Polscy użytkownicy systemu Agfa :Apogee spotkali się po raz jedenastyPoprzedni artykuł 

K. Sadziński
K. Sadziński
Niemal setka osób wzięła udział w 11. Ogólnopolskiej Konferencji Użytkowników Systemu :Apogee, zorganizowanej przez firmę Agfa Graphics w dniach 5-6 października w Mazurkas Conference Center w Ożarowie Mazowieckim. Większość z nich stanowili klienci na co dzień korzystający z oprogramowania Agfa Graphics w swoich naświetlarniach, drukarniach i wydawnictwach. Mieli oni okazję m.in. zapoznać się – w teorii i praktyce – z funkcjami najnowszej wersji pakietu dla firm poligraficznych i wydawniczych :Apogee Suite 7, który pojawił się w ofercie Agfa Graphics z początkiem października oraz wysłuchać opinii użytkowników systemu produkcyjnego :Apogee Prepress. W części pozamerytorycznej uczestnicy konferencji wzięli udział w wyścigach na jednym z warszawskich torów kartingowych.

Gości konferencji powitał Wojciech Pawłowski – dyrektor generalny Agfa Graphics Sp. z o.o. Dziękując wszystkim za przybycie wyraził opinię, że we współczesnym świecie rola oprogramowania jest coraz większa i dotyczy to nie tylko systemów produkcyjnych wykorzystywanych w poligrafii. Wspomniał też o aktualnej sytuacji rynkowej i gospodarczej. Dziś spotykamy się w dużo lepszych nastrojach niż przed rokiem – mówił Wojciech Pawłowski – dlatego jestem przekonany, że spędzony na konferencji czas warto potraktować jak inwestycję we wiedzę i możliwość do bezpośredniego, interaktywnego kontaktu z użytkownikami systemu :Apogee o różnych doświadczeniach. W naszym mniemaniu Agfa Graphics dysponuje bardzo dobrym rozwiązaniem w zakresie workflow, dostosowanym do różnych potrzeb końcowych użytkowników, dlatego mam nadzieję, że będzie to dla Państwa dobrze wykorzystany czas.

Ze szczegółami nowej wersji pakietu :Apogee Suite 7.0, przede wszystkim systemu :Apogee Prepress 7.0, zapoznał uczestników konferencji Krzysztof Sadziński – presales manager Agfa Graphics. Na początku swojej prezentacji, zatytułowanej „Co nowego w świecie :Apogee?”, przedstawił szereg danych statystycznych, wspominając m.in. o pierwszych w naszym kraju instalacjach systemów, wyposażonych w moduły WebApproval (w firmie Druk Markuszewscy z Gdańska) i PlateMaker (w innej gdańskiej drukarni – Grafix Centrum Poligrafii). Jak wynika z przekazanych informacji, obecnie w Polsce pracuje 112 systemów z rodziny :Apogee, z czego 5 zostało wdrożonych w roku 2010 (kolejne 6 jest testowanych przez klientów). Co bardzo istotne, 12 z nich to aktualizacje do wersji 6.0 – podkreślał Krzysztof Sadziński. Najwięcej systemów, bo 60, steruje naświetlarkami Agfa Graphics w formacie B2, 46 obsługuje urządzenia półformatowe, pozostałe to – z wyjątkiem jednej instalacji B3 – rozwiązania VLF. Pod względem rozkładu geograficznego najwięcej instalacji zrealizowano w Warszawie (12), Gdańsku (9) i Olsztynie (7).

Omawiając nowości wprowadzone w systemie :Apogee Prepress 7.0, Krzysztof Sadziński zwrócił szczególną uwagę na :Apogee Impose – stworzony przez Agfa Graphics, zintegrowany moduł do automatycznej impozycji, dostępny w wersjach Manage i Automate. Zastąpił on zewnętrzne programy do impozycji (np. Preps). Co bardzo istotne – mówił Krzysztof Sadziński – bazuje on na zestawach reguł i dostarczanych na bieżąco informacjach o zleceniu, a nie jak dotychczas na tworzonych wcześniej szablonach. Zamiast dopasowywać zlecenie do istniejącego szablonu, nasze nowe narzędzie interpretuje pliki i wykonuje impozycję w oparciu o indywidualne zlecenie. Wśród innych istotnych funkcji systemu :Apogee Prepress w wersji 7 wymienił on m.in.: ulepszenia w modułach Preflight (przeznaczonego do wstępnej weryfikacji plików) i PlateMaker (np. wprowadzenie elektronicznego stołu podświetlanego), aktualizacje głównych komponentów (Normalizer, Enfocus PitStop, APPE 2.5, JDF 1.4), obsługę cyfrowych maszyn drukujących jako prooferów oraz dalsze udoskonalenia w interfejsie użytkownika.

Jako kolejny wystąpił Frank Spangenberg – product manager ds. oprogramowania, odpowiedzialny w Agfa Graphics za region Europy Środkowej. Poinformował on, że w regionie tym pracuje ok. 1100 z ponad 6000 systemów :Apogee dostarczonych w skali całego świata. Jest to jeden z najbardziej aktywnych pod tym względem obszarów rynkowych – mówił. Przedstawił też pokrótce zalety pakietu :Apogee Suite 7.0, przekonując obecnych na sali użytkowników systemu do jego aktualizowania do nowszych wersji. Frank Spangenberg zapowiedział też, że w połowie 2011 roku na rynku pojawi się jego nowa wersja opatrzona symbolem 7.5: Na dziś mogę zdradzić jedynie, że znajdzie się w niej udoskonalona wersja modułu do impozycji :Apogee Impose 2.0 oraz nowe rozwiązania typu web-to-print i storefront.


Na kolejną część konferencji złożyły się dwie moderowane sesje prowadzone przez przedstawicieli Agfa Graphics, w których wzięli udział klienci firmy, stosujący system :Apogee w codziennej produkcji. Pierwsza z nich, zatytułowana „Wirtualizacja w praktyce”, poświęcona była kwestii uruchomienia wielu niezależnych, odizolowanych od siebie serwerów na jednym fizycznym komputerze. Poprowadził ją Adam Skierkowski – starszy specjalista ds. oprogramowania w Agfa Graphics, a jego gośćmi byli Tomasz Mitura – kierownik działu prepress w firmie Edica z Poznania i Piotr Żółtak – współwłaściciel firmy Partners Studio z Kielc. Gospodarzami drugiej sesji, przebiegającej pod hasłem „Aktualizacja oprogramowania w praktyce”, byli Stefan Piotrowski – dealer manager Agfa Graphics i Krzysztof Sadziński. Na pytania związane z praktycznymi aspektami wdrażania najnowszych wersji systemu :Apogee Prepress opowiadali jego wieloletni użytkownicy: Maciej Świtała – zastępca kierownika działu prepress drukarni Eurodruk z Poznania, Tomasz Wasilewski – szef studia CtP w lubelskiej firmie DMK oraz Marek Wojtasik – kierownik działu prepress w firmie Edica.

Następne prezentacje były poświęcone ofercie Agfa Graphics w zakresie sprzętu, materiałów jak też usług serwisowych i posprzedażowych. Maciej Baur – product manager Agfa Graphics i Mirosław Opolski – specjalista ds. płyt offsetowych Agfa Graphics przedstawili aktualną ofertę firmy w zakresie cyfrowych płyt CtP i naświetlarek pracujących w różnych technologiach. Szczególny nacisk położono na proekologiczne płyty (oraz dedykowane im systemy) termoczułe (:Azura TS i :Amigo TS) i fotopolimerowe :Azura V. Dodatkową atrakcją wystąpienia był praktyczny pokaz wykonania formy drukowej, bazującej na technologii :Thermofuse.
Marcin Rawicki i Adam Skierkowski z działu serwisu Agfa Graphics przekazali uczestnikom szereg informacji na temat efektywnego rozwiązywania zgłoszeń serwisowych dotyczących oprogramowania, w szczególności systemu :Apogee. Z kolei z kompleksową ofertą serwisową, która obejmuje kontrakt technologiczny na oprogramowanie, zapoznali gości konferencji Krzysztof Sadziński i Tomasz Zatorski – kierownik serwisu Agfa Graphics. Podkreślając zalety tego rozwiązania, wymienili m.in.: roczną licencję (uwzględniającą bezpłatny upgrade do nowszej wersji systemu :Apogee), oraz pełną obsługę w zakresie instalacji, szkoleń i wsparcia posprzedażowego. Warto dodać, że kontrakt serwisowy to najtańsza opcja aktualizacji do najnowszej 7. wersji systemu :Apogee – zachęcał Krzyztof Sadziński.
Na zakończenie pierwszego dnia konferencji głos zabrał Artur Cajler, odpowiedzialny za wdrażanie na polskim rynku wielkoformatowych systemów inkjetowych Agfa Graphics z rodziny :Anapurna i :Jeti. Wspomniał przy tym o niedawnym rozszerzeniu oferty Agfa Graphics w tym zakresie dzięki przejęciu firmy Gandinnovations, producenta superwielkoformatowych ploterów UV. Dzięki temu – mówił Artur Cajler – nasze portfolio w zakresie druku wielkoformatowego obejmuje dziś urządzenia dostosowane do potrzeb praktycznie każdej firmy z branży poligraficznej, reklamowej czy fotograficznej. Podczas prezentacji jej uczestnicy mieli okazję zapoznać się także z próbkami wykonanymi na różnych podłożach, zadrukowanymi w systemach :Anapurna i :Jeti.

Drugi dzień konferencji przeznaczono na warsztaty prowadzone przez specjalistów z firmy Agfa Graphics. W części przygotowanej przez Krzysztofa Sadzińskiego znalazły się praktyczne informacje na temat przeprowadzenia impozycji w systemie :Apogee 7, przygotowania proofa z fragmentu pracy oraz zastosowania w niej tych samych rastrów. Adam Skierkowski poprowadził część poświęconą zagadnieniom takim jak: właściwe przygotowanie firmy do aktualizacji posiadanego systemu :Apogee, sposoby na uniknięcie typowych błędów podczas zalewkowania oraz porównanie systemu :Apogee w wersjach Automate i Manage. Marcin Rawicki odpowiadał na pytania związane z odpowiednim zabezpieczeniem się przed ewentualną awarią systemu :Apogee, przedstawiał argumenty przemawiające za aktualizacją posiadanego systemu w odpowiednim czasie, a także prezentował funkcję InkSave, pozwalającą na uzyskanie w bezpieczny sposób oszczędności w zużyciu farby podczas drukowania.

Konferencja tradycyjnie zakończyła się konkursem wiedzy o systemie :Apogee, w którym wzięli udział jej uczestnicy nie będący pracownikami Agfa Graphics. Pierwsza część konkursu – test – wyłoniła ośmiu półfinalistów, spośród których do ostatniej fazy zakwalifikowały się trzy osoby. W niej zwyciężył Paweł Baranowski z firmy PB Media, który odebrał główną nagrodę – konsolę PlayStation 3. Drugie miejsce w rundzie finałowej zajął Piotr Strzeboński z Drukarni Polskiej, a trzecie – Michał Sinoff z firmy Art Service.

Poza częścią merytoryczną, na zakończenie pierwszego dnia konferencji jej uczestnicy wzięli udział w zabawie i zawodach na jednym z warszawskich torów kartingowych. Tu też organizatorzy zadbali o aspekt rywalizacji – po wstępnych jazdach grupa została podzielona na dwie części, z których wyłoniono sześciu uczestników wyścigu finałowego. Najlepszym „kierowcą rajdowym” wśród uczestników tegorocznej konferencji Agfa Graphics okazał się Tomasz Mitura z firmy Edica, drugie miejsce zajął Michał Śliz z Agfa Graphics, trzecie – Mariusz Hochman z Pabianickich Zakładów Graficznych.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności