Biokompozyty firmy Stora Enso wspierają redukcję emisji dwutlenku węgla w branży zdrowotnejPoprzedni artykuł 

Stora Enso nawiązała współpracę z firmami FrostPharma i Mälarplast, której owocem jest - powstały na bazie wytwarzanych przez nią biokompozytów - pojemnik na niebezpieczne odpady generowane w branży medycznej. Jak podkreśla nordycki koncern, stanowi on znaczący krok naprzód dla całego przemysłu ochrony zdrowia w kontekście ekologii, gdyż jego zastosowanie – w porównaniu z tradycyjnym, plastikowym odpowiednikiem – przyczynia się do ograniczenia o ponad 50% dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.

Stora Enso wskazuje, że pojemniki na niebezpieczne odpady są powszechnie stosowane w placówkach medycznych, gabinetach dentystycznych, przychodniach weterynaryjnych i laboratoriach. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo utylizacji i zminimalizować ryzyko kontaktu z ich zawartością, po wykorzystaniu są one spalane.

Na obszarze Europy stosowany jest w ww. placówkach ten sam rodzaj pojemnika na odpady, a postępowanie z nim jest określone przez zasady i standardy bezpieczeństwa. Jedną z nich jest wspominany wymóg spalania pojemników po zużyciu. To zaś – jak podkreśla Stora Enso – oznacza miliony utylizowanych w ten sposób pojemników z zawartością, a zarazem znaczącą emisję dwutlenku węgla. To rosnący problem dla całej europejskiej branży medycznej, która stara się wdrażać zasady zrównoważonego rozwoju.

Nowy pojemnik - redukcja emisji dwutlenku węgla o ponad 50%

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom FrostPharma i Mälarplast – we współpracy ze Stora Enso – stworzyły nowego typu pojemniki na niebezpieczne odpady, wykonane z odnawialnych materiałów, jakimi są biokompozyty. Te wytwarza Stora Enso, wykorzystując włókna drzewne pochodzące z jej skandynawskich upraw leśnych oraz biopolipropylen.

„Cała linia produktowa nosi nazwę WoodSafe i składa się z siedmiu pojemników w różnych rozmiarach. Zostały one już wprowadzone do użytkowania, a pierwsze efekty są niezwykle zadowalające – rozwiązanie to zostało też bardzo dobrze przyjęte przez rynek” – mówi Peter Wll, CEO firmy Mälarplast.

R E K L A M A
Jeden z niezależnych podmiotów badawczych dokonał oceny cyklu życia WoodSafe i jego wpływu na środowisko naturalne, w porównaniu z dotychczas stosowanymi, alternatywnymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Cytując wyniki ww. testów Stora Enso podaje, że dzięki wdrożeniu pojemnika WoodSafe można obniżyć związaną z tym emisję dwutlenku węgla nawet o 66% w porównaniu z jego odpowiednikiem wykonanym z tworzywa sztucznego.

„Naszą misją było obniżenie śladu węglowego generowanego przez przemysł ochrony zdrowia poprzez stworzenie zrównoważonego, ale nadal bezpiecznego rozwiązania alternatywnego dla używanych dotychczas produktów” – dodaje Henrik Alfredsson z firmy FrostPharma.

WoodSafe jest wytwarzany w Szwecji z zastosowaniem odnawialnych surowców. Stora Enso podkreśla, że jest on łatwy w implementacji, gdyż cechuje się takimi samymi rozmiarami i jest obsługiwany w ten sam sposób, jak tradycyjne pojemniki. Jak podają partnerzy projektu, pojemniki na odpady są trzecim co do wielkości źródłem odpadów plastikowych generowanych przez branżę ochrony zdrowia. Jedną z pierwszych placówek medycznych, jaka zauważyła korzyści związane z jego wprowadzeniem na rynek, jest szpital znajdującyc się w szwedzkiej gminie Danderyd. Mówi Johanna Albert, anestezjolog pracująca w ww. placówce: „Ten nowy produkt pozwoli obniżyć nasz wpływ na środowisko. Dodatkową różnicą w porównaniu z wcześniej stosowanymi tu pojemnikami jest jego zapach – zbliżony do zapachu drzew. Poza tym sprawdza się on znakomicie w naszej codziennej pracy”.

Produkty z serii WoodSafe posiadają certyfikaty UN3291, ISO23907 i ADR.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności