Proekologiczne rozwiązanie Stora Enso w firmie PicadeliPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Picadeli – firma specjalizująca się w daniach sałatkowych na wynos - zastąpiła w ostatnim czasie stosowane dotychczas jednorazowe wieczka plastikowe ich odpowiednikami, wykonanymi z włókien formowalnych. Rozwiązanie to, stworzone wspólnie ze Stora Enso, jest wolne od tworzyw sztucznych, odnawialne, odzyskiwalne i biodegradowalne, pozwalając firmie Picadeli na redukcję ilości plastikowych odpadów (o ok. 120 ton rocznie.

Picadeli dysponuje siecią ok. 2300 barów sałatkowych na obszarze Europy i USA. Firma dużo uwagi poświęca kwestiom środowiskowym w kontekście prowadzonej działalności – wyznaczyła sobie również ambitny cel, by do 2025 roku zredukować ilość wykorzystywanego przez nią plastiku o 50%. Aby go zrealizować, podjęta została decyzja o wprowadzeniu wolnych od plastiku wieczek do opakowań na dania na wynos.

Biznesowy pomysł Picadeli uwzględnia samoobsługowe bary, w których klienci we własnym zakresie wybierają i mieszają odpowiednie składniki sałatek. Od początku w realizacji tego projektu firma stosowała miseczki i pokrywki wykonane z tworzywa sztucznego. Pierwsze z wymienionych już kilka lat temu zastąpiły ich odpowiedniki wytworzone z kartonu. Jednak przed firmą pojawiło się kolejne wyzwanie: zastąpienie plastikowego wieczka bardziej proekologicznym rozwiązaniem.

Odnawialne, wolne od plastiku, odzyskiwalne i biodegradowalne

„Poszukiwaliśmy papierowej pokrywki, więc zaczęliśmy rozmowy na ten temat ze Stora Enso. Zaproponowano nam materiał wykonany z włókien formowalnych, co brzmiało świetnie, ale zastanawialiśmy się nad reakcją naszych klientów. W tym przypadku bowiem sałatka nie byłaby przez nich widziana, gdyż samo wieko byłoby nieprzezroczyste” – mówi Christine Soome, Food Concept Developer w firmie Picadeli. Firmy rozpoczęły wspólne prace nad wiekiem wykonanym z tego proekologicznego surowca, bazującego na włóknach drzewnych. „Tego typu pokrywki były dotychczas stosowane przy kubkach na napoje, ale nigdy w przypadku większych rozmiarów. Musieliśmy zatem opracować zupełnie nowy produkt, którego nikt wcześniej nie stworzył” – dodaje Yujia Zhang, Product Manager w firmie Stora Enso.

Nowe wieko, wykonane z włókien formowalnych, podobnie jak pozostałe rozwiązania

Stora Enso z serii PureFiber dedykowane daniom na wynos, jest biodegradowalne, wolne od plastiku, PFAS i innej chemii o długotrwałym działaniu, można je też poddać recyklingowi w tych samych ciągach przemysłowych do których trafia papier.

Zaprojektowane z myślą o konsumentach

Jak się wkrótce okazało, nieprzezroczystość wieka nie była żadną przeszkodą w tym, by nowe rozwiązanie zyskało popularność wśród klientów Picadeli. „Jeszcze w fazie prototypu zostało ono przez nas przetestowane w dużym supermarkecie w Göteborgu. Byłam tam wówczas osobiście i zewsząd słyszałam komentarze w rodzaju „nareszcie plastik zniknął z wieczek!”. Ponieważ każdy z klientów wybiera składniki i miesza je samodzielnie, potrzeba zajrzenia do tak przygotowanej sałatki w naturalny sposób zniknęła” – mówi Christine Soome.

Innym aspektem, na jaki wskazywali konsumenci, był specyficzny odgłos pojawiający się w chwili zamykania miseczki, potwierdzający, że wieko jest właściwie przytwierdzone. Jego projekt umożliwia też umieszczanie opakowań jedno na drugim, czy też uzupełnianie sałatki o dodatkowy kubek z dressingiem. Design wieka to efekt współpracy działu marketingu Picadeli z projektantem opakowań zatrudnionym przez Stora Enso. Nordycki koncern był odpowiedzialny za projekt strukturalny, zaś Picadeli – za część graficzną, uwzględniającą również tłoczenia wykonane na pokrywce. „Ścisła współpraca na wszystkich etapach tego projektu w dużej mierze zadecydowała o jego sukcesie. Nie była to typowa relacja klient/dostawca, ale prawdziwa kooperacja między dwiema firmami. To była zarazem świetna zabawa i ogromna satysfakcja” – dodaje Christine Soome.

Celem firmy Picadeli jest zastąpienie rocznie 10 mln plastikowych wieczek pokrywkami wykonanymi z PureFiber, co pozwoli zredukować ilość odpadów z tworzyw sztucznych generowanych przez firmę w skali roku o 120 ton. Jak podkreśla Stora Enso, ślad węglowy w przypadku wieka wykonanego z PureFiber jest nawet o 75% mniejszy niż w przypadku alternatywnych materiałów taki jak plastik czy bagassa.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności