Stora Enso inwestuje miliard euro w dalszą konwersją zakładów OuluPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso zdecydowała o przeznaczeniu ok. 1 mld euro w zmodyfikowanie drugiej (obecnie nieużywanej) maszyny papierniczej w zakładach Oulu (Finlandia) z myślą o wysokonakładowej produkcji tektury litej do opakowań jednostkowych. Inwestycja ta jest zbieżna z realizowaną przez koncern strategią wzrostu w segmencie opakowań odnawialnych poprzez pozyskiwanie nowych mocy przerobowych i zwiększanie wolumenu proekologicznych materiałów, skierowanych na stale rosnący rynek opakowań. Stora Enso przewiduje rozpoczęcie produkcji w zmodyfikowanej maszynie na początku 2025 roku.

Jest to już druga tego typu konwersja, realizowana przez Stora Enso w zakładach Oulu. Pierwsza miała miejsce w 2021 roku, kiedy to jedna z maszyn papierniczych została przystosowana to wytwarzania tektury typu kraftliner. Druga maszyna, obecnie nieużywana, zostanie przekształcona w najwyższej klasy, wysokowydajną linię produkującą tekturę litą na opakowania jednostkowe: FBB (przeznaczoną do opakowań pudełkowych) oraz CUK (powlekaną, niebieloną typu kraft). Jak podaje Stora Enso, jej całkowite moce produkcyjne wyniosą ok. 750 tys. ton tektury litej rocznie. Docelowe grupy odbiorców uwzględniają producentów opakowań na żywność i napoje (zwłaszcza mrożone i chłodzone) oraz produkty typu fast food i suchy prowiant, głównie z Europy i Ameryki Północnej.

„Opakowania odnawialne to nasz największy strategiczny segment w kontekście planowanych wzrostów. Jest to zarazem rynek, który obecnie – po raz pierwszy – rozwija się szybciej niż obszar alternatywnych rozwiązań, bazujących na tworzywach sztucznych. Poprzez planowaną konwersję będziemy w stanie wykorzystać nasze obecne zasoby z myślą o szybkim i efektywnym kosztowo wprowadzaniu na rynek wytwarzanych materiałów, zwłaszcza w porównaniu z alternatywnymi scenariuszami inwestycyjnymi. To wzmocni naszą pozycję w kontekście stymulowania dalszego wzrostu przychodów ze sprzedaży i zwiększania udziałów rynkowych” – mówi Annica Bresky, prezes i CEO koncernu Stora Enso.

Jak podaje firma, inwestycja, zaplanowana na lata 2022-2025, zamknie się kwotą ok. 1 mld euro. Po uzyskaniu pełnych mocy przerobowych przez zmodyfikowany zakład w Oulu, realizowana tu produkcja ma być zbieżna z celami zyskowności przyjętymi przez dział Packaging Materials, które zakładają uzyskanie wskaźnika ROCC (zwrotu z kapitału operacyjnego) na poziomie 20%. Kierownictwo Stora Enso zakłada, że roczne przychody ze sprzedaży, uzyskane dzięki zrealizowanej inwestycji, wyniosą ok. 800 mln euro.

„Inwestycja ta oznacza znaczącą zmianę na europejskim rynku opakowaniowym, a zarazem umożliwi przekształcenie zakładów Oulu w megafabrykę, poprawiając naszą zyskowność i konkurencyjność w segmentach do wytwarzania tektury na opakowania zbiorcze. Zmodyfikowana linia będzie najbardziej konkurencyjną maszyną do produktów typu FBB w Europie. Pozwoli nam jednocześnie na zoptymalizowanie produkcji w innych zakładach, a w ślad za tym – na dalszy ich rozwój” – dodaje Hannu Kasurinen, Executive Vice President Stora Enso, kierujący działem Packaging Materials.

Stora Enso podkreśla, że planowana inwestycja jest w pełni zbieżna z przyjętymi przez koncern celami środowiskowymi. Wspiera ona działania firmy związane z wdrażaniem zasad GOZ, poprawiając wydajność działu Packaging Materials w zakresie recyklingu wytwarzanych przez niego produktów. Poziom emisji gazów cieplarnianych – zarówno bezpośrednich (powstałych podczas procesów produkcyjnych) jak i pośrednich (związanych z pozyskiwaniem elektryczności i energii cieplnej), ma być utrzymany w zakładzie Oulu na niskim poziomie. Jak podaje Stora Enso, w obu przypadkach ww. emisje zostały zredukowane o 80% w trakcie konwersji pierwszej z maszyn, zrealizowanej w 2021 roku.

Dzięki inwestycji powstanie około 300 nowych miejsc pracy w zakładzie w Oulu i na stanowiskach pomocniczych oraz dodatkowych 1500 miejsc pracy w podmiotach współpracujących z fabryką. Nowa linia produkcyjna będzie zużywać docelowo ok. 1 mln metrów sześciennych celulozy rocznie. W efekcie, po zrealizowaniu inwestycji, podaż rynkowa celulozy oferowanej przez Stora Enso zostanie zmniejszona o ok. 250 tys. ton w skali roku.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności