Stora Enso poinformowała o rozpoczęciu granulowania i pakowania ligniny w należącym do niej zakładzie Sunila (Finlandia). Jak podkreśla firma, dzięki temu wytwarzana tu lignina będzie mogła być wykorzystywana przez klientów w bardziej efektywny sposób w porównaniu z suchym proszkiem bądź ligniną mokrą. Jej zastosowanie w formie granulatu ma też wesprzeć prace realizowane przez Stora Enso (wspólnie z jej partnerami i potencjalnymi klientami) przy Lignode – biosurowcu wykorzystywanym w bateriach.
Lineo – lignina typu kraft, wytwarzana przez Stora Enso, jest obecnie dostępna w formie granulatu, w miejsce formy proszkowej bądź mokrej. Dzięki temu zwiększony został potencjał firmy w obszarze zastępowania materiałów bazujących na surowcach kopalnych alternatywnymi rozwiązaniami odnawialnymi; poprawiona została też efektywność całego zrównoważonego łańcucha dostaw. Lignina jest jednym z kluczowych dla Stora Enso obszarów przyjętej przez firmę strategii uwzględniającej inwestowanie w najbardziej przyszłościowe, generujące potencjalne wzrosty nowe aplikacje, takie jak biospoiwa czy materiały anodowe do baterii.
Proces granulowania ligniny ma pomóc firmie w bardziej efektywnej obsłudze jej klientów, dostarczana jest bowiem w suchej postaci w specjalnych pojemnikach przeznaczonych na materiały sypkie. Stora Enso podkreśla przy tym, że – w porównaniu z dotychczas stosowaną wersją proszkową, wymagającą specjalnego sprzętu – także procesy pakowania i transportu ligniny granulowanej staną się szybsze i prostsze.
Stora Enso rozpoczęła produkcję ligniny w zakładzie wytwarzania biosurowców w Sunila w 2015 roku. Obecnie jego moce produkcyjne szacowane są na 50 tys. ton rocznie, co – jak podaje firma – czyni ją największym na świecie producentem ligniny typu kraft.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej