Jak informuje Stora Enso, budowa nowej linii w jej zakładach w Oulu, dedykowanej tekturom litym do opakowań jednostkowych, jest coraz bliżej końca. Założenia firmy przewidują, że jej potencjał wytwórczy wyniesie nawet 750 tys. ton odnawialnych materiałów opakowaniowych rocznie. Stora Enso podkreśla przy tym, że ich źródłem będą lasy zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Za sprawą zwiększonych mocy produkcyjnych w obszarze odnawialnych opakowań klasy premium, firma będzie w jeszcze większym stopniu wspierać właścicieli marek z branży spożywczej (zarówno żywności jak i napojów) w odpowiadaniu na potrzeby i oczekiwania klientów względem bardziej proekologicznych opakowań. Mając na względzie rychłe uruchomienie linii – w roku 2025 – nordycki koncern zaanonsował właśnie pierwszy z produktów, jakie będą tu wytwarzane. Jest nim Performa Nova – tektura typu FBB, która będzie stanowić znaczącą część produkcji realizowanej w Oulu z udziałem nowej linii.
Stora Enso podaje, że nazwa nowego rodzaju tektury – Performa Nova – nie jest przypadkowa i nawiązuje do jej bogatego dziedzictwa i wieloletnich doświadczeń. Firma podkreśla przy tym, że sukces rynkowy serii Performa to w dużej mierze wypadkowa oferowanych przez nią wysokiej jakości, wytrzymałości i niezawodności, przy jednocześnie niskiej gramaturze materiału. „Nova” ma tu obrazować nową erę w obszarze opakowań bazujących na włóknach i odzwierciedlać zwiększoną wydajność i jeszcze lepsze doświadczenia użytkownika przy obcowaniu z materiałem. Plany Stora Enso zakładają, że Perfoma Nova na nowo zdefiniuje standardy rynkowe i doświadczenia konsumentów.
Zaprojektowana z myślą o wysokiej wydajności
Stora Enso podkreśla, że wydajność będzie kluczową cechą projektowanych w przyszłości opakowań. Tego rodzaju produkty wymagają zaś mniejszej ilości zastosowanego surowca, co ma generować oszczędności w całym łańcuchu wartości, uwzględniającym opakowania.
Performa Nova będzie wytwarza z zastosowaniem innowacyjnej, stworzonej przez Stora Enso technologii FiberLight Tec. Jak podkreśla firma, umożliwia ona produkcję wyjątkowo wytrzymałych, a jednocześnie lekkich podłoży tekturowych, czyniąc je tym samym niezwykle wydajnymi. W efekcie korzystający z nich właściciele marek mają szansę uzyskać przewagę konkurencyjną, wytwarzając więcej opakowań przy mniejszym udziale surowca.
Stora Enso wskazuje, że – jak pokazują cytowane przez firmę badania rynkowe – konsumenci na całym świecie oczekują od właścicieli marek wzmożenia działań w kontekście wprowadzania na rynek bardziej proekologicznych rozwiązań opakowaniowych. Klienci zarówno z Europy jak i USA preferują też – zdaniem firmy – karton zamiast tworzyw sztucznych. Stora Enso przytacza tu prognozy rynkowe, według których światowy rynek tektury litej osiągnie poziom 11 mln ton rocznie.
Będąc alternatywą dla opakowań w całości wykonanych z plastiku, bazująca na włóknach pierwotnych Performa Nova ma pomóc właścicielom marek w sprostaniu oczekiwaniom konsumentów w kontekście ww. odnawialności i cyrkularności materiałów opakowaniowych. Jest ona dedykowana różnym aplikacjom, m.in. w obszarze żywności mrożonej, chłodzonej i suchej, jak też z myślą gotowych daniach na wynos.
Zdaniem Stora Enso współcześni właściciele marek zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak ważny jest dobór właściwego materiału klasy premium, by ich produkt wyróżniał się na półce sklepowej, ale też by nawiązać odpowiednią komunikację z konsumentami, a w końcowym rozrachunku – by to ich produkt znalazł uznanie w ich oczach. Firma podkreśla, że Performa Nova zapewni opakowaniom atrakcyjny wygląd dzięki odpowiedniej drukowności i gładkiej powierzchni. Tym samym ma ona łączyć w sobie atrakcyjność wizualną z proekologicznością.
Zwiększona funkcjonalność
Anonsując wprowadzenie na rynek pierwszej z tektur wytwarzanych w nowej linii, Stora Enso wymienia też inne jej zalety, decydujące o wyższej funkcjonalności Performa Nova. Opakowanie produkowane z jej zastosowaniem będzie można przetwarzać w istniejących, powszechnie stosowanych liniach do recyklingu. Firma zapewnia, że będą one spełniać przemysłowe standardy względem zapachowości i smaku, jak również bezpieczeństwa znajdującej się w środku żywności. Performa Nova będzie mogła być łączona z różnymi rozwiązaniami barierowymi, z myślą o zwiększeniu odporności opakowania na wilgoć i tłuszcz. Materiał będą też cechowały wysoka sztywność i kompresja pudełka, wpływając na lepszą ochronę podczas transportu i użytkowania. Performa Nova będzie dostępna w szerokim spektrum gramatur: od 200 do 315 g/m2.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej