Zwiększenie przepływu pracy w dziale przygotowania do druku i kontroli jakości dzięki EyeC ProofilerPoprzedni artykuł 

Kierownik ds. jakości Christian Barecki podczas kontroli jakości za pomocą EyeC Proofiler 1200 DT
Kierownik ds. jakości Christian Barecki podczas kontroli jakości za pomocą EyeC Proofiler 1200 DT

Przemysł farmaceutyczny jest jedną z najbardziej regulowanych gałęzi na świecie. Najmniejszy tekst na ulotkach czy etykietach, a także skomplikowane grafiki, kody i alfabet Braille'a na opakowaniach wymagają, aby każdy aspekt procesu produkcyjnego był kontrolowany i monitorowany z najwyższą starannością. Ponieważ nawet najmniejszy błąd może mieć fatalne konsekwencje dla klienta końcowego, konieczne jest przestrzeganie najsurowszych norm jakości. Ale wraz ze stałym rozwojem branży farmaceutycznej rośnie również skala wyzwań.

Bawarska firma Papierwerk Landshut Mittler GmbH & Co.KG (PLM) stanęła przed wymagającym zadaniem zapewnienia wysokiej jakości opakowań i etykiet ­producentów produktów farmaceutycznych i medycznych przy coraz krótszym czasie wprowadzania na rynek. Jako lider innowacji w rozwoju, projektowaniu i produkcji pudełek składanych, PLM od 1914 roku dostarcza klientom z branży farmaceutycznej, kosmetycznej i dóbr konsumpcyjnych solidne know-how i innowacyjne rozwiązania. Aby nadal zapewniać dokładność i spójność drukować obrazy w tych branżach, jednocześnie optymalizując proces kontroli jakości, producent pudełek składanych polega teraz na zautomatyzowanym rozwiązaniu inspekcyjnym firmy EyeC.

Wyzwanie

Oprócz konieczności przyspieszenia procesu opracowywania leków, ­przemysł farmaceutyczny musi dziś sprostać wymaganiom globalnej konkurencji. Ze wskaźnikiem dostaw dla przemysłu farmaceutycznego na poziomie około 85% firma PLM musiała stawić czoła coraz surowszym branżowym zasadom jakości przy jednoczesnym przestrzeganiu krótkich terminów dostaw. Czasochłonne procesy korekty wizualnej na etapie przygotowania do druku i kontroli próbek do druku prowadziły do konfliktu, ponieważ często były one podatne na błędy i spójne ­ „Spędziliśmy zbyt dużo czasu na ręczną korektę i zawsze istniało ryzyko przeoczenia błędów” – wyjaśnia Christian Barecki, kierownik ds. jakości w PLM. Ze względu na dużą gęstość informacji do śledzenia produktów wraz z identyfikacją, ochroną pacjentów i podrabianiem, prawidłowe sprawdzanie kropek brajlowskich oraz kodów 1D i 2D na zadrukowanej powierzchni pudełek składanych wielokrotnie stanowiło dla firmy czynniki niepewności. Brak skalowalności i nieefektywność kosztowa były kolejnymi punktami, które wymagały optymalizacji dotychczasowego procesu jakości.

Poszukiwanie innowacyjnego rozwiązania

Już w 2006 roku PLM rozpoczęło poszukiwania na rynku odpowiedniego narzędzia, które sprostałoby wymaganiom firmy­, biorąc pod uwagę surowe przepisy w środowisku farmaceutycznym. "Potrzebowaliśmy rozwiązania, które zautomatyzowałoby proces korekty, śledziło dane i ograniczało liczbę błędów, jednocześnie poprawiając proces jakości zgodnie ze standardami i przepisami farmaceutycznymi klientów ­” – kontynuuje Barecki. Najważniejszy czynnik: oprócz dużej przyjazności dla użytkownika i zwinności, nowa aplikacja powinna być w stanie rzetelnie przejść wszystkie testy, np. testy brajlowskie i kodowe, wszystko w jednym przebiegu.

Po szeroko zakrojonym procesie oceny systemy inspekcji offline firmy EyeC okazały się idealnym rozwiązaniem. „Oprócz bogatego doświadczenia EyeC, zespół ekspertów szybko zrozumiał, czego potrzebujemy, aby spełnić zarówno specyficzne wymagania jakościowe przemysłu farmaceutycznego, jak i wewnętrzne wymagania naszej firmy”, wyjaśnia kierownik ds. jakości. „Co więcej, EyeC był jedynym dostawcą, który był w stanie spełnić naszą prośbę o zintegrowaną weryfikację brajla, kodu i obrazu drukowanego bez dodatkowego etapu weryfikacji”.

EyeC Proofiler: System z wyboru

Wczesnym latem 2007 roku PLM zrealizował swój projekt w ścisłej współpracy z EyeC. W ciągu mniej niż trzech miesięcy dokonano oceny poprzednich procesów i ostatecznie zrealizowano instalację EyeC Proofiler do drukowania, sztancowania i kontroli końcowej wraz z EyeC Proofiler Graphic do przygotowania do druku. Innowacyjne systemy kontroli offline zapewniają kontrolę jakości w fazie wstępnej ­i kontroli końcowej i są specjalnie dostosowane do rosnących wymagań przemysłu konsumenckiego, towarów luksusowych i farmaceutycznego. Dzięki dzisiejszym formatom skanowania do 1778 x 1219 mm skaner oparty na EyeC

Narzędzie Proofiler oferuje najszybszą technologię kontroli jakości próbek w małych, średnich i dużych formatach.

Proofiler sprawdza jakość druku i jednocześnie dba o poprawność i kompletność treści. System łączy jednocześnie siłę inteligentnego oprogramowania z wydajnością skanera o wysokiej rozdzielczości i cyfrowo porównuje zeskanowany wzór z zatwierdzonym szablonem (zwykle jest to plik PDF). Umożliwia to bezpieczniejszą, wydajniejszą i bardziej elastyczną kontrolę jakości tekstu, koloru, grafiki, brajla oraz kodów 1D i 2D. „EyeC Proofiler to potężne rozwiązanie do automatycznej kontroli, które precyzyjnie i niezawodnie wykrywa błędy”, wyjaśnia Barecki. Systemy oferują jednocześnie zgodną metodę kontroli jakości materiałów opakowaniowych, które są ważne dla audytów. Oprogramowanie spełnia wszystkie wymagania specyfikacji GMP, ISO 9001, GAMP 5 lub CFR 21 Part 11. Wszystkie wyniki są w pełni udokumentowane, aby zapewnić doskonałą identyfikowalność.

Wynik

Po zainstalowaniu systemów EyeC Proofiler PLM może znacznie usprawnić przepływ pracy w zakresie przygotowania do druku i kontroli jakości. Od 16 lat w firmie PLM na co dzień stosowane są dwa systemy kontroli w zakresie kontroli arkuszy drukowanych, kontroli brajlowskiej na początku sztancowania, a także kontroli obrazu wydruku, kodu i brajlowskiej kontroli końcowej inspekcji i kontroli przed drukiem danych do druku z danymi klienta. Kierownik ds. jakości podsumowuje wyniki: „Współpracujemy z EyeC już od 16 lat i jesteśmy bardzo zadowoleni. Z jednej strony dlatego, że systemy są zawsze elastycznie dostosowywane do naszych potrzeb. Z drugiej strony, ponieważ procesy działają dokładnie, a wysiłek związany z poprzednią ręczną korektą zniknął”.

Dzięki wczesnemu wykrywaniu błędów PLM był również w stanie poprawić spójność i dokładność szablonów wydruku. Ogromna niezawodność testu dla bawarskiego producenta pudełek składanych. Intuicyjna obsługa systemu ułatwiła również odpowiedzialny pięcioosobowy zespół projektowy. „Opcje automatyzacji i przyjazny dla użytkownika interfejs ułatwiły nam integrację Proofilera z naszym przepływem pracy. Jednocześnie udało nam się zwiększyć produktywność naszych operatorów. Zyskujemy więc nie tylko pod względem czasu, ale także jakości”, kontynuuje Barecki.

Następne kroki

Celem wspólnej współpracy jest nadal optymalizacja różnych procesów w celu dalszej poprawy niezawodności testów i uczynienia niektórych procesów jeszcze bardziej ekonomicznymi. Dopiero pod koniec 2022 r. zaimplementowano połączenie istniejącej grafiki Proofiler z przepływem pracy Esko Automation Engine za pomocą integracji przepływu pracy EyeC w celu dalszego zwiększenia stopnia automatyzacji kontroli w przygotowaniu do druku. Planowane rozszerzenie raportów ma zostać zrealizowane jako kolejny projekt, aby móc jeszcze lepiej wizualizować przesunięcia rejestrów i odpowiednio je dokumentować. „EyeC jest zawsze otwarty i zainteresowany dalszym rozwojem swoich rozwiązań. Wyjątkowa obsługa klienta, wymiana na równych prawach i ciągła informacja zwrotna w połączeniu z szeroką wiedzą fachową w branży opakowaniowej sprawiają, że firma jest niezawodnym partnerem, z którym możemy osiągnąć najlepsze wyniki” – podsumowuje Barecki.

Na podstawie informacji firmy EyeC GmbH

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności