Stora Enso wprowadza na rynek Fibrease - odzyskiwalną piankę drzewnąPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso poinformowała, że dzięki współpracy z firmą Nefab możliwe stało się zwiększenie produkcji i rozpowszechnienie jej rozwiązania Fibrease, które znalazło już pierwszych użytkowników. Fibrease to odzyskiwalna, bazująca na włóknach pianka drzewna, która – zdaniem producenta – może z powodzeniem zastępować np. pianki wykonane z polimerów, znajdujące zastosowanie w różnych rozwiązaniach opakowaniowych.

Firma podkreśla, że na rynku rozpowszechnione są np. materiały w rodzaju pianki poliuretanowej (PU), która jest wykorzystywana w opakowaniach jako materiał amortyzujący, sprawdzając się w kontekście ochrony produktów. Bazuje ona na surowcach kopalnych i jest powszechnie używana w wielu branżach. Obecnie, dzięki współpracy Stora Enso i Nefab, materiały tego rodzaju mogą być zastąpione przez Fibrease, zwiększając proekologiczność różnych rozwiązań opakowaniowych. „Ze strony świadomych środowiskowo firm obserwujemy wzmożoną potrzebę zastępowania pianek wykonanych z tworzywa sztucznego bardziej proekologicznymi materiałami. Dzięki Fibrease możemy im zaproponować tego rodzaju rozwiązanie” – mówi Johan Tegell, Product Manager, odpowiedzialny w firnie Nefab za rozwiązania bazujące na włóknach.

Nefab to globalna firma typu B2B, dostarczająca kompletne rozwiązania opakowaniowe i usługi logistyczne klientom na całym świecie, której ambicją jest ochrona środowiskowych i finansowych zasobów w całym łańcuchu dostaw. Jej wiedza ekspercka w obszarze inżynierii, jak też możliwości przetwórcze pomogły w fazie testowania oraz w udoskonaleniu materiału dostarczonego przez Stora Enso. Rola firmy Nefab jako partnera technologicznego sprowadzała się do określenia, jak w najlepszy sposób zmodyfikować Fibrease, a następnie przetestować go pod kątem odporności na uderzenia, wibracje i transport. Zadaniem Nefab były też pilotażowe wdrożenia u klientów. Dzięki uzyskanym informacjom zwrotnym i ścisłej współpracy, Stora Enso była w stanie udoskonalić ten proekologiczny materiał. W efekcie powstała pianka drzewna o parametrach zbliżonych do materiałów typu PU, ale dostosowana do recyklingu w tych samych ciągach przemysłowych, w których odzyskiwany jest papier i karton.

Pilotażowe wdrożenie w firmie Thales

Thales to wielonarodowa firma z siedzibą we Francji, zajmująca się projektowaniem i wytwarzaniem systemów elektrycznych, dostarczająca swoje produkty i usługi do branż lotniczej, obronnej, transportowej i bezpieczeństwa. Jej ambicją jest poszukiwanie i wdrażanie bardziej proekologicznych rozwiązań, zgodnie z założeniem, by do 2023 roku obniżyć generowany przez nią ślad węglowy o 35%. Z tego też względu zdecydowała się na pilotażowe wdrożenie materiału Fibrease, który zastąpił tu piankę PU. Testy wypadły pomyślnie, a rozwiązanie stworzone przez Stora Enso spełniło wymagania i oczekiwania klienta, także w kontekście niższej emisji dwutlenku węgla. W efekcie Thales zdecydował się na wdrożenie Fibrease jako nowego rozwiązania opakowaniowego, które można poddać recyklingowi razem z papierem i kartonem.

„Wiemy, że wiele firm chce odejść od tworzyw sztucznych i uniezależnić się od obecnie stosowanych pianek polimerowych. Obecnie dajemy im taką możliwość. Oferujemy bowiem odnawialny materiał, przetestowany i gotowy do wdrożenia” – mówi Elisabeth Bergvall, Director Wodd foam Fibrease w firmie Stora Enso.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności