XXII Święto Papieru w Muzeum PapiernictwaPoprzedni artykuł 

Święto Papieru to największa plenerowa impreza organizowana przez nasze muzeum każdego roku z okazji urodzin. Podczas dwudniowej zabawy zapewniamy naszym gościom mnóstwo wspaniałych atrakcji i wrażeń.

Jak bawiliśmy się w tym roku? Jak zawsze – z pompą! Tym razem świętowaliśmy 22 i 23 lipca. Standardowo – w godzinach 10:00-18:00 na dziedzińcu naszego młyna papierniczego. Podczas tegorocznej edycji gościliśmy kadrę zarządzającą Stowarzyszenia Papierników Polskich, Anetę Muskałę oraz Janusza Turskiego, dyrektora Mondi Świece S.A., Tomasza Katewicza, starostę kłodzkiego, Macieja Awiżenia oraz wiceprzewodniczącego rady powiatu, Michała Cisakowskiego. W imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego gośćmi Święta Papieru byli Julian Golak, wydawca i samorządowiec oraz Bartłomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji.

Sobotniemu otwarciu Święta towarzyszył wernisaż wystawy sztuki papieru pt. Przestrzeń relacji, autorstwa studentów i absolwentów Pracowni Papieru łódzkiej ASP. Kuratorem wystawy jest dr hab. Magdalena Soboń, prof. uczelni. Wystawa dostępna będzie do 7 stycznia 2024 r.

Ponadto, goście mogli zwiedzić młyn papierniczy – nasi przewodnicy prezentowali stałą wystawę o historii papieru i papiernictwa. Samodzielnie można było podziwiać nowo otwartą ekspozycję zatytułowaną „O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego”, gdzie można było dowiedzieć się m.in. jak i z jakich surowców dawniej powstawał papier, z jakimi problemami borykali się ówcześni papiernicy, i dlaczego właśnie papier z dusznickiej manufaktury ma tak dobrą opinię. Każdy chętny mógł wziąć udział w rozmaitych warsztatach i pokazach rzemiosła papierniczego:

  • czerpanie papieru według średniowiecznej technologii
  • pokazy czerpania papieru przez artystów sztuki papieru
  • technika shibori i marmoryzowanie papieru
  • warsztaty i pokazy cyjanotypii – techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza, charakteryzującej się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Warsztaty przeprowadził Oskar Ślazyk z ART STUDIO z Krakowa
  • pokaz historycznych technik drukarskich – drukowanie przy wykorzystaniu XIX-wiecznej maszyny typograficznej
  • pokazy tworzenia drzeworytów i odbitek drzeworytniczych na replice prasy Gutenberga prowadzone przez Tadeusza Grajpla

Oczywiście nie mogło zabraknąć smacznego jedzenia, którym jak co roku raczyła nas Czeska Restauracja Zdrojowa, a także polanicka Restauracja Europa, kusząca pysznymi lodami.

W sobotę od godz. 17:00, mieliśmy przyjemność bawić się przy muzyce Roberta Kasprzyckiego, poety, pieśniarza, kompozytora, autora tekstów kabaretowych, felietonisty, członka m.in. Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Ponadto w sobotę i w niedzielę odbył się coroczny rodzinny konkurs wiedzy o dusznickim młynie papierniczym i papiernictwie polskim, połączony z konkursem sprawnościowym (podnoszenie papierowej sztangi, rzut rolką papieru toaletowego do celu). Atrakcyjne nagrody m.in. tablet, smartwatch czy głośnik bluetooth, ufundowane zostały przez firmę papierniczą Mondi Świece S.A.

Podsumowując, tegoroczne Święto Papieru, zaliczamy do udanych. Czekamy na kolejną, XXIII edycję.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności