Stora Enso dzierżawi część zakładów w Veitsiluoto firmie Infinited Fiber CompanyPoprzedni artykuł 

Stora Enso poinformowała o wydzierżawieniu dawnej hali produkcyjnej zakładów papierniczych Veitsiluoto (Finlandia) firmie Infinited Fiber Company, działającej na rynku technologii tekstylnych. Planuje ona stworzyć w tym miejscu fabrykę wytwarzającą – na skalę przemysłową – regenerowane włókna tekstylne z odpadów tkaninowych. Również w czerwcu Stora Enso sprzedała dział ciepłowniczy zakładów Veitsiluoto firmie Nevel – dostawcy zaawansowanych rozwiązań infrastruktury przemysłowej i komunalnej.

„Zawsze staramy się znaleźć zrównoważone i finansowo uzasadnione w długiej perspektywie czasowej rozwiązanie, by zapewnić należącym dotychczas do Stora Enso fabrykom klarowną przyszłość. Cieszy nas zatem szybki postęp w podpisywaniu umów dzierżawy z przedsiębiorstwami, które będą mogły wykorzystać wszystkie walory infrastruktury zakładów Veitsiluoto i rozpocząć tam zupełnie inną, nową działalność biznesową. Wciąż pracujemy nad tym, by zapewnić tej fińskiej fabryce jeszcze większą aktywność, również w kontekście nowych miejsc pracy” – mówi Seppo Parvi, dyrektor finansowy Stora Enso i Country Manager odpowiedzialny za rynek Finlandii.

Jak podaje Infinited Fiber Company, planowana tu działalność produkcyjna uwzględnia ok. 270 nowych stanowisk pracy dla osób zatrudnionych w zakładach Veitsiluoto. Stworzona przez firmę technologia pozwala na przetworzenie bogatych w bawełnę odpadów tekstylnych w wysokiej jakości włókna tekstylne. Oferowane pod marką Infinna, są one – jak zapewnia producent – w pełni biodegradowalne i nie zawierają mikroplastiku. Wykonane z nich tkaniny można poddać recyklingowi w ramach tego samego procesu, który przechodzą odpady tekstylne zawierające bawełnę.
„Planujemy zainwestować ok. 400 mln euro w budowę nowej fabryki w Veitsiluoto. Wśród naszych klientów są światowi liderzy z branży modowej i odzieżowej, więc oczekujemy, że niemal cała produkcja włókien Infinna, jaka będzie tu realizowana, zostanie przeznaczona na eksport. Lokalizacja zakładów Veitsiluoto ma wiele zalet w kontekście wspierania naszego przyszłego biznesu. Mam na myśli przede wszystkim bliskość morza, istniejącą infrastrukturę oraz dostępność wykwalifikowanej kadry. Jest dla nas przywilejem, że możemy realizować nowe przedsięwzięcie biznesowe w tym miejscu” – mówi Petri Alava, CEO i współzałożyciel Infinited Fiber Company.

Stora Enso pracuje nad różnymi możliwościami biznesowymi dla jej zakładów w Veitsiluoto od połowy 2021 roku. Wśród kryteriów oceny potencjalnych inwestorów znalazły się m.in. rentowność ekonomiczna operatora, możliwość sfinansowania projektu oraz kwestie pracownicze. Firma podkreśla, że nadal poszukuje kolejnych opcji pozwalających utrzymać aktywność w tej fińskiej fabryce.

Realizowana tu przez wiele lat produkcja celulozy i papieru została zakończona w sierpniu 2021 roku. Działający w ramach zakładów tartak wciąż funkcjonuje – w tym roku mija 100 lat od jego uruchomienia. Zakłady zatrudniają ok. 100 osób – są to pracownicy tartaku, działu zasobów ludzkich oraz centrum serwisowego.

Infinited Fiber Company to grupa technologiczna z siedzibą w Espoo (Finlandia), działająca w branży modowej i tekstylnej, w której misję wpisują się m.in. kwestie środowiskowe i zgodność z zasadami gospodarki o obieg u zamkniętym. Jej sztandarowym rozwiązaniem jest wspomniane wcześniej innowacyjne włókno Infinna, produkowane na bazie odzyskiwanych, bogatych w celulozę materiałów (np. znoszonych ubrań). Jest to – jak podkreśla producent – surowiec klasy premium, który pod względem wyglądu i dotyku przypomina naturalną bawełnę. Infinna jest biodegradowalna i nie zawiera mikro tworzyw sztucznych; może być poddana recyklingowi w istniejących liniach technologicznych.
Więcej informacji na temat Infinited Fiber Company można znaleźć na stronie https://infinitedfiber.com/

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl
Fot.: Stora Enso

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności