Stora Enso zainicjowała kompleksowy program ochrony bioróżnorodności w należących do koncernu lasach, znajdujących się na obszarze Szwecji. Firma określiła też szereg związanych z tym celów środowiskowych. Program uwzględnia pięć kluczowych obszarów, dla którego wyznaczono konkretne działania i mierzalne cele, z datą ich realizacji przewidywaną na rok 2030.
Stora Enso jest właścicielem 1,4 mln ha lasów na obszarze Szwecji, będąc tym samym jednym z największych w tym kraju ich posiadaczem. Ochrona bioróżnorodności – jak zapewnia firma – była od dziesięcioleci integralną częścią jej gospodarki zasobami leśnymi. Nowy program ma w jeszcze większym stopniu wzmocnić działania w tym zakresie.
„Zdajemy sobie sprawę, że ludzkość musi natychmiast podjąć zdecydowane działania, by chronić bioróżnorodność. Wiemy też, że inicjatywy realizowane przez Stora Enso wpisują się w te założenia” – mówi Ida Bränngård, kierująca działem zarządzania zasobami leśnymi w Stora Enso Skog.
Poza już realizowanymi działaniami w zakresie ochrony bioróżnorodności, nowy program – uwzględniający ponad 30 konkretnych zadań – ma na celu zwiększenie wartości środowiska naturalnego i poprawę bioróżnorodności na obszarach leśnych w Szwecji, będących własnością Stora Enso. W specjalnym komunikacie prasowym część z nich firma wyszczególniła, wskazując je jako kluczowe obszary i cele programu. Mają one zostać zrealizowane do roku 2030.
Martwe drewno
Stora Enso podkreśla, że istnienie ponad 40% wszystkich drzew, znajdujących się na przygotowanej przez firmę liście zagrożonych gatunków, jest uzależnione od martwego drewna. W programie przyjęto w związku z tym, by zwiększyć jego ilość na obszarach należących do koncernu o 40%.
Drzewa liściaste
Firma podkreśla, że drzewa liściaste stanowią miejsce zamieszkania wielu gatunków. Celem Stora Enso jest podwojenie ich liczby w nowo powstałych lasach, co oznacza 700 tys. nowych sadzonek rocznie.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl