Delicato: automatyzacja procesów pakowania, zwiększenie wydajności i poprawa środowiska pracy z rozwiązaniami Stora EnsoPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Szwedzka firma Delicato, specjalizująca się w produkcji słodyczy, zdecydowała się w ostatnim czasie na zautomatyzowanie swoich procesów w obszarze pakowania przy wykorzystaniu rozwiązań z oferty Stora Enso. Krok ten umożliwił sukcesywne odchodzenie od pakowania ręcznego, realizowanego na najbardziej obłożonej linii wytwórczej. Tym samym proces ten został w dużym stopniu usprawniony i umożliwił firmie dalszy rozwój. Poprawiły się także warunki pracy osób zatrudnionych przy pakowaniu. Poza wdrożeniem systemów automatyzujących procesy, Delicato rozwija również linie pakowania ręcznego o możliwość wykonywania pudełek dostosowanych do konkretnych potrzeb klienta.

Wyroby Delicato – jak podkreśla firma – od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów. Od początku jej działalności pakowanie gotowych produktów odbywało się tu w sposób manualny. Proces ten jednak, wraz z rosnącym popytem rynkowym, stawał się dla zatrudnionych przy nim pracowników coraz bardziej męczący i stresujący. W przypadku najpopularniejszego produktu Delicato, czekoladowo-owsianego przysmaku pod nazwą Delicatoboll, stało się niemożliwym utrzymanie tempa pakowania przy zachowaniu zdrowego środowiska pracy. Konieczne było usprawnienie całej linii produkcyjnej, zwłaszcza w kontekście zautomatyzowania procesu pakowania. Zaczęły się więc poszukiwania odpowiedniego sprzętu.

Proces automatyzacji rozpoczął się od wdrożenia zrobotyzowanych podajników zbierających ciastka i umieszczających je na tackach. Firma dziennie wypieka 200 tys. przysmaków Delicatoboll, więc już ten krok miał znaczący wpływ na komfort pracy osób zatrudnionych w dziale pakowania. Jednak na tym nie poprzestano w kontekście automatyzacji procesów. Kierownictwo Delicato zwróciło się do kilku dostawców sprzętu, poszukując maszyny, która umożliwiłaby umieszczanie pojedynczych opakowań konsumenckich w pudełkach (opakowaniach zbiorczych), a następnie ich paletyzowanie. W tym celu zdecydowano się na zakup specjalistycznej pakowarki typu wraparound.

„Wybraliśmy rozwiązanie Stora Enso, gdyż wydawało nam się ono bezproblemowe. Zobaczyliśmy tego rodzaju maszynę w akcji – wykonywała swoją pracę bardzo sprawnie, a cały proces można było wygodnie obserwować. Im więcej automatyzacji w produkcji, tym więcej pojawia się potencjalnych problemów. Dlatego też poszukiwaliśmy rozwiązania łatwego w użytkowaniu i takie też udało nam się znaleźć” – mówi Kalle Sundback, Project Engineer w firmie Delicato.

Na kłopoty... pakowarka typu wraparound

Pierwszym etapem powstawania opakowania zbiorczego jest wprowadzenie do maszyny płaskich arkuszy tektury falistej. Następnie trafia do niej produkt, tj. opakowanie jednostkowe ze słodyczami. W maszynie ma miejsce złamywanie, owijanie i klejenie tektury wokół pudełek z ciastkami – w ten sposób powstaje opakowanie zbiorcze, które jest gotowe do transportu. Nanoszona jest na nie etykieta i tak przygotowane pudełka są automatycznie pakowane na paletę przed dostarczeniem ich do punktów sprzedaży detalicznej. Codziennie maszyna zainstalowana w Delicato przygotowuje do dalszej wysyłki 35 tys. opakowań jednostkowych, zawierających w sumie 200 tys. produktów cukierniczych. „Mówiąc wprost, maszyna typu wraparound okazała się antidotum na nasze problemy. Pojawienie się tego urządzenia możliwość wykonywania w nim opakowań zbiorczych zlikwidowały wąskie gardło, jakie mieliśmy na tym etapie produkcji. Umożliwiła nam bowiem nie tylko utrzymanie, ale nawet zwiększenie liczby przetwarzanych produktów, bez narażania pracowników na potencjalne urazy charakterystyczne dla powtarzalnych zajęć” – mówi Kalle Sundback.

Opakowania „szyte na miarę”

Dzięki inwestycji w zrobotyzowane podajniki i maszynę typu wraparound firma Delicato weszła na drogę do automatyzacji. Jednak niektóre jej produkty wciąż wymagają pakowania ręcznego. W tym kontekście firma zmagała się z wyzwaniami, jakie wiążą się z opakowaniami pudełkowymi wykonywanymi we własnym zakresie. Przykładem jest oczekiwane przez jedną ze współpracujących z Delicato sieci sprzedaży detalicznej opakowanie łatwiejsze w rozpakowywaniu od standardowego. Zadaniem firmy było zastosowanie wieka przytwierdzonego w sposób bardzo solidny, by pudła mogły być podnoszone za pomocą przyssawki – tego rodzaju rozwiązanie nie miało szansy powodzenia w przypadku wcześniej stosowanych przez klienta „luźnych” wieczek. Rozwiązaniem okazało się opakowanie, które zostało stworzone przez Delicato zgodnie z wytycznymi klienta.

„Jako dostawca kompleksowych rozwiązań pomagamy naszym klientom w doborze właściwego opakowania, materiałów niezbędnych do jego produkcji, a także przy projekcie, drukowaniu, zautomatyzowaniu procesów opakowaniowych oraz innych elementach niezbędnych w produkcji. Opakowanie, jakie powstało w Delicato z myśląo jej konkretnym kliencie można łatwo unieść, jest proste w obsłudze, można na nim nanieść niezbędne informacje, a wieko jest solidnie przytwierdzone, dzięki czemu pudełka mogą być podnoszone za pomocą przyssawki i układane na paletach” – mówi Martin Almstedt, Sales Manager w firmie Stora Enso.

Wszystkie materiały opakowaniowe dostarczane przez Stora Enso do Delicato są wykonane z tektury falistej. Można je poddać recyklingowi w strumieniach przemysłowych przeznaczonych na papier i karton.

Korzyści oczekiwane i zaskakujące

Wdrożoną w Delicato maszynę typu wraparound cechuje zamknięta budowa, z oświetleniem znajdującym się w środku, co czyni ją bezpieczną dla operatora, a przy tym łatwą w kontekście monitorowania zachodzących w niej procesów.

Jej wdrożenie pozwoliło też na uwolnienie sporej przestrzeni. Ponieważ do urządzenia podawane są płaskie arkusze , zaoszczędzono wiele miejsca, gdyż nie ma już potrzeby magazynowania składanych pudeł, jakie tu wcześniej stosowano.

„Eliminując pudła magazynowane wcześniej na podłodze, uzyskaliśmy wiele wolnej przestrzeni co jest istotne chociażby w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego. To korzyść, jakiej wcześniej nie braliśmy pod uwagę, a która objawiła się już po wdrożeniu maszyny – mówi Kalle Sundback. – Co więcej, instalacja urządzenia również przebiegł bardzo sprawnie. Podsumowując, od kiedy zaczęliśmy naszą współpracę ze Stora Enso, wszystko w kontekście procesów pakowania układa się znakomicie”.

Bazując na pozytywnych doświadczeniach z pierwszą maszyną wraparound, firma Delicato zdecydowała się na wdrożenie drugiego, podobnego rozwiązania. Urządzenie jest już w drodze, a rozpoczęta niedawno przez szwedzką firmę ścieżka prowadząca do automatyzacji procesów jest tu kontynuowana.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności