GT Etiketten & Labels po raz kolejny inwestuje w maszyny fleksograficzne Mark AndyPoprzedni artykuł 

Maarten van Bergeijk, Gert Talen, Timo Donati i Luke Talen przy jednej z maszyn Mark Andy Evolution zakupionych przez GT Eiketten & Labels Gert Talen z nagrodą przyznaną przez EFTA-Benelux
Maarten van Bergeijk, Gert Talen, Timo Donati i Luke Talen przy jednej z maszyn Mark Andy Evolution zakupionych przez GT Eiketten & Labels Gert Talen z nagrodą przyznaną przez EFTA-Benelux

Gert Talen (od którego imienia i nazwiska pochodzi skrót w nazwie firmy – GT Etiketten & Labels) rozpoczął pracę w branży poligraficznej w 1988 roku jako operator maszyny fleksograficznej. W kolejnych latach parał się różnymi zajęciami, zyskując z czasem reputację osoby potrafiącej się uporać z wieloma problemami występującymi w procesie drukowania etykiet. Zyskał w efekcie przydomek „Gert the Label” (dosł. Gert Etykieta).

Obecnie jest właścicielem i osobą zarządzającą GT Etiketten & Labels, w czym wspierają go syn Luke i córka Anna. Drukarnia mieści się w Schoonebeek (Holandia) na granicy niemiecko-holenderskiej, co ma pozytywne znaczenie jeśli chodzi o obsługę klientów z branży opakowaniowej z Europy Zachodniej.

GT Etiketten & Labels rozpoczęła działalność w 2020 roku, a realizuje ją w zakładzie produkcyjnym o powierzchni 1800 m2. Został on całkowicie przebudowany i dostosowany do produkcji etykietowej, która ruszyła tu we wrześniu wspomnianego roku. Firma zatrudnia 15 osób, a jej roczne przychody ze sprzedaży z ubiegłego roku przekroczyły 6,2 mln euro, co oznacza 20% wzrost w ujęciu rok do roku. Drukarnia pracuje przez pięć dni w tygodniu z elastycznym systemem zmianowości. Zaczynała od dwóch używanych maszyn drukujących, które bardzo szybko zostały z zyskiem sprzedane. W ich miejsce w 2022 roku pojawiła się pierwsza nowa maszyna fleksograficzna Mark Andy.

Była nią Evolution E3 w wersji 8-zespołowej, zadrukowująca wstęgę o szerokości 430 mm. Zaledwie rok później – w sierpniu 2023 r. – dołączyły do niej dwie maszyny Evolution E5, również wyposażone w 8 zespołów drukujących każda, obsługujące wstęgę 430 mm. Wszystkie trzy posiadają hybrydowe systemy suszenia LED/UV marki GEW i przewijarki turret ABG Vectra. Dodatkowe funkcje, jakie uwzględniono w ich wyposażeniu, obejmują: system czyszczenia wstęgi Teknek, stację koronowania Vetaphone, delam/relam, systemy odwracania wstęgi, moduł foliowania na zimno, automatyczny preregister, sztancę, dotykowy interfejs z systemem wizyjnym BST Powerscope, jak też bazujący na serwonapędach końcowy nawijak o maksymalnej średnicy roli 1016mm z precyzyjną regulacją naciągu.

Maarten van Bergeijk, kierujący firmą Packtion - która jest lokalnym autoryzowanym dealerem Mark Andy - mówi: „Mamy tu do czynienia z wysokowydajnymi narzędziami produkcyjnymi, obsługującymi szerokie spektrum podłoży drukowych i pracującymi z prędkością 230 m/min. Pozwolą one firmie GT Etiketten & Labels rozwinąć biznes w sposób wielokierunkowy, oferując klientom innowacyjne produkty dedykowane zupełnie nowym – w jej przypadku – segmentom rynkowym. Obecne wyposażenie tej drukarni to znakomite miejsce do prezentowania najnowszych rozwiązań technologicznych Mark Andy także innym zainteresowanym z regionu krajów Beneluksu. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni kierownictwu GT Etiketten & Labels za tę możliwość i ten niezwykle dla nas cenny aspekt współpracy”.

Obecnie około 80% zleceń realizowanych przez firmę pochodzi z branży spożywczej, a grono klientów uzupełniają odbiorcy z przemysłów logistycznego i farmaceutycznego. W swojej produkcji firma stosuje przede wszystkim podłoża papierowe powleczone od strony wierzchniej, jednak Gert Talen obserwuje na rynku coraz częstszy trend ku materiałom typu PP i PE, także z uwagi na możliwość ich recyklingu: „Testujemy obecnie zmywane wodną kleje, które pozwolą zaoszczędzić ok. 80% kosztów związanych z recyklingiem w porównaniu z obecnie produkowany etykietami”. To – jak dodaje – jest istotne w kontekście prezentowania się produktu, gdyż większa jego część jest widoczna poprzez opakowanie. Tę zaletę nowej metody doceniają zwłaszcza przedsiębiorstwa z branż mięsnej i piekarniczej.

Etykiety, wydrukowane w technice fleksograficznej, mogą być też poddane tłoczeniu folią na zimno, laminowaniu bądź lakierowaniu lakierem matowym, błyszczącym lub UV. Maszyny Mark Andy oferują też funkcję rozwarstwiania/łączenia, co pozwala dwukrotnie zwiększyć obszar zadruku. Cała produkcja realizowana przez GT Etiketten & Labels jest zgodna ze standardem BRC. Klient otrzymuje też raporty na temat migracji i dane o zgodności opakowań ze standardami obowiązującymi w branży spożywczej. Poza etykietami z nadrukiem, firma posiada w ofercie również czyste etykiety produkowane na bazie różnych papierów certyfikowanych FSC i podłoży plastikowych. Są one oferowane z różnymi rodzajami kleju – od usuwalnych, poprzez akrylowe permanentne, permanentne typu hotmelt do permanentnych mrożonych.

Warto nadmienić, że jedna z etykiet wyprodukowanych przez GT Etiketten & Labels otrzymała prestiżowe wyróżnienie w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie EFTA-Benelux. Czterokolorowa etykieta na papierze powlekanym wydrukowana w technice fleksograficznej i poddana utrwalaniu w systemie LED/UV, zamówiona przez właściciela marki czekolad „Denner Zarbitter Creme”, okazała się najlepszą w kategoriach „Opakowań spożywczych” i „Opakowań wykonanych w technologii wąskowstęgowej”. Nagrody wręczono podczas specjalnej uroczystości zorganizowanej w Antwerpii. Kierownictwo GT Etiketten & Labels zakłada, że m.in. dzięki parkowi sprzętowemu zdominowanemu przez rozwiązania Mark Andy firma będzie kontynuować sukcesy rynkowe także w nowym roku i w kolejnych latach.

Timo Donati, Sales Manager Mark Andy, podsumowuje: „Kraje Beneluksu to ważny i szybko rozwijający się region dla naszej firmy. Osiągamy tu znaczące sukcesy za sprawą licznych sprzedaży maszyn fleksograficznych i hybrydowych. Mark Andy ma tu największe udziały rynkowe w obszarze maszyn etykietowych z systemami LED/UV, w czym olbrzymia zasługa naszych zespołów odpowiedzialnych za sprzedaż i wsparcie techniczne – oczywiście poza wysokiej klasy technologią, dzięki której nasi klienci zarabiają pieniądze. GT Etiketten & Labels to świetny przykład naszych sukcesów tym regionie świata, przekładających się jednocześnie na sukcesy klienta”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności