DEHN przechodzi na cyfrowe wytwarzanie płyt dzięki nowej naświetlarce ThermoFlexXPoprzedni artykuł 

Niemiecka firma elektrotechniczna zdigitalizowała proces obrazowania, instalując XSYS ThermoFlexX 30 do produkcji płyt tampodrukowych. Konwersja z technologii analogowej na cyfrową drastycznie skróciła czas przetwarzania oraz zwiększyła spójność i jakość dzięki wysoce innowacyjnym właściwościom technicznym nowego rozwiązania.

Przyspieszenie produkcji dzięki obrazowaniu cyfrowemu

DEHN jest światowym specjalistą w dziedzinie ochrony przeciwprzepięciowej i odgromowej oraz urządzeń bezpieczeństwa. W produkcji firma wykorzystuje wiele rodzajów technologii drukowania, w tym druk atramentowy, laserowy, bezpośredni druk termiczny i tampodruk, aby tworzyć komponenty dla szerokiej gamy urządzeń i systemów. Posiadanie własnych urządzeń drukarskich nie tylko przyspiesza produkcję i kontroluje koszty, ale także poprawia identyfikowalność łańcucha dostaw i ułatwia bardzo szybkie wprowadzanie zmian w projekcie produktu.

Do niedawna firma polegała na czasochłonnych analogowych płytach fotopolimerowych w procesie tampodruku. Wymagało to szeregu ręcznych czynności, w tym ręcznego pozycjonowania drukowanego obrazu, podczas gdy obrazowanie kliszy wykonano przy użyciu tradycyjnego naświetlania w lampie.

„Analogowy proces, który stosowaliśmy wcześniej, był prawdziwym wąskim gardłem w naszym przepływie pracy” — powiedział Willibald Fink, kierownik ds. projektów specjalnych w DEHN SE. „Polegało to na stworzeniu grafiki na zewnątrz, przed wykonaniem płyty we własnym zakresie przy użyciu procesów mechanicznych i ekspozycji. W sumie trwało to około tygodnia. Ponadto obróbka wewnętrzna zablokowała produkcję płyt nawet na godzinę”.

Chcąc usprawnić i zoptymalizować przepływ pracy, jednocześnie eliminując ryzyko błędu ludzkiego, firma DEHN zdecydowała, że nadszedł czas, aby przejść na technologię cyfrową i zainwestować w naświetlacz, który pozwoliłby im poprawić rozdzielczość i jakość druku, jednocześnie zmniejszając marnotrawstwo materiałów płytowych i zużycie energii dla lepszej trwałości i niższych kosztów. Gdy firma DEHN przekonała się o wysokiej dokładności lasera i szybkości, z jaką można produkować płyty, złożyła zamówienie w XSYS na ThermoFlexX30.

„Jesteśmy znani z niezmiennie wysokiej jakości produktów, ale to nie powstrzymuje nas przed dążeniem do dalszego doskonalenia dzięki innowacyjnym i przyszłościowym technologiom logistycznym i produkcyjnym w połączeniu z nowoczesną ergonomią. Gdy przechodzimy do produkcji płyt cyfrowych, wybór termoformierki ThermoFlexX jest małym, ale bardzo ważnym elementem układanki, który pomoże firmie DEHN odnieść jeszcze większy sukces” – dodał Harald Daffner, szef montażu SPD w DEHN SE.

Znalezienie optymalnego rozwiązania

ThermoFlexX 30 Imager firmy XSYS jest przeznaczony do obrazowania płyt fotopolimerowych do druku fleksograficznego i typograficznego, a także bezpośredniego grawerowania płyt drukarskich w ramach cyfrowego przepływu pracy. W DEHN imager jest używany z płytami tampodrukowymi XSYS nyloprint ® DLE S 30 – połączenie najlepszych w swojej klasie technologii, które oferuje najwyższą jakość druku w rozdzielczości do 5080 dpi.

Imager ThermoFlexX obsługuje laser światłowodowy z opcją jednoczesnego obrazowania wielu płyt w różnych rozdzielczościach, co znacznie zmniejsza ilość odpadów i zwiększa wydajność. Aby obsługiwać płyty nyloprint ® ze stalowym spodem , urządzenie zostało wyposażone w opcję bębna hybrydowego i dostosowane kołki rejestrujące. „Konwersja z procesów analogowych na cyfrowe nie tylko skróciła czas obróbki do około 10 minut (od szablonu cyfrowego do kliszy z obrazem), ale także znacznie zwiększyła się powtarzalność; częściowo dzięki trzpieniom rejestrującym wbudowanym w bęben, które dokładnie odpowiadają otworom w płycie” — powiedział Harald Daffner. Podsumowując, nowe urządzenie przyczynia się do optymalizacji procesów, a co za tym idzie do lepszej dostępności produktów i większej trwałości.

Pełna satysfakcja i duże wsparcie

Chociaż partnerstwo z XSYS zostało nawiązane dopiero niedawno wraz z zakupem nowego imagera, ten dodatek do działu produkcji płyt z pewnością zrobił wrażenie na zespole DEHN.

Ponadto kompleksowa obsługa i wsparcie oferowane przez XSYS ułatwiły płynniejszą fazę konfiguracji, umożliwiając firmie DEHN szybki postęp w przejściu na technologię cyfrową.

„Otrzymaliśmy dobre wsparcie na miejscu, a ogólna współpraca z XSYS była doskonała”, podsumował Harald Daffner.

Na podstawie informacji firmy XSY

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności