Epson podsumowuje targi Technologii Tekstylnych i Odzieżowych ITMA 2023Poprzedni artykuł 

Zakończone w zeszłym tygodniu w Mediolanie ITMA 2023 to największe międzynarodowe targi Technologii Tekstylnych i Odzieżowych, które odbywające się co cztery lata od 1951 r. W tym roku była to już szósta edycja targów w tym mieście, które od wieków jest światowym centrum tradycji tkackich i produkcji wysokiej jakości odzieży.

Na stoisku Epson Como Printing Technologies zaprezentowano doskonałe przykłady wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym druku cyfrowego, w włoskim przemyśle tekstylnym. Spółka Epson Como Printing Technologies powstała trzy lata temu, formalizując wieloletnią współpracę japońskiego lidera technologii z dwiema lokalnymi firmami o bogatej tradycji: Fratelli Robustelli, producentem maszyn do druku na tkaninach oraz For.Tex, dostawcą atramentów do tkanin.

Wspaniałym przykładów możliwości wynikających z połączenia tych potencjałów jest seria cyfrowych drukarek przemysłowych do tekstyliów o nazwie Monna Lisa. Podczas targów obchodzono dwudziestą rocznicę debiutu tej serii. Oprócz wyjątkowej jakości i szybkości druku, jest ona ceniona za to, że wszystkie jej elementy pochodzą od jednego dostawcy. Głowice, atrament, urządzenie, oprogramowanie itp. są zoptymalizowane pod kątem współpracy, a użytkownik ma pewność, że w razie problemów zostaną one skutecznie rozwiązane.

Ważnym elementem technologii Epsona jest głowica PrecisionCore, która zapewnia wysoką jakość druku bez konieczności stosowania ciepła, jednocześnie zapewniając wysoką prędkość, niezbędną w druku komercyjnym i przemysłowym. Krótsze procesy, szybka reakcja na potrzeby rynku i wszechstronność zawsze były kluczowymi cechami oferty produktowej Epsona.

Imponujące stoisko Epsona, o powierzchni ponad 1000 m2, było miejscem premiery najnowszego modelu Monna Lisa ML-16000/Hy. Ta innowacyjna drukarka hybrydowa oparta jest na dwóch zintegrowanych modułach drukujących, co pozwala uzyskać na dowolnej tkaninie imponujące efekty, takie jak złote i srebrne wykończenia oraz druk z użyciem kleju do folii metalicznej czy kryjącej bieli. Dzięki zastosowaniu 8-kolorowego zestawu tuszów Genesta, 16 głowic drukujących PrecisionCore z 64 dyszami, możliwe jest uzyskanie efektów specjalnych cyfrowego druku, które wcześniej były zarezerwowane dla tradycyjnych metod sitodruku lub druku rotacyjnego. Umożliwia to zaspokojenie potrzeb różnych rynków - od mody, poprzez tekstylia domowe, produkcję strojów kąpielowych, aż po odzież sportową.

Zaprezentowana przedpremierowo Monna Lisa ML-8000 REACID to najbardziej elastyczne rozwiązanie pozwalające na pracę z dowolnymi tekstyliami, w jednym urządzeniu dzięki nowatorskiej możliwości obsługi dwóch rodzajów atramentów: kwasowych i reaktywnych. Pozwala to zwiększyć efektywność i szybkość przełączania produkcji na różnych tkaninach, bez konieczności rekonfiguracji urządzenia.

Nowością jest także Monna Lisa ML-13000 produkcyjne urządzanie, które jako pierwsze w swej klasie na świecie w jednym przebiegu głowicy nakłada apreturę, atramenty oraz wykonuje uszlachetnianie lub zmiękczanie w jednym przebiegu. Radykalnie skraca to cały proces produkcji, co umożliwi wykorzystującym to rozwiązanie firmom osiągnięcia ogromniej przewagi konkurencyjnej. Planowana dostępność ML13000 to koniec 2023.

Z kolei wyposażona w 24 głowice Monna Lisa ML-24000 oferuje niespotykaną wcześniej szeroką gamę kolorów. Skracając czas potrzebny do zmiany tuszy oraz możliwości produkcji tkanin drukowanych bez wymiany rodzaju tuszów w maszynie, istotnie zwiększono efektywność pracy. ML-24000 może drukować na wszystkich rodzajach tkanin - od naturalnych, sztucznych i syntetycznych, po włókna roślinne. Dzięki szerokiemu zakresowi obsługiwanych tuszy, korzystając z pojedynczego urządzenia, firmy produkcyjne mogą szybko uzyskać wymagane certyfikaty (np.. GOTS czy OEKO-TEX).

R E K L A M A
Najszersza z rodziny Monna Lisa ML-32000 o szerokości zadruku aż 340 cm pozwala szybko drukować na tkaninach o dużych wymiarach, takich jak np. pościel czy zasłony. Dodatkowo funkcja równoczesnego druku na dwóch nośnikach zwiększa produktywność - zmniejszając zużycie energii i zasobów.

Na drugim biegunie znalazła się kompaktowa na tle pozostałych modeli Monna Lisa Mini - przeznaczona dla uczelni czy pracowni projektowych. Zapewniając obsługę czterech etapów pracy (przygotowanie, druk, postprodukcja, suszenie), umożliwia ona błyskawiczne wydrukowanie na miejscu pełnowartościowych próbek, będących przykładem tego, jak mogą wyglądać całe kolekcje. Co ważne drukuje pigmentowymi atramentami na bawełnie czy i innych naturalnych włóknach. Choć prezentowany na ekspozycji egzemplarz ML Mini był prototypem koncepcyjnym, duże zainteresowanie gości tym rozwiązaniem pozwala mieć nadzieję, że niebawem ujrzymy jej pełnoprawną wersję w dystrybucji.

W ramach targów ITMA 2023, na stoisku Epsona można było również podziwiać kolekcje mody stworzone przez uznanych projektantów z Dalekiego Wschodu, którzy wykorzystują wysoką jakość technologii druku Epsona w swojej pracy. Wystawiani designerzy to m.in. czołowy koreański projektant mody Lie Sang Bong oraz projektant dyrektor artystyczny Aguri Sagimori. Ponadto obejrzeć można było nawiązujące do japońskiej tradycji prace studentów z Uniwersytetu Kioto i Bunka Fashion College.

Szczególną uwagę przyciągała kolekcja Yuima Nakazato, która wcześniej była prezentowana na Paryskim Tygodniu Mody Haute Couture. Niektóre z jego kreacji opierały się na innowacyjnej i ekologicznej technologii Dry Fibre Technology (DFT - recyclingu praktycznie bez użycia wody), mogącej zrewolucjonizować produkcję tekstyliów. Od kilku lat jest ona już z powodzeniem stosowana w recyklingu papieru biurowego, a obecnie dostosowano ją także do produkcji drukowalnych tkanin z wykorzystaniem użytych ubrań.

"Druk cyfrowy na tekstyliach jest technologią, która umożliwia przewidywanie i reagowanie na nieustannie zmieniający się świat, dostarczając nowych materiałów, kolorów i stylów. Jest również korzystny dla środowiska, minimalizując zużycie zasobów takich jak woda i energia elektryczna", powiedział Tomasz Kuciński, Account Manager Supervisor, Commercial & Industrial Printing Poland & CEE North z Epsona. "Na konkurencyjnym rynku tekstylnym, druk cyfrowy daje szanse na rozwój, umocnienie i odbudowę europejskich centrów produkcji, takich jak Lombardia we Włoszech czy Łódź i jej okolice w Polsce, zapewniając jednocześnie wysoką jakość i efektywność produkcji".

Więcej informacji: https://www.epson-monnalisa.eu

Na podstawie informacji firmy Epson

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności