Lignina firmy Stora Enso zastępuje klej w sklejce produkowanej przez PagedPoprzedni artykuł 

Stora Enso poinformowała o nawiązaniu współpracy z polską firmą Paged, do której będzie dostarczać ligninę Lineo. Ma ona zastąpić bazujący na surowcach kopalnych klej, wykorzystywany dotychczas przez Paged w wytwarzanej przez tę firmę sklejce. Tym samym polski producent chce sprostać wymaganiom klientów, oczekujących proekologicznych produktów bazujących na biosurowcach. Wdrożenie Lineo ma też zredukować ilość dwutlenku węgla emitowanego podczas procesów produkcyjnych realizowanych przez Paged.

Jak podkreśla Stora Enso, klienci z wielu branż zwracają się w kierunku bardziej proekologicznych produktów, oczekując zmian w ofercie dostępnej na rynku. Jednocześnie nordycki koncern zauważa dynamiczny wzrost popytu na rozwiązania odnawialne, oparte na biosurowcach i zgodne z założeniami GOZ. Wychodząc naprzeciw tym trendom, Stora Enso wprowadza systematycznie na rynek produkty mające zastępować materiały wykorzystujące surowce kopalne, oferując tym samym – jak podkreśla – bezpieczniejszą i bardziej naturalną alternatywę.

Polska firma Paged od niemal 90 lat produkuje różne rodzaje sklejki dostarczając ją do klientów z Europy. W ostatnim czasie rosła tu liczba zapytań (zwłaszcza z rynków meblarskiego i budowlanego), dotyczących bardziej proekologicznej sklejki, charakteryzującej się jednocześnie wysoką jakością. Stosowany do jej produkcji klej jest obecnie jedynym jej składnikiem, bazującym na surowcach kopalnych. Dzięki współpracy ze Stora Enso, zostanie on zastąpiony przez Lineo – biomateriał, którego źródłem są drzewa.

Jak podaje dostawca, dzięki wdrożeniu Lineo firma Paged będzie w stanie zastąpić 40% stosowanych obecnie klejów wspomnianą ligniną, oferując dzięki temu bardziej proekologiczną sklejkę. Celem firmy jest też redukcja emisji dwutlenku węgla o kilka tysięcy ton.

„Zrównoważony rozwój jest niezwykle ważny dla całej branży drzewnej – mówi Jarosław Michnuk, CEO firmy Paged. – Obecnie pracujemy nad kilkoma projektami środowiskowymi – od zastosowania bardziej odnawialnej energii w procesie produkcyjnym na samych wyrobach skończywszy, w całości wytwarzanych z proekologicznych komponentów. Najlepszym przykładem tego podejścia jest współpraca ze Stora Enso. Mocno wierzymy, że dzięki tego rodzaju innowacjom będziemy w stanie rozszerzyć nasze portfolio produktowe i wprowadzać na rynek rozwiązania wspierające naszych klientów w realizowaniu przez nich założonych celów środowiskowych”.

Stora Enso podkreśla, że bazujące na ligninie spoiwa umożliwiają redukcję śladu węglowego w kontekście różnych rodzajów sklejki – od procesu jej wytwarzania aż po finalne aplikacje, bez jakiejkolwiek utraty na jakości.

Czym jest lignina?

Jak podkreśla Stora Enso, lignina jest roślinnym polimerem występującym w ścianach komórek roślin sucholubnych. Jej zawartość w drzewach wynosi 20-30%, pełni ona tu rolę naturalnego, wytrzymałego spoiwa. Firma dodaje, że lignina jest jednym z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

Lineo – komercyjna odmiana ligniny oferowana przez Stora Enso to – jak podkreśla producent – odnawialna, bazująca na drewnie, nietoksyczna alternatywa dla materiałów wykorzystujących surowce kopalne, mogąca znaleźć zastosowanie w licznych aplikacjach końcowych.

O firmie Paged

Paged to polski producent różnych rozwiązań bazujących na drewnie, w tym sklejki i mebli. Firma została założona ponad 100 lat temu. Jak podaje, obecnie jest jednym z pięciu największych producentów sklejki i trzecim co do wielkości producentem krzeseł drewnianych w regionie Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 2 tysiące osób i dysponuje siedmioma zakładami wytwórczymi zlokalizowanymi w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania znajdujące zastosowanie w różnych branżach. Od roku 2019 w ramach struktur firmy działa LabTech – specjalistyczne centrum badawczo-rozwojowe. W swoich procesach produkcyjnych Paged stosuje wyłącznie certyfikowane drewno. Więcej informacji na temat firmy można znaleźć na stronie https://paged.pl/.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności