Sun Chemical na Kongresie Etykiety Samoprzylepne 2023: prezentacja pakietu SunColorBoxPoprzedni artykuł 

Felice Sciscioli, Colour Project Leader w firmie Sun Chemical; Fot: Polski Drukarz – „Świat Druku” (The World of Printing)
Felice Sciscioli, Colour Project Leader w firmie Sun Chemical; Fot: Polski Drukarz – „Świat Druku” (The World of Printing)

Sun Chemical po raz kolejny był współorganizatorem Kongresu Etykiety Samoprzylepne. Tegoroczna edycja wydarzenia, które odbywa się już od lat i organizowane jest w ramach „Akademii Wiedzy” przez wydawnictwo Polski Drukarz, wydawcę magazynu branżowego „Świat Druku”, miała miejsce w dniach 1–2 czerwca w Kołobrzegu w hotelu Aquarius Spa. Felice Sciscioli, Colour Project Leader w Sun Chemical, wygłosił podczas niego referat poświęcony cyfrowemu colour managementowi, ze szczególnym uwzględnieniem oferowanego przez tę firmę pakietu SunColorBox. Jako współorganizator kongresu, Sun Chemical miał też własne stoisko w ramach wystawy technologicznej, stanowiącej integralną część tego wydarzenia.

„Kongres, organizowany przez Wydawnictwo Polski Drukarz w ramach „Akademii Wiedzy”, skierowany jest w dużej mierze do drukarń działających w segmencie druku wąskowstęgowego, przede wszystkim etykietowego – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale firmy Sun Chemical. – Ponieważ odbywa się od wielu lat, na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez dla branży poligraficznej. Dlatego od lat angażujemy się aktywnie w jego organizację, stając się równocześnie partnerem tego wydarzenia i wykorzystując je do przekazania uczestnikom wiedzy, jaką posiadamy. Cieszy nas coraz wyższa z roku na rok frekwencja, a także zainteresowanie naszymi rozwiązaniami, które ujawnia się nie tylko podczas części oficjalnych spotkania, ale również w mniej formalnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, za spotkania z nami, ciekawe rozmowy podczas nich i szereg inspiracji, z którymi wróciliśmy do naszej codziennej pracy. Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas szerzej na kongresie narzędzie, jakim jest SunColorBox, zainteresuje wiele firm”.

W ramach kongresu organizatorzy zaproponowali jego uczestnikom wiele interesujących i inspirujących wystąpień oraz zwiedzanie wystawy technologicznej. „Drugi dzień kongresu był również okazją do wspólnego uczczenia jubileuszu 30-lecia istnienia magazynu „Świat Druku” i wydawnictwa Polski Drukarz, którym przy tej okazji dziękujemy za wiele lat wzajemnej współpracy i gratulujemy sukcesu” – dodaje Tomasz Dobrowolski.

Jedno ze wspomnianych wystąpień wygłosił Felice Sciscioli, Colour Project Leader w firmie Sun Chemical. Opowiedział o cyfrowym colour managemencie z SunColorBox. To rozwiązanie, którego koncepcja w firmie Sun Chemical powstała – jak podkreślał prelegent – już w latach 90. ubiegłego wieku, a intensywnie jest rozwijana od 2012 roku, wprowadzić może zupełnie nową jakość pracy do przygotowalni czy drukarni. Wdrażając różne moduły, składające się na SunColorBox, można – jak mówił prelegent – uzyskać m.in. redukcję w obszarach: czasu narządzania maszyny (od 25 do 30%), dopasowania kolorów na maszynie (od 5 do 20%), uzyskania pierwszej odbitki (od 10 do 40%), korekty kolorów na maszynie (nawet o 70%), wykorzystania resztek farbowych (od 20 do 70%), ilości makulatury startowej (od 30 do 40%) oraz liczby stosowanych kolorów (od 30 do 80%). Felice Sciscioli dodał, że użytkownicy tego narzędzia, których są już setki na całym świecie, odnotowują również wzrost liczby prac niewymagających korekcji koloru (od 10 do 50%). Jego zastosowanie w codziennej pracy umożliwia ponadto przygotowanie cyfrowo (zamiast na maszynie) standardów Light/Dark, standaryzację procesu, a także kontrolę stabilności barw w przypadku prac powtarzalnych.

Felice Sciscioli podkreślał, że poszczególne etapy wdrożenia SunColorBox poprzedza dokładna analiza zamawianych farb wykorzystywanych przez drukarnię, a także określenie stałych parametrów i warunków dla poszczególnych zakładów. Na tym etapie wykonuje się pomiar wzorów barwnych w celu stworzenia palety kolorów dla danego klienta. Kolejny etap implementacji to racjonalizacja palety barwnej – usunięcie duplikatów, a także jej harmonizacja z systemem PantoneLive – elektronicznym wzornikiem barw, zawierającym 36 bibliotek kolorystycznych, zdefiniowanych pod daną technikę drukowania czy podłoże. Jedną z największych zalet SunColorBox, o czym – jak mówił prelegent – przekonują się jego użytkownicy w codziennej pracy, jest zapewnienie szybkiego i powtarzalnego sposobu wytwarzania próbek barwnych z cyfrowej palety kolorów danego klienta, a także dokładne przedstawienie barw w cyfrowej formie (za pomocą cyfrowych książek wzorców i standardów kolorów, które przygotowywane są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, drukowane cyfrowo w bardzo wąskiej tolerancji, zawierających precyzyjną informację o kolorze dla klienta, symulację podłoża drukowego i odwzorowanie wartości tonalnych).

SunColorBox pozwala również na cyfrowe przekazywanie informacji o barwie pomiędzy wieloma lokalizacjami (np. między dostawcą farb i drukarnią), a także możliwość połączenia wielu oddziałów drukarni z centralną bazą danych. Jest to – jak podkreślał Felice Sciscioli – istotne narzędzie dla klientów korporacyjnych, którzy zlecają prace różnym drukarniom. Wdrożenie SunColorBox uwzględnia różne moduły. Są wśród nich m.in. SunDigitalProof – przyspieszający akceptację prac przez klientów; SunDigitalGuide – zestaw cyfrowych wzorników, który eliminuje odchylenia, jakie mogą pojawić się – jak zaznaczył prelegent – nawet przy wzornikach Pantone, a także w przypadku druku danego koloru na różnych podłożach; SunMatch – platforma, w której można podłączyć się do różnych programów, optymalizujących przygotowanie pracy do produkcji. Omówił także SunColorQC – oprogramowanie do kontroli jakości, a także MyColorCloud – dodatkowe narzędzie bazujące na technologii „chmury”, które ma ułatwić komunikację z danym klientem. Może on tam przesłać np. swoje kolory, także te spoza wzornika Pantone.

„Cieszymy się, że mamy w swojej ofercie tak cenne narzędzie, jakim jest SunColorBox – mówi Tomasz Dobrowolski. – Stworzenie tego produktu było możliwe dzięki bogatej wiedzy, jaką posiada Sun Chemical, a także zwrotnym informacjom ze strony klientów, aktywnie korzystających z różnych modułów tego pakietu. Laboratoria, w których tworzymy te innowacyjne narzędzia oraz nasi specjaliści na całym świecie (również w Polsce) dostosowują je do zmieniającego się rynku oraz oczekiwań klientów. Od lat zajmujemy się recepturowaniem farb i tworzeniem rozwiązań w zakresie zarządzania barwą, a także świadczymy usługi serwisowe i doradcze dla naszych klientów. Bardzo cenimy sobie bezpośrednie kontakty, a Kongres Etykiety Samoprzylepne jest szczególną okazją do takowych. Wszystkich, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji na temat SunColorBox oraz innych naszych produktów zapraszamy do kontaktu z polskim oddziałem firmy Sun Chemical. Chętnie odpowiemy na pytania, dotyczące konkretnych zagadnień w zakresie procesu optymalizacji produkcji poligraficznej”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności