Czerwiec w Muzeum DrukarstwaPoprzedni artykuł 

Pamiętnik szyty na miarę

Ile pomysłów tyle pamiętników. We wzory, gładkie, z ulubioną postacią lub… według własnego projektu!

Podczas warsztatów od A do Z przygotujemy 16-kartkowe pamiętniki na złote myśli. Złożymy je i ręcznie zszyjemy kolorowymi nićmi. A okładkę ozdobią samodzielnie wykonane linoryty, inspirowane własnymi pomysłami.

Uczestnikom warsztatów zapewniamy wszystkie niezbędne materiały do pracy.

Dla kogo: rodziny z dziećmi od 10 roku życia

Kiedy: 01.06.2024

Godziny: 11.00 - 12.30

Bilet: 10 zł (dziecko + 1 opiekun)

Drukarskie historie. Oprowadzanie po Muzeum Drukarstwa

Obejrzyj fascynujące eksponaty i poznaj dawne techniki drukarskie z niezwykła historią w tle!

Podczas oprowadzania po wystawie Muzeum Drukarstwa przewodnik opowie o maszynach, rozwoju sztuki drukarskiej i jego efektach. Wspólnie przyjrzymy się też pracy grafików i introligatorów.

To doskonała okazja dla wszystkich amatorów historii, by zgłębić dzieje książki i odkryć tajemnice warsztatów dawnych drukarzy.

Na zakończenie spotkania, każdy wykona pamiątkowy druk przy użyciu prasy korektorskiej.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Oprowadzanie odbywa się w każdy wtorek o godz. 15:00.

Dla kogo: rodziny z dziećmi, młodzież i dorośli

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu, wzroku (na miejscu będą materiały do dotykania) i osoby ze spektrum autyzmu.

Bilety:

  • 5 zł normalny
  • 3 zł ulgowy

Marmurki – otwarte warsztaty z barwienia papieru

Muzeum Drukarstwa zaprasza na otwarte mini warsztaty z powierzchniowego barwienia papieru tzw. marmoryzacji. Metoda ta polega na nakrapianiu farby drukarskiej rozcieńczonej terpentyną na wodę znajdującą się w kuwecie, a następnie przenoszeniu jej na arkusz papieru – farby układają się w barwne plamy i wzory. Papier upodabnia się do marmuru – stąd pochodzi nazwa. Otrzymywany tą metodą papier był wykorzystywany w introligatorstwie do sporządzania wyklejek i opraw introligatorskich, służył do wyklejania mebli lub jako tapeta. Oprawiony w ramki może stanowić element graficzny wystroju wnętrz mieszkań.

W ramach warsztatów uczestnicy poznają̨ bardzo starą i efektowną metodę̨ powierzchniowego barwienia papieru. Dowiedzą̨ się̨ również̇, jak po połączeniu farby z wodą można uzyskać́ przepiękne wzory na papierze, a także poznają̨ zastosowanie papieru marmurkowego w życiu codziennym. Dodatkowo każdy zwiedzający samodzielnie wykona kilka egzemplarzy papieru barwionego.

Dla kogo: rodziny z dziećmi

Kiedy: 22.06.2024

Godziny: 12.00 - 15.00

Bilety:

  • 5 zł normalny
  • 3 zł ulgowy

Wakacyjna torba – warsztaty graficzne

Muzeum Drukarstwa zaprasza na kreatywne warsztaty graficzne, podczas których zaprojektujemy oraz stworzymy własną unikatową WAKACYJNĄ– torbę, Na warsztatach druki na torby będą wykonywane techniką linorytniczą, która jest łatwą i prostą techniką graficzną. Każdy uczestnik zajęć otrzyma płytkę linoleum, na której narysuje ołówkiem projekt własnej grafiki. Po wykonaniu rysunku, specjalnym dłutkiem, będzie można wyciąć rysunek. Tak przygotowana grafika zostanie własnoręcznie odbita na bawełnianych torbach przy pomocy zabytkowej prasy drukarskiej.

Uczestnikom warsztatów zapewniamy wszystkie niezbędne materiały do pracy.

Dla kogo: rodziny z dziećmi od 12 roku życia

Kiedy: 29.06.2024

Godziny: 11.00 - 12.30

Bilet: 10 zł (dziecko + opiekun)

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności