Energooszczędność i zrównoważony rozwój – rola nowoczesnych technologii w redukcji emisjiPoprzedni artykuł 

Ekologia stała się w ostatnich latach bardzo popularnym zagadnieniem. Jednak nie zawsze za deklarowaną ochroną środowiska idą prawdziwe, skuteczne działania. Z badania EKObarometr wynika, że 41% Polaków jest zdania, że w zakresie działań związanych z ochroną środowiska samodzielnie mogą zrobić niewiele, ale i tak podejmują takie działania. Wyniki tego samego raportu wskazują, że 11% respondentów nie ma żadnego poczucia sprawczości i uważa, iż nic nie może zrobić, a 10% z nich jest zdania, że samodzielnie może zrobić niewiele, więc szkoda tracić na to czas.

W obliczu narastających problemów związanych z emisją CO2 i rosnących cen energii, istotne staje się, aby firmy wdrożyły działania, które pozwolą na redukcję wpływu środowiskowego swojej działalności. Warto, aby strategie ESG nie były tylko sloganami zapisanymi na stronach internetowych firm. Te rozważania powinniśmy mieć na tapecie szczególnie przy okazji Dnia Ziemi i wdrożyć skuteczne działania, które ułatwią organizacji dążenie do zrównoważonego rozwoju oraz przyczynią się do oszczędności zasobów i zmniejszenia śladu węglowego danej firmy.

Cele na zamiary

Proekologiczną praktyką w zakresie druku, którą może wprowadzić każda organizacja bez względu na jej rozmiar, jest zmiana ustawień w zakresie druku, tak by każdy pracownik zawsze zlecał monochromatyczny druk dwustronny. Warto wybrać urządzenie, które wymaga autoryzacji wydruku czy to za pomocą dedykowanej karty przypisanej do pracownika, czy konkretnego kodu, co pomoże zmniejszyć prawdopodobieństwo błędnych i niechcianych wydruków. Korzystanie z takiego rozwiązania w firmie pozwala zmniejszyć do minimum sytuacje, w których wydrukowane automatycznie strony nie zostaną odebrane przez osobę zlecającą druk i w konsekwencji stają się… odpadem.

Rzeczy z drugiej ręki sposobem na oszczędności

Z raportu „Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” wynika, że przez wysoką inflację zmianie uległy również przyzwyczajenia rodaków – ponad 84% deklaruję, iż segreguje odpady i coraz częściej podejmuje zmiany w nawykach w obszarze oszczędzenia wody, prądu czy też ograniczenia szeroko rozumianej konsumpcji. Warto dodać, że coraz popularniejsze staje się kupowanie sprzętów poleasingowych, które po odświeżeniu (wymiana baterii czy dysku, drobne naprawy) ponownie trafiają na sprzedaż w zdecydowanie korzystniejszej cenie. Badanie OLX i Mindshare wskazuje, że 61% Polaków jest gotowych kupować rzeczy używane. Re-commerce wzbudza największe zainteresowanie wśród młodszych konsumentów, którzy szukają zróżnicowanych produktów - od ubrań i książek, aż po elektronikę.

Nie pozwól urządzeniu stać się elektrośmieciem

Zdaniem mieszkańców kraju nad Wisłą istnieją trzy główne czynniki mające największy negatywny wpływ na środowisko naturalne: duże ilości śmieci, odpady – nieulegające biodegradacji lub takie, które trudno poddać temu procesowi - a także używanie plastiku na masową skalę. Na każdy z tych elementów wskazuje 82% respondentów badania „Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay. Właśnie dlatego szukając rozwiązań technologicznych do organizacji warto zwrócić uwagą na aspekt jego długowieczności, tak aby maksymalnie przedłużyć czas korzystania z konkretnego urządzenia, aby nie stał się on szybko odpadem. Wybierając sprzęt od zaufanego partnera technologicznego, firmy mogą nie tylko zaoszczędzić czas, ale również pieniądze. Niezawodność rozwiązań jest kluczowa z perspektywy biznesu – pozwala zapewnić ciągłość procesów, a co za tym idzie zminimalizować potencjalne straty. Wybór partnera technologicznego jest kluczowy, może on pomóc nie tylko wybrać odpowiednie urządzenie do potrzeb organizacji, ale również wspierać firmę w optymalnym wykorzystaniu sprzętu, tak aby dbać o jego serwis i aktualizacje do najnowszej wersji oprogramowania. Dodatkowo chcąc budować prawdziwie ekologiczny biznes, warto wybierać rozwiązania, które są proste w naprawie i pozwalają na wymianę konkretnych komponentów. Sprzęt, który można łatwo naprawić i zmodernizować, zużywa znacznie mniej zasobów w porównaniu do wymiany całego urządzenia. Przejście na modułowy model naprawy zapobiega wyrzucaniu nadających się do użycia części. Należy pamiętać, że renowacja i regeneracja są kluczowym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym, która pozwala w pełni wykorzystywać zasoby, które już zostały wytworzone.

„W Brother traktujemy ochronę środowiska bardzo poważnie. Naszym priorytetem jest maksymalizacja żywotności urządzenia oraz ponowne wykorzystanie już istniejących podzespołów w nowych drukarkach i materiałach eksploatacyjnych. Do 2030 roku planujemy redukcję emisji dwutlenku węgla o 30% (w porównaniu z 2015 r.), zmniejszenie ilości zasobów wykorzystywanych przy produkcji oraz zwiększenie zbiórki zużytych tonerów i wkładów atramentowych, a także optymalizację procesu zwrotu i odnawiania sprzętu. Wszystkie zwracane kasety są regenerowane w naszych europejskich fabrykach – aż 95% części jest ponownie wykorzystywanych do produkcji nowych wkładów z tonerem. Te, których nie można zregenerować, są rozmontowywane i przekształcane. Chcemy wspierać firmy, którym zależy na ekonomii zrównoważonego rozwoju, czy to poprzez dostarczenie odpowiednich urządzeń, materiałów eksploatacyjnych czy usług” – komentuje Katarzyna Idzkiewicz Senior Marketing Coordinator w Brother Polska.

Szukając oszczędności w organizacji, warto zastanowić się, czy firmowe sprzęty, działają efektywnie pod względem kosztów, wydajności oraz zużycia energii. Zweryfikowanie ustawień roboczych, aktualizacja sprzętu oraz odpowiedzialne podejście do serwisu może nie tylko pozytywnie wpłynąć na kwestie finansowe biznesu, ale również wdrożyć podstawowe praktyki ekologiczne w organizacji. Aktywności takie jak kontrola zużycia zasobów, zmniejszenie śladu węglowego firmy oraz korzystanie z usług firm poważnie podchodzących do gospodarki o obiegu zamkniętym nie tylko przyniosą korzyści dla środowiska, ale również pozwalają firmom działać bardziej zrównoważenie i zwiększać swoją konkurencyjność na rynku.

Na podstawie informacji firmy Brother

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności