Kursy i warsztaty w d2d.plPoprzedni artykuł 

Kursy, warsztaty i szkolenia to nasz istotny wkład w rozwój polskiej typografii. Uczymy zasad projektowania typograficznego i składu tekstu oraz automatyzacji pracy, znajomości i obsługi programu Adobe InDesign (na poziomie podstawowym, średnio zaawansowanym i zaawansowanym) oraz efektywnego wykorzystania edytorów tekstów w pracy redakcyjnej.

Zajęcia odbywają się w małych grupach i oparte są na autorskim programie. Na życzenie prowadzimy również dedykowane szkolenia dla firm, wydawców, redaktorów, korektorów i operatorów DTP.

Wydawców zainteresowanych kursami dedykowanymi prosimy o kontakt

Szkolimy i dokształcamy również kadrę wykładowców akademickich.

Nasze kursy ukończyło już blisko tysiąc projektantów, wykładowców, redaktorów i typografów. Recenzje kursów znajdziesz na fb.

* lista rezerwowa, to lista osób oczekujących na zwolnienie miejsca. Osoby zainteresowane, zdeterminowane i zdecydowane prosimy wypełnianie formularza zgłoszeniowego lub o email z formularza kontaktowego lub o telefon. Zawsze staramy się pomóc.

Kursy, które się odbyły w ostatnich miesiącach:

 • 22 do 25 lutego 2024
  Kurs Adobe® InDesign® dla Zaawansowanych
 • 01-04 czerwca 2023
  Warsztaty Typografii i Projektowania Książki
 • 16-19 marca 2023
  Kurs Adobe® InDesign® dla Zaawansowanych
 • 02–05 marca 2023
  Warsztaty Typografii i Projektowania Książek
 • 16-19 lutego 2023
  Kurs Kurs Adobe® InDesign® Bez Tajemnic
 • 10-12 grudnia 2022
  Kurs MS Word dla Autorów i Redaktorów
 • 29 września do 9 października 2022
  Kurs Adobe® InDesign® dla Zaawansowanych
 • 22–25 września 2022
  Kurs Adobe® InDesign® Bez Tajemnic
 • 25–28 sierpnia 2022
  Warsztaty Typografii i Projektowania Książek
 • 7-10 lipca 2022
  Kurs Adobe® InDesign® Bez Tajemnic
 • 4-7 sierpnia 2022
  Warsztaty Typografii i Projektowania Książek
 • 25–28 sierpnia 22
  Warsztaty Typografii i Projektowania Książek
 • 1–4 lipca 2021
  Warsztaty Typografii i Projektowania Książki
 • 26–27 czerwca 2021
  Kurs MS Worda dla Autorów i Redaktorów
 • 10–13 września 2020
  Kurs Adobe® InDesign® Bez Tajemnic
 • 24–27 września 2020
  Kurs Adobe® InDesign® dla Zaawansowanych
 • 27–30 sierpnia 2020
  Warsztaty Typografii i Projektowania Książek
 • 28 listopada do 1 grudnia 2019
  Kurs Adobe® InDesign® dla Zaawansowanych
 • 3–6 października 2019
  Warsztaty Typografii i Projektowania Książki
 • 21–22 września 2019
  Kurs MS Word dla Autorów i Redaktorów

Pełna lista odbytych kursów jest dostępna na naszej stronie FB w Wydarzeniach.

Program i rezerwacja miejsc na najbliższe szkolenia:

 • Kurs Adobe® InDesign® Bez Tajemnic 24–26 maja 2024

Informacje ogólne

 • Koszt: Koszt udziału w warsztatach 1080,00 zł
 • Dla uczestników poprzednich kursów cena 1030,00 zł (ceny zawierają 23 procent VAT)
 • Forma kursu: Kurs składa się z wykładów oraz zajęć warsztatowych w pracowni z dostępem do Internetu (wi fi). Wykłady, prezentacje zadań wykonywanych przez uczestników oraz korekty i dyskusje odbywać się będą w pracowni.
 • Cel szkolenia: Nauka metodycznej, a nie intuicyjnej pracy z programem.
 • Liczba godzin: 21 godzin zegarowych (3 dni po 7 godzin dziennie). Od piątku do niedzieli. Zajęcia będą odbywać się od 9 do 17 z godzinną przerwą. Dodatkowo przewidziane są przerwy w trakcie zajęć.
 • Miejsce: Kurs odbędzie się w Krakowie
 • Uczestnicy: Kurs przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem wydawniczym. Nie ma ograniczeń wynikających z poziomu wykształcenia lub wieku. Celem kursu jest nauka oprogramowania ze szczególnym uwzględnieniem typografii.
 • Narzędzia i materiały: Każdy uczestnik kursu musi dysponować laptopem i dowolną wersją programu Adobe® InDesign® CS. Wskazana jest wersja minimum CS3 oraz program MS Word lub OpenOffice.
 • Wykładowca: Robert Oleś – projektant, wydawca (d2d.pl), od 2004 do 2018 wykładał m.in. na Akademickim Kursie Typografii, w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa, na Podyplomowych Studiach Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Obecnie wykłada Projektowanie Książek na Jagiellońskim Kursie Typografii w Krakowie oraz prowadzi autorskie szkolenia dla wydawców.

Program kursu

 1. Przestrzeń robocza (panele, narzędzia, ramka aplikacji, tryby wyświetlania strony).
 2. Struktura dokumentu (linie pomocnicze, ramki tekstowe, wątek, style, obiekty graficzne, weryfikacja dokumentu).
 3. Siatki i strony wzorcowe (siatka strony, marginesy, linie bazowe, łamy, wzorcowe, numeracja stronic, żywe paginy, edycja preferencji programu).
 4. Jednostki typograficzne (punkt postscriptowy, przeliczanie jednostek).
 5. Dokumenty wielostronicowe (nowy dokument, dodawanie, usuwanie stron, zapisywanie ustawień dokumentu).
 6. Ramki tekstowe (importowanie i edycja tekstu, tworzenie ramek tekstowych, przelewanie tekstu, wiązanie ramek tekstowych, sterowanie przepływem tekstu, edytor wątków, sprawdzanie pisowni, wyrównywanie w pionie, wmielołamowość).
 7. Typografia, interlinia, krój i stopień pisma, wyrównywanie akapitu, tworzenie inicjałów, tabulatory, odstępy międzywyrazowe i międzyliterowe, dodawanie linii pod akapitem, optyczna korekta marginesów, wyrównywanie w pionie, opcje justowania.
 8. Mikrotypografia (znaki interpunkcyjne, łącznik, wielokropek, światła znaczące, panel glifów, standard unicode, funkcje zecerskie, ligatury, dyftongi, ornamenty, cyfry szkockie, cyfry nautyczne, odmiany kontekstowe, warianty nagłówkowe, odmiany optyczne, grep a funkcje zecerskie).
 9. Dzielenie wyrazów (opcje dzielenia wyrazów, dywizy i łączniki, atrybut No Break, słownik użytkownika, wymuszenie podziału wyrazu, niedzielenie wyrazu).
 10. Obsługa koloru, modele barw, gradienty, tworzenie kolorów dodatkowych, zarządzanie kolorem.
 11. Style znakowe, współpraca z edytorem tekstu.
 12. Style akapitowe (Basic Paragraph, tworzenie, stosowanie, edycja, porządkowanie stylów, dziedziczenie atrybutów stylu, arkusze stylów.Style zagnieżdżone, i zagnieżdżone wierszowe.Style obiektowe, style tabel i komórek.
 13. Style grepowe.
 14. Przygotowanie tekstu w edytorze tekstu, globalne aktualizowanie stylów, import tekstu z innego dokumentu.
 15. Ramki graficzne, wyrównywanie obiektów, warstwy, importowanie i edycja grafiki, grafika wektorowa i rastrowa, zarządzanie łączami, jakość wyświetlania, aktualizowanie zmienionych obrazów, kanały alfa, tworzenie bibliotek, zarządzanie obiektami za pomocą bibliotek.Oblewanie tekstem (oblewanie regularnych i nieregularnych kształtów, ignorowanie oblewania).
 16. Tabulatory, tabele, listy.
 17. Tabele (główka, stopka, boczek tabeli, formatowanie tekstu w tabelach, dodawanie elementów graficznych do tabel).
 18. Przezroczystość.
 19. Obsługa długich dokumentów.
 20. Drukowanie i eksportowanie dokumentu.

Warsztaty Typografii i Projektowania Książki 7–9 czerwca 2024

Informacje ogólne

 • Forma kursu: Kurs składa się z wykładów oraz zajęć warsztatowych. Wykłady, prezentacje zadań wykonywanych przez uczestników oraz korekty i dyskusje odbywać się będą w pracowni z dostępem do Internetu (wi fi).
 • Liczba godzin: 21 godzin zegarowych (3 dni po 7 godzin dziennie). Zajęcia będą odbywać się od piątku do niedzieli od 9.00 do 17.00 z godzinną przerwą od 13.00 do 14.00. Dodatkowo przewidziane są przerwy kawowe w trakcie zajęć.
 • Koszt udziału w warsztatach: 1080,00 zł
 • Dla uczestników poprzednich kursów cena 1030,00 zł
 • Ceny zawierają 23% VAT.
 • Wykładowca: Robert Oleś – projektant, wydawca (d2d.pl), od 2004 do 2018 wykładał m.in. na Akademickim Kursie Typografii, w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, na Podyplomowych Studiach Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Wyższej Szkole Europejskiej im. T. Tischnera. Obecnie wykłada Projektowanie Książek na Jagiellońskim Kursie Typografii w Krakowie oraz prowadzi autorskie szkolenia dla wydawców.
 • Narzędzia i materiały: Każdy uczestnik kursu musi dysponować laptopem z ulubionym programem edytorskim i własnymi fontami. Pierwszego dnia kursu każdy uczestnik powinien przynieść książki, które jego zdaniem są zaprojektowane i wykonane bezbłędnie.
 • Miejsce: Kurs odbędzie się w Krakowie
 • Uczestnicy: Kurs przeznaczony jest dla profesjonalistów i amatorów, studentów i wykładowców zainteresowanych projektowaniem wydawniczym. Nie ma ograniczeń wynikających z poziomu wykształcenia lub wieku. Celem kursu nie jest nauka konkretnego oprogramowania.

Program

 1. Wprowadzenie do projektowania typograficznego książki
  Miary typograficzne, korzystanie z miarki typograficznej, podstawowe pojęcia takiej jak: register, interlinia, siatka wzorcowa, formaty papierów, formaty wydawnicze książek, formaty progresywne.
 2. Materiałoznawstwo
  Rodzaje papierów i kartonów oraz ich właściwości, materiały introligatorskie.
 3. Budowa książki
  Rodzaje i metody oprawy.
 4. Klasyfikacja, dobór i łączenie krojów pisma
  Pisma dynamiczne, statyczne i geometryczne, ich hierarchia w rzędach tytułów.
 5. Fonty OpenType a standard Unicode
  Omówienie funkcji zecerskich fontów OpenType, błędy w fontach OpenType, błędy popełniane przez projektantów i producentów, stosowanie Unikodu.
 6. Światła i ich hierarchia
  Zasady ustawiania świateł międzywyrazowych, międzywierszowych, justunek i tabulacja w składzie komputerowym.
 7. Kompozycja wydawnicza książek i zasady ich składania
  Zasady projektowania książek z zakresu beletrystyki, poezji, dramatu, a w tym tytulatura, ­materiały wprowadzające, materiały uzupełniające, teksty informacyjno-pomocnicze, kolofon.
 8. Wstęp do łamania tekstu głównego
  Kolumna, jej proporcje i ułożenie na stronie. Symetria i asymetria w książce, omówienie podstawowych zasad i błędów składu, zasady składu w chorągiewkę, światła znaczące, demokratyczna struktura tekstu. Omówienie problemów mikrotypograficznych.
 9. Projektowanie różnych elementów książki według określonych założeń
  Samodzielne składanie wybranych elementów książek, wg omówionych zasad. Spis treści, inicjały, wykazy, indeksy, czwórka tytułowa, kolofon, bibliografia załącznikowa, podpisy i legendy, marginalia, okienka, przypisy dolne i końcowe, kolor w książce.
 10. Projektowanie na siatkach
  Dobór interlinii dla tekstu pomocniczego i tekstu głównego przy zadanej siatce. Oblewanie grafiki tekstem, układ i format ilustracji przy zadanej siatce.
 11. Typografia asymetryczna
  Klasyfikacja pism bezszeryfowych i ich przydatność w składzie dziełowym. Historia projektowania asymetrycznego na przykładzie prac projektantów szwajcarskich.
 12. Przygotowanie tekstu do łamania
  Analiza struktury tekstu oraz jego adiustacja, czyszczenie tekstu i wlewanie do programu InDesign.
 13. Samodzielne projektowanie wybranej książki
  Do wyboru bajki, esej, biografia, korespondencja, beletrystyka. Każdy projektuje własny układ typograficzny wybranego wspólnie tekstu książki.

Kurs MS Word dla Autorów i Redaktorów 6-7 lipca 2024

Informacje ogólne

 • Forma kursu: Kurs składa się z wykładów oraz zajęć warsztatowych.
 • Liczba godzin: 14 (2 dni po 7 godzin dziennie). Zajęcia będą odbywać się od soboty do niedzieli w godzinach od 9.00 do 17.00 z godzinną przerwą od 13.00 do 14.00. Dodatkowo przewidziane są przerwy kawowe w trakcie zajęć.
 • Koszt udziału w szkoleniu: 670 zł
 • Dla uczestników poprzednich kursów cena 620 zł
 • Wykładowcy:
 • Robert Oleś – projektant, wydawca (d2d.pl), od roku 2004 do 2022 wykładał m.in. na Akademickim Kursie Typografii, w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, na Podyplomowych Studiach Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Wyższej Szkole Europejskiej im. T. Tischnera. oraz Projektowanie Książek na Jagiellońskim Kursie Typografii w Krakowie. Obecnie prowadzi autorskie szkolenia dla wydawców.
 • Małgorzata Poździk – Absolwentka edytorstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczona redaktorka, korektorka, składaczka i koordynatorka procesów wydawniczych. Stale współpracuje z wydawnictwem i pracownią d2d.pl. Wykłada w Szkole Redaktorskiej KBF.
 • Narzędzia i materiały: Każdy uczestnik kursu musi dysponować laptopem i programem MS Word w wersji przynajmniej 2007.
 • Miejsce: Kurs odbędzie się w Krakowie
 • Uczestnicy: Kurs przeznaczony osób pracujących w branży wydawniczej, redaktorów, korektorów, pracowników działów DTP.
 • Cel szkolenia: Nauka programu MS Word ze szczególnym uwzględnieniem dobrej typografii. Uczestnicy szkolenia dowiadują się, jak efektywnie wykorzystać narzędzia programu MS Word w codziennej pracy redakcyjnej. Uczymy, jak szybko i skutecznie wyczyścić i zaadiustować tekst oraz przygotować go do opracowania językowego i składu, a co za tym idzie, jak przyspieszyć pracę nad publikacją i ograniczyć liczbę korekt.

Program

Informacje podstawowe o edycji tekstu

 • atrybuty tekstu (wyróżnienia)
 • atrybuty akapitu (formatowanie struktury dokumentu)
 • układ strony

Praca na stylach

 • uniwersalne nazewnictwo stylów przydatne w każdej książce
 • tworzenie i używanie stylów w MS Word

Adiustacja i czyszczenie tekstu

 • metaznaki
 • wyrażenia regularne
 • porządkowanie tekstu za pomocą wyrażeń regularnych
 • makrodefinicje
 • znaki specjalne a Unicode

Tworzenie własnego szablonu

Redagowanie i korekta tekstu

 • importowanie danych do szablonu
 • recenzowanie, korekta i komentarz
 • akceptowanie i odrzucanie zmian
 • śledzenie zmian
 • porównywanie dokumentów
 • sprawdzanie pisowni
 • indeksowanie dokumentu
 • automatyczne indeksowanie
 • przypisy końcowe i dolne
 • tabele
 • praca z długimi dokumentami

Współpraca Adobe InDesign

 • Przygotowanie pliku Worda do importu do Adobe InDesigna
 • Przygotowanie stylów dla dokumentów importowanych do Adobe InDesigna
 • Import pliku MS Worda do Adobe InDesigna

Kurs Adobe® InDesign® dla Zaawansowanych 12 do 14 lipca 2024

Informacje ogólne

 • Koszt udziału w warsztatach: 1180 zł
 • Dla uczestników poprzednich kursów cena 1130 zł
 • (ceny zawierają 23% VAT)
 • Forma kursu: Kurs składa się z wykładów oraz zajęć warsztatowych w pracowni z dostępem do internetu (wifi).
 • Czas trwania: Zajęcia odbywają się od piątku do niedzieli w godzinach od 9 do 17 (w tym godzinna przerwa). Dodatkowo przewidziane są przerwy w trakcie zajęć.
 • Wykładowca: Robert Oleś – projektant, wydawca (d2d.pl), od 2004 do 2018 wykładał m.in. na Akademickim Kursie Typografii, w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa, na Podyplomowych Studiach Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Obecnie wykłada Projektowanie Książek na Jagiellońskim Kursie Typografii w Krakowie oraz prowadzi autorskie szkolenia dla wydawców.

Program kursu

1. Teoria 9 stylów. Omówienie bardzo wydajnej autorskiej metody składania czasopism i książek na 9 stylach akapitowych.

 • Pokaz trzech technik łamania na 9 stylach akapitowych tego samego tekstu ciągłego:
 • łamanie zgodnie z registrem i zgodną wysokością kolumny,
 • łamanie z naruszenie registru i zachowaniem wysokości kolumny,
 • łamanie zgodnie z registrem i zgodną wysokością kolumny na rozwarciu.

2. Teoria siatek modułowych i projektowanie i analiza

 • omówienie siatek modułowych półwierszowych, wielointerliniowych, fireotwych i innych,
 • analiza projektów kilku czasopism,
 • praca samodzielna, projektowanie na siatkach modułowych.

3. Nauka składani języka GREP i jego wykorzystywanie przy adiustacji tekstu
4. Generowanie kilku indeksów na raz, tablica konkordancji, wyrównywanie wysokości przypisów na rozwarciu, optyczna korekta inicjałów, spisy treści, odsyłacze wewnątrztekstowe, wymuszanie pierwszorzędności podziału morfologicznego, żywe paginy, kotwiczenie, i wiele innych.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności