająć w 2022 r. i później. Aby to osiągnąć, uważamy, że cała branża musi zjednoczyć się i działać jako jedność, wraz z innymi kluczowymi dostawcami i dostawcami, dzięki którym zrównoważony rozwój opakowań jest również kluczowym filarem ich działalności.

Dzięki ciągłym innowacjom i wyraźnemu skupieniu się na nowych technologiach, ACTEGA była w stanie dalej zdywersyfikować i wzmocnić swoje portfolio produktów, jednocześnie pracując nad osiągnięciem celów zrównoważonego rozwoju.

Perspektywy dla ACTEGA

Wyzwania surowcowe i logistyczne pozostałe po pandemii COVID-19, a także nieoczekiwany wzrost cen surowców i ogólny niedobór materiałów eksploatacyjnych miały wpływ na wszystkie sektory druku i opakowań. Wykorzystując swoją wiodącą pozycję na rynku, ACTEGA była w stanie zapewnić ciągłość dostaw, a także regularną i przejrzystą komunikację z kluczowymi klientami, która miała kluczowe znaczenie w kierowaniu firmą i wspieraniu jej klientów podczas spowolnienia gospodarczego COVID-19.

Papier i tektura – przegląd 2021

Rok 2021 był pozytywnym rokiem dla całego biznesu papierniczego i tekturowego ACTEGA. Rynek opakowań zaczął odradzać się po globalnej blokadzie COVID-19, a także czerpał korzyści z rosnącego „zielonego” trendu, powodując znaczne przesunięcie popytu z plastiku na tekturę.

Odpowiadając na specyficzne wymagania rynku, ACTEGA skoncentrowała się na dalszej poprawie wiarygodności procesów i produktów firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także na premiowaniu tych produktów w celu uzyskania wysokiej jakości wykończenia opakowań. Ponadto firma skupiła się również na zgodności z przepisami, osiągając ważne wyniki w spełnianiu najbardziej rygorystycznych standardów zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa produktów.

Papier i tektura – najważniejsze informacje

 • Wraz z wprowadzeniem ACTGreen® Barrier Coatings, gamy wodnych powłok barierowych i dyspersji TPE do powlekania i wiązania, ACTEGA jest teraz w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na bardziej zrównoważone praktyki produkcyjne
 • Seria ACTEGA FoodSafe została nagrodzona prestiżowym Złotym Certyfikatem Zdrowia Materiału przez Cradle to Cradle Products Innovation Institute

Papier i tektura – prognoza na 2022 r.

Ponieważ oczekuje się, że biznes powróci do normy w drugiej połowie 2022 r., a wiele firm po raz kolejny stawia na innowacje, ACTEGA wykorzysta swoją wiedzę, aby wspierać potencjalnych i obecnych klientów w tej podróży. Zrównoważony rozwój, cyfryzacja i premiumizacja produktów drukowanych staną się kluczowymi trendami, podczas gdy ciągła tendencja właścicieli marek do „re-shore” swojej produkcji, sprowadzając ją z powrotem do lokalnych dostawców, przyczyni się do ogólnego ożywienia rynku.

ACTEGA nadal umacnia swoją pozycję i jest w czołówce tego ożywienia. Dlatego priorytetem będzie rozwój swoich wysokiej jakości, wysoce zrównoważonych produktów o wyjątkowych właściwościach dekoracyjnych i funkcjonalnych, w tym specjalnych lakierów UV, powłok „Touch & Feel” i efektów metalicznych. ACTEGA będzie również nadal wykorzystywać doświadczenie firmy – w tym wewnętrzne analityki, ekspertów regionalnych ds. bezpieczeństwa produktów oraz rzetelną znajomość przepisów i wymogów prawnych w poszczególnych krajach – w celu zapewnienia, że firma nadal przestrzega i czyni znaczące postępy w zakresie norm bezpieczeństwa.

Opakowania Giętkie – Przegląd 2021

W przypadku elastycznych papierów i tworzyw sztucznych oraz folii aluminiowej firma ACTEGA doświadczyła gwałtownego wzrostu popytu w 2021 r. Niektóre z kluczowych rynków docelowych firmy, w tym żywność i napoje, karma dla zwierząt domowych i produkty farmaceutyczne, osiągały zbyt dobre wyniki w bezpośredniej konsekwencji ograniczeń związanych z COVID-19 , co zaowocowało zwiększonym zapotrzebowaniem na powłoki i kleje do opakowań giętkich firmy ACTEGA.

Ogólnie rzecz biorąc, rok 2021 był pozytywny dla branży etykiet ACTEGA na całym świecie. W Europie integracja firmy ACTEGA Schmid Rhyner i jej portfolio produktów przyczyniła się do rozwoju firmy ACTEGA w zakresie powłok fleksograficznych UV do etykiet.

W Ameryce Północnej firma odniosła korzyści z rosnącego popytu na podstawowe towary, w tym żywność, napoje i artykuły gospodarstwa domowego. ACTEGA miała również dobrą pozycję, aby wspierać rosnący wśród swoich klientów trend do dalszej dywersyfikacji portfolio produktów w celu lepszego zaspokojenia popytu rynkowego.

W Chinach ACTEGA skoncentrowała się na dalszej penetracji rynku etykiet w formie (IML), oferując bardziej zrównoważone i bezpieczne dla żywności rozwiązania w ramach swojej gamy powłok.

Opakowania elastyczne – najważniejsze informacje

 • ACTEGA rozszerzyła swoją gamę klejów do laminowania do opakowań porcjowanych, torebek stojących, membran odklejanych na końcach i blistrów formowanych na zimno.
 • Firma wprowadziła na rynek powłoki termozgrzewalne, oparte na unikalnych dyspersjach wodnych.
 • Wprowadzono pierwszą na świecie powłokę dekoracyjną z efektem „miękkiego dotyku” do tub laminatowych. Nowe rozwiązanie podwójnego utwardzania na bazie wody rozwiązuje poprzednie problemy związane z długotrwałą odpornością na zarysowania, ścieranie i plamy związane z efektami miękkiego dotyku na tubach laminatowych i zapewnia producentom tub laminowanych i wytłaczanych zupełnie nowy strumień przychodów w celu dywersyfikacji ich działalności.
 • ACTEGA została partnerem inicjatywy Prethink Ink, zapoczątkowanej przez BASF w celu promowania trwałych korzyści płynących z atramentów wodnych.
 • ACTEGA rozszerzyła swoją ofertę powłok termokurczliwych i atramentów w celu zwiększenia konkurencyjności przetwórców i marek.
 • Koncentrując się wyraźnie na rozwoju opakowań elastycznych w Ameryce Północnej, Robbie King został mianowany na stanowisko Strategic Account Managera w regionie.

Opakowania Giętkie – Perspektywy 2022

Będąc największym na świecie segmentem opakowań, rynek opakowań elastycznych przechodzi fazę przejścia w kierunku bardziej zrównoważonych i zasobooszczędnych rozwiązań opakowaniowych. ACTEGA spodziewa się, że wymogi zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa będą napędzać dalsze przyjmowanie rozwiązań opakowaniowych opartych na papierze i aluminium, zastępujących tworzywa sztuczne, a także szersze stosowanie ekologicznych praktyk, w tym przejście w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, podczas gdy bezpieczeństwo materiałów stanie się priorytet.

Aby sprostać tym trendom, ACTEGA będzie nadal inwestować znaczną część swoich zasobów badawczo-rozwojowych i wsparcia technicznego w projekty wspierające zrównoważony rozwój i poprawę bezpieczeństwa. W rezultacie opracuje nowe, przyjazne dla środowiska rozwiązania, umożliwiające klientom oferowanie zrównoważonych opakowań, w tym możliwość zastąpienia wielowarstwowych jednowarstwowych lub plastiku papierem.

Chociaż oczekuje się, że obecne wyzwania w łańcuchu dostaw będą się utrzymywać, ACTEGA przewiduje wzrost popytu na przyciągające wzrok, efektowne rozwiązania opakowaniowe. Specjalne efekty wizualne i dotykowe, w tym haptyka, kreatywne projekty i przezroczystości, będą bardzo poszukiwane na rynku etykiet i opakowań.

ACTEGA będzie odpowiadać na te rosnące wymagania, kontynuując rozwój i unowocześnianie swojej oferty, a także pobudzając dalszy strategiczny, organiczny wzrost firmy poprzez przejęcia. Obsługa klienta, wsparcie techniczne i ogólnofirmowa wizja poprawy zrównoważonego rozwoju pozostają priorytetami w 2022 roku.

Produkty tej linii biznesowej skupią się na powłokach LED i tuszach fleksograficznych do materiałów do pośredniego kontaktu z żywnością, efektach specjalnych i powłokach dotykowych. W 2022 r. skupimy się również na powłokach metalicznych i tuszach do produkcji etykiet. Jeśli chodzi o rynki, folie termokurczliwe pozostaną w czołówce, wraz z wprowadzeniem ulepszonych systemów tuszów termokurczliwych, wraz z etykietami samoprzylepnymi i etykietami w formie.

Opakowania metalowe – przegląd 2021

Zrównoważony rozwój stał się głównym czynnikiem preferencji zakupowych konsumentów, co w 2021 r. spowodowało rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone metalowe opakowania do żywności i napojów.

W związku z pandemią COVID-19 cały przemysł spożywczy i napojów odczuł w tym roku zwiększony popyt. Sprostanie temu zapotrzebowaniu było i pozostaje dużym wyzwaniem ze względu na niedobór surowców i ograniczenia w łańcuchu dostaw. Jednak nadal jest to również kluczowy priorytet dla firmy, a podejście ACTEGA zorientowane na klienta ma na celu wspieranie jej cenionej globalnej bazy klientów, aby sprostać tym dodatkowym naciskom rynkowym.

Opakowania metalowe – najważniejsze informacje

 • ACTEGA rozszerzyła swoje portfolio materiałów do zamykania żywności i napojów po udanym przejęciu firmy Henkel zajmującej się materiałami do zamykania w maju 2021 r. W szczególności to przejęcie wzmocniło ofertę rozwiązań niezawierających PCW.
 • Wraz z wprowadzeniem na rynek pakietu serwisowego Rotarflow, ACTEGA zrobiła kolejny krok w kierunku cyfryzacji zarządzania wagą uszczelniaczy. Nasze rozwiązanie umożliwia automatyczną regulację masy szczeliwa w oparciu o dane w czasie rzeczywistym, aby utrzymać stałą masę aplikacji i zapewnić zrównoważony rozwój.
 • Jako pierwszy i jedyny producent uszczelniaczy na bazie wody, ACTEGA otrzymała Certyfikat Systemu Bezpieczeństwa Żywności 22000. To ważne uznanie dla odpowiedzialnych procesów produkcyjnych firmy ACTEGA potwierdza, że procesy te oraz warunki, w których produkowane są przez firmę ACTEGA uszczelniacze na bazie wody do opakowań metalowych, są zgodne z surowymi praktykami zarządzania bezpieczeństwem żywności w łańcuchu dostaw żywności i napojów.

Opakowania metalowe – prognoza na 2022 r.

Opakowania metalowe można łatwo poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać, oszczędzając surowce i energię oraz zmniejszając emisje CO2. W związku z tym wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym i w rezultacie oczekuje się, że marki świadome ekologicznie rozważą tę aplikację pod kątem swoich wymagań dotyczących zrównoważonych opakowań w 2022 r. i później.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu w przemyśle spożywczym i napojów, ACTEGA będzie nadal koncentrować się na opracowywaniu zrównoważonych rozwiązań dla opakowań metalowych w 2022 r., generując zwiększoną zrównoważoną wartość dla naszych klientów, interesariuszy i całego społeczeństwa. Naszym celem jest wspieranie stosowania bardziej zrównoważonych produktów końcowych, a także promowanie ekologicznych procesów produkcyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu, że jakość lub możliwości personalizacji nie zostaną w rezultacie zagrożone.

Oczekuje się jednak, że niedobór surowców wpłynie na dostępność surowców, w tym metalu. W związku z tym ACTEGA będzie nadal oferować swoją wiedzę i wsparcie klientom, aby jak najlepiej radzić sobie z tymi wyzwaniami.

Technologie ACTEGA - ECOLEAF i Signite™

Aby wprowadzić znaczące ulepszenia w zakresie zrównoważonego rozwoju, należy opracować pionierskie nowe technologie, które odpowiadają na kluczowe trendy rynkowe i wyzwania stojące przed markami, drukarniami i konwerterami. Dlatego ACTEGA nieustannie inwestuje w badania i rozwój, aby tworzyć i udoskonalać nowe rozwiązania dla każdej ze swoich linii biznesowych, a także aby dalej stymulować wdrażanie nowych, przełomowych technologii – ECOLEAF i Signite™.

ECOLEAF to zrównoważona technologia metalizacji, która ma na celu zastąpienie procesów opartych na folii w celu znacznego zmniejszenia ilości materiału, odpadów folii, kosztów i czasu produkcji potrzebnego do stworzenia dekoracyjnych metalowych ozdób.

SigniteTM to rewolucyjny proces zdobienia etykiet, który umożliwia markom dodawanie dekoracji tylko tam, gdzie znajduje się grafika etykiety lub treść. Dzieje się tak, ponieważ obrazy etykiet Signite są wolne od „surowców”, a zatem nie zawierają odpadów matrycowych, które trafiają na wysypiska. Przeciętnie zdobienia Signite są również o jedną trzecią grubości tradycyjnych etykiet samoprzylepnych, dlatego w zależności od projektu obrazu etykiety, przy tworzeniu Signite™ zużywa się od 40% do 80% mniej materiału.

Obrazy na etykiecie Signite są również przeznaczone do chemicznego uwalniania i zmywania szklanych pojemników po wystawieniu na działanie kąpieli ze średnio kaustycznym detergentem w temperaturze powyżej 75C. Dzięki temu doskonale nadają się do opakowań szklanych wielokrotnego użytku, w których stosuje się komercyjne mycie butelek i wymagane jest czyste zdjęcie etykiety z dala od szkła.

Technologie ACTEGA - Najważniejsze informacje

 • W maju 2021 firma Kolbe-Coloco została pierwszym klientem ECOLEAF, który ukończył swój program beta.
 • W czerwcu tego roku Signite zostało oficjalnie uruchomione i stało się dostępne na rynku w Ameryce Północnej.
 • Były członek zarządu w Heidelbergu, Stephan Plenz, dołączył do zespołu ECOLEAF w październiku jako tymczasowy dyrektor generalny ACTEGA Metal Print.

ACTEGA Technologies – prognoza na 2022 r.

Ponieważ zrównoważony rozwój znajduje się na szczycie planów marek i przetwórców w 2022 r., zainteresowanie i przyjęcie ECOLEAF w przyszłym roku i później przyspieszy w znaczącym tempie.

Bogactwo korzyści dla środowiska, jakie zapewnia proces zdobienia Signite, sprawia, że to rozwiązanie jest prawdziwie przełomową technologią zapewniającą mało odpadowe, wydajnie nadające się do recyklingu opakowania produktów konsumenckich. Spodziewamy się, że w 2022 roku więcej firm z różnych sektorów w Ameryce Północnej zastosuje tę technologię.

Na podstawie informacji firmy ACTEGA

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności