Stora Enso poinformowała o wydzierżawieniu dawnej hali produkcyjnej zakładów papierniczych Veitsiluoto (Finlandia) firmie Infinited Fiber Company, działającej na rynku technologii tekstylnych. Planuje ona stworzyć w tym miejscu fabrykę wytwarzającą – na skalę przemysłową – regenerowane włókna tekstylne z odpadów tkaninowych. Również w czerwcu Stora Enso sprzedała dział ciepłowniczy zakładów Veitsiluoto firmie Nevel – dostawcy zaawansowanych rozwiązań infrastruktury przemysłowej i komunalnej.
„Zawsze staramy się znaleźć zrównoważone i finansowo uzasadnione w długiej perspektywie czasowej rozwiązanie, by zapewnić należącym dotychczas do Stora Enso fabrykom klarowną przyszłość. Cieszy nas zatem szybki postęp w podpisywaniu umów dzierżawy z przedsiębiorstwami, które będą mogły wykorzystać wszystkie walory infrastruktury zakładów Veitsiluoto i rozpocząć tam zupełnie inną, nową działalność biznesową. Wciąż pracujemy nad tym, by zapewnić tej fińskiej fabryce jeszcze większą aktywność, również w kontekście nowych miejsc pracy” – mówi Seppo Parvi, dyrektor finansowy Stora Enso i Country Manager odpowiedzialny za rynek Finlandii.
Jak podaje Infinited Fiber Company, planowana tu działalność produkcyjna uwzględnia ok. 270 nowych stanowisk pracy dla osób zatrudnionych w zakładach Veitsiluoto. Stworzona przez firmę technologia pozwala na przetworzenie bogatych w bawełnę odpadów tekstylnych w wysokiej jakości włókna tekstylne. Oferowane pod marką Infinna, są one – jak zapewnia producent – w pełni biodegradowalne i nie zawierają mikroplastiku. Wykonane z nich tkaniny można poddać recyklingowi w ramach tego samego procesu, który przechodzą odpady tekstylne zawierające bawełnę.
„Planujemy zainwestować ok. 400 mln euro w budowę nowej fabryki w Veitsiluoto. Wśród naszych klientów są światowi liderzy z branży modowej i odzieżowej, więc oczekujemy, że niemal cała produkcja włókien Infinna, jaka będzie tu realizowana, zostanie przeznaczona na eksport. Lokalizacja zakładów Veitsiluoto ma wiele zalet w kontekście wspierania naszego przyszłego biznesu. Mam na myśli przede wszystkim bliskość morza, istniejącą infrastrukturę oraz dostępność wykwalifikowanej kadry. Jest dla nas przywilejem, że możemy realizować nowe przedsięwzięcie biznesowe w tym miejscu” – mówi Petri Alava, CEO i współzałożyciel Infinited Fiber Company.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl
Fot.: Stora Enso