Epson posadził… las. Na zawsze!Poprzedni artykuł 

W zeszłym tygodniu, na początku kwietnia, w centralnej Polsce niedaleko mazowieckiego Lipska w Podolanach, wyrósł kolejny hektar lasu. Jak to możliwe? Za przedsięwzięciem stoją połączone siły Epson Polska i fundacji „Las na Zawsze”. Ale dlaczego pracownicy wielkiej światowej firmy, lidera na rynku drukarek i projektorów, sadzą drzewa? Wbrew pozorom to bardziej naturalne niż mogłoby się z początku wydawać!

Epson od dekad we wszystkich swoich działaniach zwracał uwagę na ekologię i to w jaki sposób produkty, które wytwarza, wpływają na środowisko. Geneza tego tkwi m.in. w Monozukuri - japońskim harmonijnym podejściu do pracy, jako elementu relacji ze światem. Można powiedzieć, że dbałość o stan środowiska naturalnego jest wdrukowana w DNA firmy, a dodatkowo rozwinięte zostało przez lata świadomego rozwoju z uwzględnieniem wpływu działań firmy na otoczenie. Elementem filozofii Epson jest zasada „myśl globalnie, działaj lokalnie”, a stąd już tylko mały krok do lasu Epson w Podolanach.

Dlaczego akurat las?

 • Sadzenie lasów to najprostsza forma pozytywnego i twórczego działania, które ogranicza skalę zmian klimatycznych. Każdy hektar bioróżnorodnego lasy pochłania rocznie ponad 7t CO2. Las który rośnie 100 lat na powierzchni 1 ha kumuluje trwale 700t CO2.
 • Las jest fundamentem bioróżnorodności - to przestrzeń do życia dla niezliczonych rzesz organizmów
 • Lasy obniżają temperaturę powietrza i gleby (zatrzymują wodę), tworząc korzystny mikroklimat, stabilizują także glebę, chroniąc ją przed wypłukiwaniem
 • Las to dobre środowisko dla ludzi – relaks w takim otoczeniu uspokaja i pozwala wyciszyć się i złagodzić stres

Nasadzenia wybierano z naciskiem na bioróżnorodność, bazując na specyfice gatunkowej regionu w którym rośnie. Las będzie (jest) dostosowany do rodzaju gleby i lokalnego ekosystemu. Wybrano głównie drzewa liściaste, z naciskiem na gatunki, które długo znoszą okresy suche. To wszystko pozwala mieć nadzieję, że będzie on rósł nawet w warunkach postępującego ocieplenia klimatu.Teren i uprawę zabezpieczono, wraz z fundacją „Las na zawsze” na wiele sposobów: prawnie i finansowo, łącznie z formalizacją wieczystej własności i przekształcenia charakteru gruntu uprawnego. Wszystko to po to, aby drzewa rosły w tym miejscu długo, bardzo długo. O resztę zadba natura – jak mówi przysłowie: ”nie będzie nas, będzie las”.

„Dlaczego sadzimy dziś las na zawsze? Powody są różne - a wszystkie bardzo dobre! Po pierwsze, jesteśmy z Epson - z dumą powiem, że nasza firma zwracała uwagę na ekologię i konieczność zachowania równowagi między potrzebami biznesowymi, a troską o środowisko, w którym żyjemy, już od wielu lat. Dawno zanim stało się to modne! Co ważne, nie były to tylko deklaracje, ale konsekwentnie opracowywane i wdrażane na masową skalę, “zielone” technologie, takie jak na przykład druk na zimno (Heat-Free), oszczędzający zużycie prądu nawet o 83%. Wiemy jednak, że poza działaniami biznesowymi, równie istotne jest też zaangażowanie na miejscu, zmieniające na lepsze świat i społeczeństwo, które nas otaczaja tu i teraz. Dlatego nie ma żadnej sprzeczności w tym, że firma z centralą w Japonii sadzi dziś las… tu - koło Lipska na Mazowszu.

Po drugie - jako rodzice żony mężowie i dzieci – robimy to dla naszych bliskich. Zarówno dzieci i krewnych, które już są na świecie, jak też ich potomstwa, którego być może nigdy nie poznamy… a przecież oddychać będą także tlenem wyprodukowanym przez dziś posadzone drzewa. Myślę także o moich rodzicach i dziadkach - podczas wspólnych wycieczek nauczyli mnie kochać świat i cieszyć się przyrodą. Z szacunku do nich i tego co odziedziczyłam, chcę zostawić ją w tak dobrym stanie, jak to tylko możliwe” - wyjaśnia Ewa Pytlak koordynator ds. marketingu z Epson Polska.

W ramach akcji wykorzystane zostały sadzonki gatunków takich jak:

 1. Dąb szypułkowaty – 300 sadzonek
 2. Buk pospolity - 600sadzonek
 3. Grab pospolity – 100 sadzonek
 4. Lipa drobnolistna – 100 sadzonek
 5. Klon polny – 100 sadzonek
 6. Jabłoń dzika – 50 sadzonek
 7. Jarzębina pospolita – 50 sadzonek
 8. Głóg jednoszyjkowy – 50 sadzonek

„Las na Zawsze Epson” już wkrótce będziecie mogli zobaczyć jako jasno oznaczony punkt na mapach Google.

O Fundacji Las na Zawsze

Fundacja Las Na Zawsze powstała z inicjatywy trzech osób, które za swój cel obrały sobie działanie w zgodzie i przede wszystkim - dla natury. Fundację tworzy Michał Paca – przedsiębiorca i ekspert branży odpadowej, Karolina Rusinek-Ika– terapeuta psychosomatyczny, nauczyciel Vedic Art, coach i trener biznesu oraz Paweł Krzemiński – copywriter, dyrektor kreatywny, włóczęga.Z ich wspólnego pomysłu zrodził się projekt – sadzenie lasów, które rosną na zawsze. Dlaczego warto to robić? Odpowiedź na to pytanie dokładnie wyjaśnia poniższy fragment:

"Lasy są naszym naturalnym sprzymierzeńcem. Ich sadzenie jest najprostszym sposobem zapobiegania zmianom klimatycznym. Lasy zatrzymują wodę, której mamy coraz mniej. Lasy tworzą przyjazny mikroklimat, dają nam spokój i dobrą energię. Drzewa dają nam chłód w gorące dni. Lasy stanowią naturalną ostoję wielu, wielu zwierząt i roślin. Lasy po prostu są dla nas dobre."

Finansowanie fundacji odbywa się za pomocą darowizn od osób prywatnych, firm lub instytucji. Pełna kwota wpłaconej darowizny przeznaczana jest na sadzenie lasów. W jaki sposób las chroniony jest na zawsze? Fundacja dba o to, aby nie można go było kiedykolwiek wyciąć ani sprzedać.

Na podstawie informacji firmy Epson

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności