Firma PiDTzautomatyzowała linię pakowania w firmie RabenPoprzedni artykuł 

Firma PiDT z Jasina pod Poznaniem zaprojektowała przy pomocy rozwiązań Autodesk paletyzator o zmniejszonej wadze do obsługi niestandardowej linii pakowania w firmie Raben. W odpowiedzi na zapotrzebowanie klienta opracowany został uniwersalny robot z innowacyjnym chwytakiem o udźwigu 45 kg. Optymalizacja wagi z 66 kg do zaledwie 23 kg była możliwa dzięki modelowaniu parametrów urządzenia już na etapie projektowania w programie Autodesk 360® Fusion z technologią Generative Design®.

Firma PiDT działająca od 2021 r. w strukturach iPS Team tworzy dla klientów kompleksowe rozwiązania z zakresu robotyki, wykorzystując oprogramowanie Autodesk od początku swojego istnienia. Dla jednego z nich – firmy Raben, opracowała paletyzator do obsługi linii pakowania o wadze 66 kg i udźwigu 120 kg. Z czasem powstało zapotrzebowanie na nową, bardziej wielozadaniową i zajmującą mniej miejsca maszynę, a zaprojektowanie dla Rabena nowego paletyzatora ponownie zlecono PiDT.

- Zadanie dość standardowe, gdyby nie to, że w Rabenie na jednej linii codziennie pakowane jest coś innego, a sam asortyment zmienia się w zależności od spływających zamówień. Paletyzator musiał sprostać temu zadaniu - miał być przede wszystkim mniejszy i bardziej wszechstronny. Należało także opracować specjalnie przeznaczone dla niego oprogramowanie, aby operatorzy byli w stanie samodzielne go programować, dostosowując urządzenie do codziennie zmieniających się zadań - mówi Krzysztof Pustkowiak z PiDT.

W ramach projektu dla firmy Raben opracowany został uniwersalny robot z innowacyjnym chwytakiem o udźwigu 45 kg. Modelowanie parametrów urządzenia już na etapie projektowania w programie Autodesk 360® Fusion z technologią Generative Design® pozwoliło na zmniejszenie jego wagi z 66 kg do 23 kg. Dzięki narzędziom AutoCAD możliwe było przetestowanie zasięgów ramienia robota, a także optymalizacja ustawień wysokości, na jakiej się ono porusza.

Kluczowym elementem projektu było opracowanie unikatowego docisku, gwarantującego, że przekładany towar (np. kawa w słoikach) chwytany od góry nie wypadnie. Ten element został zaprojektowany za pomocą Autodesk Inventor® z technologią Autodesk Generative Design®, który pozwala na bardzo dokładne obliczenia. Powstał bardzo lekki detal, kształtem przypominający kość ludzką – ten element został wykonany przy użyciu technologii druku 3D.

Nowe uniwersalne urządzenie potrafi układać dowolne kartony na paletach. Obsługuje dwie nitki produkcyjne na najmniejszej przestrzeni, a do tego może być programowane przez obsługę klienta, bez pomocy programisty.

Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu programów Autodesk i technologii 3D firma PiDT była w stanie przygotować ofertę dopasowaną do potrzeb klienta, a także zaprezentować rozwiązanie już na etapie ofertowania. W przypadku projektu dla Raben szczególnie ważne było przetestowanie trajektorii ruchów robota jeszcze na etapie koncepcyjnym.

- W rozwiązaniach Autodesk bardzo cenimy jakość dokumentacji i możliwość jej wykorzystania na każdym etapie projektu: od wizualizacji służących do ofertowania, przez właściwy projekt techniczny, uwzględniający podział zadań na poszczególnych konstruktorów, do optymalizacji katalogowania dokumentacji już wykonanych projektów. Ułatwia to późniejsze serwisowanie – dodaje Krzysztof Pustkowiak.

Narzędzia Autodesk wspierają firmę od momentu ofertowania, poprzez proces opracowywania koncepcji, aż do etapu produkcji. Umożliwiają łatwe modelowanie dowolnych kształtów, dają możliwość szybkiego wykonania najmniejszych detali oraz doboru różnorodnych materiałów. Warto podkreślić niską cenę prototypowania oraz wykonania detali. Dla firmy PiDT bardzo ważna była łatwość pracy z programami Autodesk i ich elastyczność.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności