Mondi i Traceless łączą siły, aby opracować przełomowe rozwiązanie w zakresie powlekaniaPoprzedni artykuł 

Mondi, światowy lider w dziedzinie zrównoważonych opakowań i papieru, współpracuje z zaawansowanymi inżynierami biomateriałów bezśladowych, aby opracować nowe rozwiązanie w zakresie powlekania w oparciu o produkty uboczne z przemysłu rolnego. To innowacyjne rozwiązanie w zakresie powlekania biokołowego jest pierwszym tego rodzaju i będzie w stanie zastąpić tradycyjnie stosowaną powłokę z tworzywa sztucznego.

Rośnie zapotrzebowanie na plastikowe alternatywy w rozwiązaniach opakowaniowych, a ta nowa powłoka bezpośrednio zaspokoi ten popyt: wykonana z odnawialnych materiałów pochodzenia roślinnego, czyli pozostałości z przemysłu rolniczego, eliminuje potrzebę stosowania surowców kopalnych. Konsekwentna ocena cyklu życia Traceless wykazała, że dostarczenie na rynek materiału Traceless ® prowadzi do całkowitej oszczędności gazów cieplarnianych wynoszącej 76% od pozyskania do utylizacji, jeśli materiał jest stosowany jako zamiennik pierwotnego PET. Jeśli wziąć pod uwagę tylko fazę produkcji i utylizacji, oszczędności te wynoszą łącznie 95%. Ponadto materiał posiada certyfikat zgodności z kompostowaniem domowym wydany przez DIN CERTCO zgodnie z NF T51-800.

Wspólna praca Mondi i Traceless nad tym produktem rozpoczęła się w 2021 roku i połączyła wiodącą na świecie wiedzę specjalistyczną: wiedzę Mondi w zakresie rozwiązań w zakresie powlekania i pakowania papieru oraz wiedzę specjalistyczną Traceless w zakresie rozwiązań materiałowych opartych na polimerach naturalnych. Granulaty powlekające są produkowane w zakładzie pilotażowym Traceless i nakładane na papier pakowy Mondi w centrum badawczo-rozwojowym Mondi w celu dalszego testowania papieru powlekanego w laboratoriach firmy. Późniejsza produkcja na skalę przemysłową będzie odbywać się w wyznaczonym zakładzie w Hamburgu.

Różne produkty wymagają różnych barier w swoich opakowaniach, a rozwiązanie z powlekanego papieru kraft jest dokładnie testowane pod kątem różnych celów pakowania, aby mieć pewność, że może być stosowane na różnych rynkach końcowych: szczegółowe badania potwierdziły, że papier kraft powlekany warstwą bezśladową ® jest odporny wodę, tlen i tłuszcz, oferując jednocześnie dobre możliwości drukowania dla różnych klientów. Jednocześnie celem jest opracowanie rozwiązania, które będzie nadawało się do recyklingu w istniejących strumieniach recyklingu w całej Europie. Obecnie właściwości powłoki pochodzenia biologicznego są dalej optymalizowane, dostosowując rozwiązanie tak, aby pasowało do różnych zastosowań opakowaniowych dla różnych rynków końcowych, takich jak handel elektroniczny, żywność mrożona, żywność zawierająca tłuszcze i beztłuszczowa. Celem jest opracowanie rozwiązania opakowaniowego, które można skalować dla wielu różnych branż i znacznie ograniczającego emisję gazów cieplarnianych w całym cyklu życia opakowania.

Marko Schuster, dyrektor operacyjny ds. papieru i folii funkcjonalnych w Mondi, mówi: „Zawsze zastanawiamy się, jakie będą kolejne kroki w tworzeniu prawdziwie okrągłych opakowań, kierując się wymaganiami naszych klientów i naszym własnym duchem innowacyjności. To fantastyczny przykład tego, jak możemy połączyć nasze siły badawczo-rozwojowe, aby być o krok do przodu w grze w zakresie zrównoważonych opakowań, przyczyniając się do gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Anne Lamp, dyrektor generalna i współzałożycielka firmy Traless, dodaje: „Naszą misją jest tworzenie historii zanieczyszczeń i odpadów za pomocą materiałów, które mają pozytywny wpływ. Dotychczasowa podróż była ekscytująca i wnikliwa, dając nam cenne lekcje, dzięki którym nasze opakowania zapewniają doskonałą ochronę. Współpracując z Mondi – jej zespołem, maszynami oraz produktami i procesami – dostosowujemy naszą istniejącą wiedzę specjalistyczną w zakresie innowacyjnych biomateriałów, aby zmniejszyć liczbę plastikowych powłok barierowych w opakowaniach. Celem jest stworzenie produktu naprawdę dostosowanego do określonego celu, który sprawdzi się w możliwie najszerszym zakresie zastosowań i branż.

Na podstawie informacji firmy Mondi

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności