Holmen Iggesund inwestuje w przyszłość opakowańPoprzedni artykuł 

Hein van den Reek, dyrektor ds. opakowań przyszłości, Holmen Iggesund
Hein van den Reek, dyrektor ds. opakowań przyszłości, Holmen Iggesund

Naszym celem w Holmen Iggesund zawsze była ścisła współpraca z markami i innymi partnerami w całym łańcuchu wartości. Aby to dalej rozwijać, utworzyliśmy nowy dział. Pokazując, w jaki sposób podejście oparte na współpracy pomoże zaspokoić potrzeby klientów, dział Future Packaging opracowuje opakowania z nowymi, ekscytującymi koncepcjami opartymi na włóknach.

„Widzimy, że właściciele marek szukają nowych sposobów pakowania” — mówi Hein van den Reek, dyrektor ds. opakowań przyszłości w firmie Holmen Iggesund. „Chcą, aby ich opakowania były bardziej zrównoważone. Jednym ze sposobów na to jest zastąpienie materiałów kopalnych, takich jak tworzywa sztuczne. Postrzegamy to jako obowiązek, aby im pomóc. Aby to zrobić, musimy być bliżej marek, musimy zrozumieć, co robią – a także zrozumieć cały łańcuch wartości, abyśmy mogli oferować markom innowacyjne rozwiązania spełniające ich potrzeby”.

Nowy dział składa się z dedykowanych specjalistów o szerokim spektrum możliwości. Obejmuje kolegów z doświadczeniem w różnych segmentach, takich jak kosmetyki, żywność i elektronika, a także osoby, które rozumieją, jak działają producenci oryginalnego sprzętu (OEM) i przetwórcy. Tam, gdzie to konieczne, zostanie wniesiona wiedza specjalistyczna w takich obszarach, jak oprzyrządowanie, sztancowanie i bariery.

„Jeśli marka, producenci maszyn, dostawcy materiałów i projektanci współpracują ze sobą, droga do rynku znacznie się skraca” — mówi van den Reek. „Marki mają cele biznesowe, aby znaleźć zrównoważone materiały i muszą sprostać wymaganiom swoich konsumentów. Chcemy zaoferować im tę trasę w uporządkowany sposób. Pomożemy im znaleźć odpowiednie konwertery i odpowiednie maszyny, aby spełnić ich marzenia”.

Aby pokazać markom, w jaki sposób podejście oparte na współpracy może przyspieszyć ten proces, firma Holmen Iggesund opracowała już prototypowe rozwiązania z partnerami zewnętrznymi. W 2021 r. firma opracowała Conic, wysokiej jakości rozwiązanie opakowaniowe na bazie drewna, nadające się do formowania, przeznaczone dla przemysłu kosmetycznego. A teraz Holmen Iggesund i jego partnerzy wyprodukowali pudełko czekoladek CHOCO.

Pudełko na czekoladki, wykonane w całości z materiałów odnawialnych, składa się z pudełka zewnętrznego i wkładanej tacy, z różnymi wgłębieniami na różnych poziomach na poszczególne kawałki czekolady.

Wkładana taca jest wykonana z Mouldable, który ma znacznie niższy ślad CO2 niż jego plastikowy poprzednik. Zastąpienie plastikowych tacek formowalnymi zmniejszyłoby emisję CO2 o 90% w odniesieniu do surowców.

Pudełko zostało opracowane we współpracy z konwerterem Goerner Formpack, producentem narzędzi HP Molded Fibre Advanced Tooling Solutions oraz Future Lab and Partners. Pudełko zewnętrzne jest wykonane z płyty Invercote Creato 400 firmy Holmen Iggesund. Wkładana taca jest wytwarzana przez firmę Goerner Formpack w procesie formowania na mokro z wykorzystaniem materiału Imould firmy Holmen Iggesund, materiału bezpiecznego dla żywności, składającego się z długich i krótkich włókien pierwotnych.

„Obecnie większość pudełek z czekoladą zawiera plastikowe tacki” — mówi van den Reek. „Ale nasz prototyp pokazuje, że możemy całkowicie zastąpić plastik materiałami odnawialnymi i nadal mieć coś, co jest pięknym projektem przy użyciu różnych technik kształtowania. I oczywiście moglibyśmy to zrobić w przypadku kosmetyków, elektroniki i wielu innych zastosowań”.

Goerner Formpack to pionierzy w produkcji opakowań z masy celulozowej i wizjonerzy świata bez plastiku. „Wszyscy potrzebujemy opakowań, ale musimy pomyśleć o tym, jakiego rodzaju opakowania używamy, skąd ono pochodzi i gdzie znajduje się cykl końca życia, który naszym zdaniem powinien trwać”, mówi dyrektor zarządzająca Elisabeth Goerner. „Naszym głównym motorem napędowym projektu było opracowanie tacy na miąższ do bezpośredniego kontaktu z żywnością, która usunie plastikowe elementy jednorazowego użytku z działów pakowania klientów”.

Mając na uwadze inny aspekt przyszłości, firma Holmen Iggesund zaangażowała producenta narzędzi HP do projektu pudełka CHOCO. Firma HP wykorzystała druk 3D do stworzenia narzędzia do formowania na mokro, którego firma Goerner Formpack użyła do wykonania tacy wkładanej do pudełek z czekoladkami.

„Drukowanie 3D to nowy sposób pracy z narzędziami” — mówi van den Reek. „To ważne, ponieważ może być bardziej opłacalne i zrównoważone niż używanie tradycyjnych narzędzi. Tworząc w ten sposób narzędzie do formowania na mokro pudełek CHOCO, pokazujemy, że branża patrzy w przyszłość”.

HP koncentruje się na dostarczaniu technologii, która przyspiesza przejście z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku na zrównoważone rozwiązania, takie jak formowane włókno. „W obliczu zbliżającej się zmiany materiałów opakowaniowych potrzebujemy wszystkich partnerów w łańcuchu wartości, aby tworzyć i wspierać rozwój w celu zwiększenia możliwości i wydajności branży formowanych włókien” — mówi Dick Huizinga, Business Development and Sales Lead EMEA, HP Molded Fibre Advanced Tooling Solutions. „Opakowania z włókien odnotują ogromny wzrost w nadchodzących latach wraz ze spadkiem wykorzystania plastiku. Główni gracze w branży celulozowo-papierniczej, tacy jak Holmen Iggesund i marki premium, muszą współpracować, aby umożliwić konwersję opakowań z tworzyw sztucznych”.

Nowy dział Future Packaging wykorzystuje prototypy, takie jak Stożek i Pudełko CZEKOLADOWE, aby pokazać, w jaki sposób dzięki współpracy można osiągnąć rozwiązania, które można zastosować w wielu różnych branżach.

„Chcemy uczynić świat opakowań lepszym i tworzyć sensowne, celowe opakowania, które nie zanieczyszczają środowiska i które można poddać recyklingowi. Chętnie wysłuchamy i wspólnie wypracujemy koncepcje. Będziemy nadal opracowywać nowe prototypy, aby pokazać, że rozumiemy, z czym mają do czynienia nasi klienci” — mówi van den Reek.

Na podstawie informacji firmy Holmen Iggesund

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności