Stora Enso obejmuje udziały w start-upie CarbonScape z myślą o wspólnym rozwojuPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

W ostatnim czasie Stora Enso objęła część udziałów w nowozelandzkim start-upie CarbonScape – twórcy biografitu – zrównoważonego materiału anodowego do elektryfikacji. Ma on stanowić uzupełnienie dla bazującego na ligninie biosurowca produkowanego przez Stora Enso – Lignode. Wspólne rozwiązanie ma pomóc w systematycznym zastępowaniu grafitu kopalnego bądź syntetycznego w bateriach, na które zapotrzebowanie stale rośnie.

Stworzony przez CarbonScape, neutralny – jak podaje firma – względem śladu węglowego biografit został wykonany z drewna. Ma on znaleźć zastosowanie w bateriach litowo-jonowych i zastąpić w nich grafit kopalny bądź syntetyczny, który bazuje na surowcach kopalnych. Grafit może stanowić nawet 50% wagi tego rodzaju baterii, będąc jej największym składnikiem. Jak wskazuje Stora Enso, większość obecnie dostępnego w skali globalnej grafitu pochodzi z Chin. Firma podkreśla, że produkcja biografitu, jako proekologicznej alternatywy, może być zlokalizowana w różnych miejscach, w zależności od zapotrzebowania rynkowego. CarbonScape posiada pilotażowy zakład wytwórczy tego materiału w Nowej Zelandii – tu też cała technologia i powstały z jej udziałem produkt zostały poddane odpowiedniej walidacji.

„Specyfika naszego biografitu pozwala na stworzenie – od podstaw – całego, lokalnego łańcucha dostaw. Jeżeli rzeczywiście chcemy odejść od węgla kopalnego i zasilać nasze gospodarki poprzez masową elektryfikację, musimy pilnie znaleźć zrównoważone rozwiązania alternatywne, takie jak biografit, i wprowadzić je na rynek na dużą skalę” – mówi Ivan Williams, CEO firmy CarbonScape.

R E K L A M A
Jak podaje firma, opracowana przez nią technologia może znaleźć zastosowanie wszędzie, gdzie dostępne są materiały źródłowe. Celem projektu jest wyjście naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na materiały anodowe na rynkach Europy i Ameryki Północnej, bez narażania się na ryzyko związane z długim, scentralizowanym łańcuchem dostaw. Stora Enso podkreśla, że ta filozofia działania CarbonScope wpisuje się w jej strategię zabezpieczenia europejskiego łańcucha dostaw dla rynku baterii poprzez dostarczanie niekopalnych materiałów, znajdujących zastosowanie przy ich produkcji. Wspólne rozwiązanie opierać się będzie ma na stworzonym przez nią, bazującym na drewnie materiale anodowym Lignode i opracowanym przez CarbonScape biograficie. W efekcie powstanie platforma produktowa dla lokalnie wytwarzanych, zrównoważonych materiałów, będących alternatywą dla obecnie stosowanych materiałów do produkcji baterii, a jednocześnie – wychodzących naprzeciw rosnącemu popytowi rynkowemu.

„Partnerstwo z CarbonScape to kolejny, ważny krok na naszej drodze do utworzenia szybko rosnącego rynku baterii bazujących na lokalnie produkowanych, proekologicznych surowcach drzewnych. Współpraca ta pozwoli wyprodukować niezbędne ku temu materiały i wpłynie w sposób pozytywny na całe społeczeństwo” – mówi Juuso Konttinen, Senior Vice President w dziale Biomaterials firmy Stora Enso.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności