Jak będzie wyglądać praca w 2023? Firmy będą szkolić zamiast zwalniaćPoprzedni artykuł 

Trwająca na wielu światowych rynkach recesja nie powinna skutkować masowymi zwolnieniami. Co więcej, to nadal pracodawcy będą musieli się bardziej starać, żeby utrzymać dobrego pracownika. Talentów bowiem brakuje. Firmy będą dostosowywać model pracy, który najbardziej będzie odpowiadał zatrudnionym, ale też na potęgę będą szkolić dotychczasowe kadry. To także szansa na wyższe zarobki dla tych pracowników, którzy na własną rękę będą podnosić swoje umiejętności.

Ostatnie dwa lata dla amerykańskich firm to był istny rollercoaster. Kolejka nie zatrzymywała się nawet na chwilę, a zakręty były coraz ciaśniejsze i nierzadko brane nie po delikatnym zwolnieniu obrotów, lecz po przyciśnięciu gazu. Pandemia spowolniła część obszarów gospodarczych, ale np. firmy technologiczne musiały pracować jeszcze mocniej, bo przedsiębiorstwa z innych sektorów potrzebowały natychmiastowej cyfryzacji. Natomiast w 2021 r. zbuntowali się amerykańscy pracownicy i pokazali, że nie boją się zmieniać wagoników nawet w czasie szaleńczej jazdy.

– „Wielka rezygnacja” spowodowała dostrzeżenie na amerykańskim rynku tego, że osoba wykonująca pracę może podejmować decyzję wbrew woli firm. Ludzie na masową skalę odchodzili z dotychczasowych biur. Robili sobie przerwę, zmieniali branżę lub pracodawcę, który oferował lepsze warunki. W większości przypadków nie chodziło jednak tylko o pieniądze, a o coś więcej – komfort pracy, nieodpowiadający im styl zarządzania i chęć zadbanie o work-life balance, którego w dotychczasowym miejscu nie dawało się stworzyć – opisuje Szeran Millo, prezes zarządu Symetrii, firmy zajmującej się zachowaniami klientów w cyfrowym świecie i współtwórca międzynarodowego certyfikatu UX-PM.

„Wielka rezygnacja” pociągnęła za sobą zmiany w wielu firmach i, co ciekawe, oczy zwrócono m.in. na rozwiązania, które stosują kraje Unii Europejskiej. Do tej pory były z góry odrzucane jako „zbyt socjalne”, a to w mentalności wielu menedżerów w USA jest nie do przyjęcia.

Końcówka ostatniego roku to natomiast okres wielkich zwolnień. Szczególnie wśród pracowników z branży IT. Meta, firma Marka Zuckerberga, zredukowała zatrudnienie o 11 tys., a Amazon tylko w styczniu zamierzał pożegnać się z blisko 20 tys. członków załogi. Według ekspertów analizujących rynek pracy w USA cięcia odzwierciedlają jednak „przywrócenie równowagi” na rynku pracy. Firmy technologiczne reagują bowiem na spowolnienie wzrostu i korygują niedawny boom w zatrudnieniu. Ukazują to choćby dane Mety, bo po ostatnich zwolnieniach liczba osób tam pracujących będzie prawie o dwie trzecie wyższa niż w momencie wybuchu pandemii.

– Kolejne miesiące w amerykańskich oddziałach firm technologicznych będą bardzo ciekawe i powinny przynieść wiele wniosków również menedżerom na europejskim rynku pracy. Mimo korekty w zatrudnieniu i niepokojących sygnałów gospodarczych w tyle głowy pozostanie jednak pamięć o „Wielkiej rezygnacji”. Firmy będą chciały stworzyć jak najbardziej komfortowy model pracy i będą walczyć z konkurencją o najlepsze talenty technologiczne –podkreśla Szeran Millo z Symetrii.

Choćby dlatego amerykański portal ZDNET, który zajmuje się głównie nowymi technologiami oraz rynkiem pracy, sprawdził, jakie trendy będą kształtować miejsca pracy w następnych miesiącach.

Zdobywaj nowe umiejętności i zdobądź pracę lub kształcić kadry, bo stracisz pracownika

W 2023 r. pracownicy mogą oczekiwać, że ich pracodawcy będą więcej inwestować w szkolenia i programy podnoszenia kwalifikacji. Muszą to zrobić, aby wyposażyć ich w nowe wymagane umiejętności. Głównie dlatego, że na rynku postępuje niedobór talentów. Z badań m.in. OECD wynika, że nawet 70% firm może mieć problem ze zdobywaniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.

– Firmom coraz trudniej przychodzi rekrutacja. Kandydaci nie zawsze spełniają ich wymaganiom. Firmy technologiczne borykają się głównie z dwoma problemami. Wiedzą czysto akademicką rekrutowanych, która jest nieprzydatna w codziennej pracy, oraz brakiem umiejętności miękkich, które często są kluczowe w pracy zespołowej lub w kontaktach z klientami. Pracodawcy coraz częściej skłaniają się do wyszkolenia swoich kadr w tym kierunku. Łatwiej też jest wykształcić swojego pracownika w nowych technologiach, a kurs dostosować ściśle do potrzeb przedsiębiorstwa, niż zdobyć odpowiednio duży zespół podczas rekrutacji – zaznacza Szeran Millo z Symetrii.

Co więcej, to sami pracownicy chcą też zdobywać nowe umiejętności, które przyniosą im korzyści w ich obecnej firmie lub na dalszej ścieżce zawodowej. Jak wynika z niedawnej ankiety przeprowadzonej przez Amazon i Workplace Intelligence aż 83% z nich uważa samodoskonalenie za priorytet w następnych miesiącach. To samo badanie wykazało, że 74% pracowników jest skłonnych odejść z obecnej pracy z powodu braku możliwości rozwijania umiejętności lub zmiany stanowiska wewnątrz firmy.

Praca hybrydowa była jest i będzie

Mimo że wiele firm zachęca pracowników do powrotu do biura, to oni nie rezygnują z pracy hybrydowej i zdalnej. Co więcej, obserwowany wzrost kosztów życia powoduje, że zatrudnieni nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na przejazd do pracy, który generuje też masę dodatkowych kosztów. Będą też jeszcze mocniej naciskać na firmy, aby te zrekompensowały im wydatki, które pojawiają się w budżecie domowym, a są związane ze świadczeniem obowiązków na rzecz firmy.

– Wiele branż doskonale radzi sobie w modelu hybrydowym i może on przynieść wiele korzyści obu stronom. Zauważalny jest jednak trend, który nieco bardziej zwiększy kontrolę nad pracownikiem, który wybierze elastyczny model pracy, bo w czasie recesji firmy nie mogą sobie pozwolić na mniejszą efektywność swoich ludzi. Choćby zmiany w polskim Kodeksie pracy, które na stałe wpisują już zdalne wykonywanie obowiązków do systemu, nadają pracodawcom sporo praw kontrolnych – zauważa Szeran Millo z Symetrii.

W biurach praca zespołowa. W domu użyjemy VR lub popracujemy sami

Zmienią się także same biura. Firmy rezygnują z kabin czy pokojów „pracy cichej”, bo samodzielna praca może być wykonywana w domu lub w innej komfortowej dla pracownika przestrzeni. Siedziby przedsiębiorstw będą przeprojektowywane na miejsca, które najlepiej będą się sprawdzać podczas zespołowej wymiany myśli. Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Metę, jest jeden największy minus pracy zdalnej. Pracownicy tęsknią za kontaktami i spotkaniami towarzyskimi ze swoimi współpracownikami, są zmęczeni spotkaniami online i frustrują ich narzędzia techniczne niedostosowane do potrzeb wykonywanych obowiązków. Rozwiązaniem ma być jeszcze szersze rozpowszechnienie rozwiązań VR/AR. One też zmienią biura.

Według badania przeprowadzonego przez firmę Zuckerberga aż 76% pracowników stwierdziło, że chciałoby włączyć wirtualne światy do swojego życia zawodowego, aby wypełnić luki społecznościowe pozostawione przez pracę zdalną. Nawet 66% uważa, że metaverse może odtworzyć poczucie wspólnoty, jakie pracownicy odczuwają w biurze. Najważniejszymi korzyściami metaverse dla pracodawców byłaby pomoc zespołom w angażowaniu się, łączeniu i współpracy, tworzeniu poczucia przynależności wśród rozproszonych zespołów oraz poprawianiu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Jak może wyglądać zebranie przyszłości? Pracownicy założą gogle, które przeniosą ich wirtualnej rzeczywistości (VR), a na spotkaniu reprezentować będą ich awatary 3D. Odzwierciedlać będą one mimikę i gesty, a dźwięk będzie przestrzenny, więc wydawać się będzie, że współpracownicy są w pokoju. Będzie można też spersonalizować swoje miejsce pracy, aby mieć wrażenie, że obowiązki wykonujemy właściwie tak jak w biurze. Według badania aż 65% ankietowanych pracowników stwierdziło, że jest bardziej skłonne do pozostania w pracy, która daje im dostęp do technologii VR.

– To pokazuje skalę wzywania, które stoi przed pracodawcami. Już nie wystarczy pracownikom na „zdalnym” zapewnić laptopa czy dorzucić się do prądu. Szczególnie najmłodsze osoby z branży kreatywnej będą wybierały takie miejsca, które umożliwią im pracę gdziekolwiek zechcą, ale w poczuciu tego, że robią coś razem i bez strat dla samej twórczości i sprawczości – podkreśla Szeran Millo z Symetrii.

Na podstawie informacji firmy Symetria
Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności