Zakłady Stora Enso w Skutskär podejmują kolejne kroki w kierunku proekologicznej produkcjiPoprzedni artykuł 

Należąca do Stora Enso celulozownia Skutskär (zlokalizowana we wschodniej części Szwecji) specjalizuje się w wytwarzaniu celulozy higienicznej, przeznaczonej do produkcji różnego rodzaju wyrobów higieny osobistej (także chłonnych np. pieluch). Firma podkreśla, że znajdują tu zastosowanie wszystkie elementy drzew.

Zakład w Skutskär ma za sobą długą drogę systematycznego redukowania śladu węglowego zarówno w kontekście procesów, jak też oferowanych wyrobów. Stora Enso podkreśla, że od pięciu lat przy produkcji biomateriałów ta szwedzka fabryka nie stosuje już paliw kopalnych. Kolejnym jej krokiem w kierunku zwiększenia proekologiczności jest pilotażowy projekt polegający na pozyskiwaniu biogenicznego dwutlenku węgla powstałego przy produkcji celulozy.

Stora Enso szczyci się faktem, że już dziś cała energia, ciepło i moc niezbędne do funkcjonowania zakładu Skutskär bazują na biopaliwach. Zainicjowany niedawno projekt pozwala pozyskać i magazynować emisje CO2 z ww. biopaliw i jest – jak podaje firma- pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali świata. W projekcie tym sprzęt do pozyskiwania dwutlenku węgla został zainstalowany w specjalnym bojlerze, stanowiącym integralną część celulozowni. Całość jest realizowana w ramach unijnego projektu ACCSESS, który wspiera rozwój technologii i chemikaliów do pozyskiwania dwutlenku węgla. Jego nadrzędnym celem jest efektywne kosztowo magazynowanie CO2 na dużą skalę i wspieranie społeczności w osiągnięciu pełnej neutralności węglowej oraz zminimalizowanie skutków zmian klimatycznych.

„Sukcesywnie rezygnowaliśmy z etapu korzystania z paliw kopalnych w produkcji w naszym zakładzie, gdzie wytwarzane są biomateriały. Jako kolejny krok, realizujemy projekt ACCSESS, testując sprzęt do pozyskiwania dwutlenku węgla, by zbadać nowe możliwości w obszarze redukcji śladu węglowego w naszych działaniach i oferowanych produktach” – mówi Christer Nordstrand, dyrektor zakładów Stora Enso w Skutskär.

Aby w przyszłości wdrożyć infrastrukturę pozwalającą na pozyskiwanie dwutlenku węgla na pełną skalę, w ramach projektu ACCSESS muszą zostać zweryfikowane niektóre kwestie techniczne. Co więcej, możliwość przechowywania i dalszego użycia zgromadzonego w ten sposób dwutlenku węgla zależy od kilku czynników, które – jak podaje Stora Enso – wciąż pozostają otwartą kwestią. Obecnie w zakładach Skutskär testowane są elementy łańcucha dostaw, dedykowanego biogenicznemu węglowi, związane ze stosowanymi tu chemikaliami i energią. Jednak – jak dodaje firma – kwestie związane z magazynowaniem i dalszym wykorzystywaniem zgromadzonego w tych procesach węgla nie są objęte obecnym projektem. W ramach pilotażowych działań zakłady Skutskär mają pozyskać w skali roku 2 tony dwutlenku węgla. Jednym z celów jest stosowanie we wspomnianym projekcie wyłącznie odpadów cieplnych o niskiej temperaturze.

Projekt wpisuje się w strategię korporacyjną Stora Enso, która zakłada oferowanie – do roku 2050 – wyłącznie produktów i rozwiązań w 100% regenerowalnych. Firma podkreśla, że - jako największy producent celulozy higienicznej w Europie – inwestycje w zakładach Skutskär stanowią integralną część tych proekologicznych działań.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności