„Solutions in Motion": Sun Chemical zaprezentował nowe i udoskonalone rozwiązania dla druku cyfrowego podczas targów Fespa 2022Poprzedni artykuł 

Po trzyletniej przerwie firma Sun Chemical ponownie zaprezentowała swoją kompleksową ofertę do cyfrowego druku wielkoformatowego na targach Fespa 2022.

Pod hasłem „Solutions in Motion”, na pełnym wielobarwnych akcentów stoisku promowała przede wszystkim atramenty do druku wielko- i superwielkoformatowego z serii Streamline, farby dedykowane materiałom tekstylnym i zastosowaniom przemysłowym oraz rozwiązania marki SunJet. Jak podkreśla Krzysztof Ostrowski – reprezentujący na Fespie polski oddział Sun Chemical - zainteresowanie ofertą firmy skierowaną do ww. segmentów, jak też na rynek aplikacji przemysłowych, było bardzo duże. Jednym z tematów przewodnich obecności Sun Chemical na targach był opracowany przez firmę projekt „5R”, uwzględniający zgodność jej działań z zasadami polityki zrównoważonego rozwoju.

„Powrót na targi Fespa uważamy za bardzo udany – mówi Krzysztof Ostrowski. – Stoisko Sun Chemical odwiedzili liczni goście, przede wszystkim nasi klienci i partnerzy biznesowi z całego świata. Cieszy wysoka frekwencja osób z Polski, z jednej strony zapewne z uwagi na bliskość geograficzną wystawy odbywającej się w Berlinie, z drugiej – ze względu na powrót branży targowej do pełni życia. Entuzjazm wynikający z możliwości spotkania się w „tradycyjnej” przestrzeni wystawienniczej, a nie online, był widoczny na każdym kroku. Ta atmosfera sprzyjała spotkaniom i rozmowom targowym, które dotyczyły naszych rozwiązań do druku wielkoformatowego, zarówno obecnych, jak i tych tworzonych z myślą o przyszłości. Zgodnie bowiem z hasłem przewodnim obecności Sun Chemical na targach – „Solutions in Motion” – nasze rozwiązania wciąż ewoluują, są udoskonalane, modyfikowane i dostosowywane do potrzeb klientów i konsumentów, ale też uwarunkowań prawnych, m.in. w kwestiach środowiskowych. Na Fespie mieliśmy okazję do zaanonsowania kilku premier w naszej ofercie, ale też do przypomnienia ważnych wydarzeń z życia firmy z ostatnich miesięcy, strategicznych z punktu widzenia segmentu digital. Fespa była np. pierwszą globalną wystawą, podczas której zaprezentowaliśmy rozbudowaną ofertę z obszaru tekstyliów, wzbogaconą o rozwiązania przejętej przez nas niedawno firmy Sensient Technologies”.

Streamline – wysokiej jakości atramenty dla rynku after-market

Targi Fespa były miejscem kilku premierowych oraz udoskonalonych rozwiązań Sun Chemical z serii Streamline, skierowanych na rynki druku wielko- i superwielkoformatowego. Atramenty te, recepturowane z myślą o konkretnych ploterach (wyposażonych w określony rodzaj głowic), są z powodzeniem wdrażane przez użytkowników ploterów inkjetowych oraz wodnych, gwarantując – jak zapewnia producent – jakość i wydajność na poziomie fabrycznych tuszy. Bazują one na chemikaliach o niskiej zapachowości, posiadają też proekologiczny certyfikat Greenguard Gold, potwierdzający ich niski poziom emisji przy zastosowaniach wewnętrznych.

„Marka Streamline jest od wielu lat synonimem najwyższej klasy atramentów – mówi Krzysztof Ostrowski. – Stale pracujemy nad ich udoskonalaniem i dopasowywaniem do kolejnych, pojawiających się na rynku wersji znanych już ploterów, jak też zupełnie nowych modeli”.

W kontekście portfolio do druku wielkoformatowego w Berlinie zadebiutował m.in. atrament Streamline TVL2, skierowany do użytkowników ekosolwentowych maszyn inkjetowych Roland TrueVis SG2 i VG2, zadrukowujących materiały typu signage, displeje i aplikacje graficzne. „Przy jego recepturowaniu, zgodnie z zasadami 5R, zwróciliśmy szczególną uwagę na niski poziom zapachowości, potwierdzony certyfikatem GREENGUARD Gold. Atrament ten jest dostępny w siedmiu wariantach barwnych, co rozszerza gamut kolorystyczny finalnych zastosowań. Nie wymaga on też jakichkolwiek zmian w ustawieniach profili barwnych maszyny” – podkreśla Krzysztof Ostrowski. Atrament Streamline TVL2 jest dostępny w ekonomicznych workach typu pouch o pojemności 500 ml.

Streamline MBS, kolejna targowa propozycja Sun Chemical, to ekosolwentowy atrament inkjetowy, dedykowany ploterom z serii Mimaki BS. Jak podkreśla firma, można go mieszać z oryginalnymi atramentami Mimaki BS3, dedykowanymi ww. urządzeniom (co pozwala korzystać z istniejących profili barwnych), zachowując odpowiedni poziom nasycenia barw, wydajności i jakości. Oferowany w kolorach CMYK, oferuje on – na co również zwraca uwagę Sun Chemical – zwiększoną odporność chemiczną (co czyni go - zdaniem firmy - idealnym w kontekście np. grafiki samochodowej), lepszą rozdzielczość druku i niski poziom zapachowości oraz emisji (potwierdzony GREENGUARD Gold).

Firma promowała też Streamline CISS (Continuous Ink Supply System) – system ciągłego dozowania atramentów, dostępny w wariantach uwzględniających plotery 4-, 6- i 8-kolorowe marki Mimaki. Jak zapewnia Sun Chemical, rozwiązanie to (uwzględniające 2-litrowe worki typu pouch) gwarantuje większą wydajność niż standardowe podawanie atramentów z udziałem tradycyjnych opakowań typu cartridge i pozwala zmniejszyć stany magazynowe materiałów eksploatacyjnych. Firma stworzyła je przede wszystkim z myślą o użytkownikach zużywających duże ilości materiałów eksploatacyjnych, którym zależy na nieprzerwanej produkcji, realizowanej np. podczas nocnej zmiany bez ingerencji operatora.

Jeżeli chodzi o segment druku superwielkoformatowego, firma zaprezentowała m.in. Streamline APY, nowy pigmentowy atrament wodny, przeznaczony do ploterów wyposażonych w głowice Kyocera. „Podobnie jak inne atramenty z tej serii, zapewnia on wyjątkowo wyrazistą kolorystykę i – w porównaniu z innymi rozwiązaniami – oferuje znaczące oszczędności w ich zużyciu (nawet do 30%) oraz krótki czas schnięcia. Zapewnia też niższe koszty energii związanej z użytkowaniem plotera, m.in. za sprawą szybkiego rozruchu maszyny. Dużą zaletą w kontekście zastosowań wewnętrznych jest jego niska zapachowość” – mówi Krzysztof Ostrowski.

Kolejna, nowa propozycja Sun Chemical dla drukarń superwielkoformatowych to wodne atramenty Streamline APR, stworzone z myślą o maszynach wyposażonych w głowice Ricoh Gen 5.

Na stoisku były dostępne próbki wydruków, wykonanych z udziałem wszystkich ww. rozwiązań. Poza wcześniej wymienionym rozwiązaniem CISS, dedykowanym ploterom Mimaki, firma promowała też uniwersalny system dozowania atramentów – Streamline ECOPRO ISU (Ink Supply Unit), kompatybilny z szerokim spektrum urządzeń 4-, 6- bądź 8-kolorowym. Wśród jego zalet Sun Chemical wymienia m.in. zwiększoną wydajność w obszarze materiałów eksploatacyjnych, możliwość nieprzerwanego drukowania przez wiele godzin bez interwencji operatora, zredukowaną powierzchnię niezbędną na magazynowanie atramentów oraz niższą ilość generowanych odpadów. Streamline ECOPRO ISU uwzględnia dozowanie atramentów ze specjalnych, 1- litrowych butelek, które można ponownie napełnić.

Tekstylia i aplikacje przemysłowe: rynki z potencjałem

Targi Fespa były pierwszym globalnym wydarzeniem, podczas którego zaprezentowana została rozszerzona oferta Sun Chemical, dedykowana zadrukowywaniu tekstyliów. Znaczącym jej wzmocnieniem było przejęcie przez firmę – w 2020 roku – Sensient Technologies Corporation, producenta farb dla tego segmentu rynkowego. „Wcześniej były one wspólnie promowane jedynie podczas wirtualnych wydarzeń, więc Berlin stał się miejscem dla właściwego nagłośnienia tego mariażu – mówi Krzysztof Ostrowski. – Seria farb oryginalnie stworzonych przez Sensient została już zintegrowana w ramach naszej oferty do tekstyliów. Tu również systematycznie wprowadzane są przez nas na rynek nowe, wspólnie rozwijane i udoskonalane rozwiązania”.

Firma promowała m.in. wprowadzone niedawno nowe farby sublimacyjne: ElvaJet Onyx SB (do ploterów z głowicami Epson) i ElvaJet Topaz SC (do maszyn z głowicami Kyocera). Uzupełniły one pozostałe serie, znane z wdrożeń u klientów z całego świata (m.in. Xennia Amethyst, Xennia Agate, ElvaJet Opal i ElvaJet Coral). „Tekstylia są bardzo widoczne na targach Fespa już od wielu lat – mówi Krzysztof Ostrowski – co wynika z ich rosnącego znaczenia w kontekście zastosowań cyfrowych, zastępujących tradycyjne techniki jak sitodruk czy tampondruk. Nasza firma ma tu wiele do zaoferowania, z jednej strony dzięki takim fuzjom jak w przypadku Sensient, z drugiej – bazując na wieloletnim doświadczeniu w tym segmencie”.

W obszarze rozwiązań przemysłowych Sun Chemical promował w Berlinie swoją szeroką ofertę uwzględniającą sitodruk, tampondruk oraz druk cyfrowy. Jest ona dedykowana różnym rynkom i zastosowaniom końcowym, także zaawansowanym technologicznie.

SunJet – dla partnerów OEM i integratorów systemowych

SunJet to stworzony przez Sun Chemical i DIC oddział, specjalizujący się w druku inkjetowym, od lat obecny m.in. na targach Fespa. Również w tym roku w Berlinie prezentowana była jego kompleksowa oferta, bazująca na bogatych doświadczeniach i wiedzy eksperckiej w obszarze recepturowania wysokiej jakości atramentów, globalnej obecności w kontekście wytwarzania, obsługi serwisowej i wsparcia technicznego. Na stoisku promowana była również stworzona przez DIC i Sun Chemical technologia odgazowywania atramentów inkjetowych – Separel. Producent podkreśla, że w odróżnieniu od tradycyjnych membran z mikrofiltrem, w znacznym stopniu redukuje ona poziom parowania atramentu w czasie procesu jego odgazowywania, zapewniając jednocześnie sprawny proces drukowania i redukując koszty, także te związane z czyszczeniem sprzętu.

SunMotion – alternatywa dla rozwiązań typu backlit

W targowe hasło Sun Chemical wpisało się jedno z promowanych przez firmę rozwiązań – SunMotion, anonsowane jako alternatywa dla systemów oznaczeń z podświetleniami (typu backlit) czy displejów LCD i skierowane do właścicieli marek, zainteresowanych zwiększeniem atrakcyjności swojego brandu. Niewidzialne gołym okiem farby są tu nanoszone na podłoże wykonane z tworzywa sztucznego, a stworzone w ten sposób wielowarstwowe powłoki „ożywają” podczas ekspozycji światłem UV LED. Jak podkreśla producent, powstałe w ten sposób obrazy przypominają pełnobarwne filmy czy animacje, o czym można było przekonać się odwiedzając stoisko Sun Chemical (rozwiązanie Sun Motion wykorzystano przy jego projektowaniu).

Zrównoważony rozwój – jednym z tematów przewodnich

Targi Fespa 2022 były dla Sun Chemical kolejną okazją do zaprezentowana swojej „mapy drogowej”, bazującej na opracowanym przez firmę projekcie „5R” (Reuse, Reduce, Renew, Recycle & Redesign), ukierunkowanym na jak największą proekologiczność jej technologii i produktów. Obejmuje on: projektowanie produktów na nowo (tak by cechowała je wyższa proekologiczność); stosowanie materiałów nadających się do ponownego zastosowania; redukcję zużycia energii, wody, surowców, jak też zwiększanie efektywności działalności drukarń; większe zastosowanie surowców bioodnawialnych i redukcję materiałów bazujących na surowcach kopalnych, jak też wspieranie klientów w tego typu działaniach; zwiększenie poziomu odzysku farby z makulatury oraz kompostowalności produktów poligraficznych. Program „5R”, wraz z prowadzonymi działaniami badawczo- rozwojowymi (których celem jest zwiększenie proekologiczności produkowanych przez firmę farb, powłok i klejów) jest jednym z filarów realizowanej przez Sun Chemical filozofii działania, bazującego na zasadach GOZ i ma pomóc jej w dalszej redukcji tzw. śladu węglowego.

„Zrównoważony rozwój to jeden z priorytetów działalności naszej firmy. Przesłanie, związane z opracowaną przez Sun Chemical strategią 5R, jest obecne zarówno na wydarzeniach globalnych, np. targach Fespa, jak i lokalnych, co najdobitniej oddaje tematyka naszych wystąpień podczas konferencji branżowych organizowanych w Polsce. Cieszymy się, że podobne idee przyświecają też naszym partnerom i – w coraz większym stopniu – także klientom, świadomym odpowiedzialności za środowisko i klimat, a także znającym oczekiwania konsumentów w tej kwestii. Nasza oferta zaprezentowana w Berlinie, skierowana do segmentów takich jak Sign & Display, zastosowań przemysłowych czy producentów tekstyliów, w dużej mierze wpisuje się w ten globalny trend. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko. Zapraszamy też do kontaktu z naszym polskim oddziałem oraz autoryzowanymi dystrybutorami, posiadającymi w swojej ofercie produkty promowane podczas targów Fespa” – podsumowuje Krzysztof Ostrowski.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności