Czas wdrożyć zasady gospodarki o obiegu zamkniętym do druku biznesowegoPoprzedni artykuł 

Dzień Ziemi to dobra okazja do zastanowienia się przez przedsiębiorców, jakie realne działania mogą wdrożyć do codziennego życia biznesu, aby mieć wpływ na ochronę środowiska. Na szczęście wzrasta świadomość ekologiczna, w tym aspekt ograniczonych zasobów naturalnych na naszej planecie, a co za tym idzie – na popularności traci podejście „kupuj-używaj-wyrzucaj”.

Ten schemat w znacznym stopniu oddziałuje na marnowanie surowców, w wyniku czego użyteczne komponenty trafiają na wysypiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (WEEE) jest najszybciej rosnącym rodzajem odpadów w UE, a ponad 60% tych elektrośmieci trafia na wysypiska. 1 Łatwo więc zrozumieć, dlaczego należy nadać wysoki priorytet rozwojowi gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jak wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym w druku biznesowym?

1. Przedłuż życie drukarki

Naprawienie lub zmodernizowanie drukarki zużywa mniej zasobów w porównaniu do wymiany całego urządzenia. Dlatego wybierając dostawcę technologii biurowych, warto poszukać takiego, który tworzy produkty tak, aby były trwałe. W połączeniu z regularną konserwacją sprawi to, że drukarka będzie służyć znacznie dłużej. Przejście na modułowy model naprawy zapobiegnie wyrzucaniu nadających się do użycia drukarek. Możliwość wymiany konkretnego elementu zmniejsza prawdopodobieństwo wymiany całego urządzenia. Aktualizacje oprogramowania można również wykonywać zdalnie, aby upewnić się, że drukarka używa najnowszego systemu i funkcji.

2. Pozwól na ponownie wykorzystanie tuszy i tonerów

Renowacja i regeneracja są bardzo istotnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym, a wielu dostawców oferuje obecnie bezpłatny program recyklingu wkładów do drukarek. Niektóre szkoły, organizacje charytatywne i punkty recyklingu zbierają puste kartridże w celu ich recyklingu lub regeneracji. Te działania mają znaczny wpływ na zmniejszenie ilości tego typu odpadów, które mogłyby trafić na wysypisko. Co więcej, niektóre części z recyklingu rozpoczynają nowe życie w nowych produktach, uzupełniając „krąg”.

3. Pamiętaj o recyklingu... drukarki

Oprócz tonerów i kartridży, same drukarki mogą i powinny być poddawane recyklingowi. Jednak to maksymalizacja żywotności urządzenia jest priorytetem. Poszczególne komponenty mogą być ponownie wykorzystane w innej drukarce – nawet obudowa może znaleźć nowe życie. Zdając sobie sprawę ze znaczenia tego zjawiska, UE opracowała wytyczne dotyczące ograniczenia ilości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego 1 . Te zalecenia mają na celu wywarcie pozytywnego wpływu na produkcję oraz konsumpcję, a także przyczynienie się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

„Chcemy wspierać firmy, którym zależy na ekonomii zrównoważonego rozwoju, czy to poprzez dostarczenie odpowiednich urządzeń czy materiałów eksploatacyjnych. Jednym z priorytetów firmy Brother od zawsze była ekologia – udało nam się odzyskać ponad 12 milionów kartidży. Wszystkie zwracane kasety są regenerowane w naszych europejskich fabrykach – aż 95% części jest ponownie wykorzystywanych do produkcji nowych kaset z tonerem. Te, których nie można zregenerować, są rozmontowywane i przekształcane. Kasety z taśmami faksowymi produkowane w naszej fabryce w Walii są również wykonane w 100% z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Dodatkowo Brother ochronił ponad 27 milionów drzew i wspiera siedem społeczności w Peru i Papui Nowej Gwinei” – komentuje Katarzyna Idzkiewicz, ekspert Brother.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest modelem produkcji i konsumpcji, który obejmuje ponowne wykorzystanie, naprawę, renowację i recykling istniejących materiałów i produktów tak długo, jak tylko jest to możliwe. W ten sposób nie tylko zostaje znacznie wydłużony cykl życia urządzeń, ale również zostaje zmniejszony koszt ich wymiany. Zasoby zaś zostają odzyskiwane pod koniec cyklu życia danego sprzętu w celu wykorzystania w przyszłej produkcji – co ma ogromny wpływ na środowisko naturalne.

Na podstawie informacji firmy Brother

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności