Cztery nagrody Pinnacle dla firmy Agfa za innowacyjne rozwiązania inkjetowePoprzedni artykuł 

Agfa poinformowała, że aż cztery innowacyjne rozwiązania z jej oferty dla druku inkjetowego znalazły uznanie w oczach jurorów prestiżowego konkursu Pinnacle Product Awards, organizowanego przez stowarzyszenie PRINTING United Alliance. Dwie z nich przyznano za rozwiązania automatyzujące w dużym stopniu produkcję realizowaną w „topowych” maszynach z jej oferty, skierowanych do najbardziej wymagających użytkowników – Jeti Tauro i Onset Grizzly. Oba nagrodzone produkty zostaną po raz pierwszy zaprezentowane na stoisku Agfa podczas targów PRINTING United Expo w Las Vegas (10-12 września br.).

Agfa podkreśla, że nagrody Pinnacle Product Awards przyznawane są wyróżniającym się na rynku produktom, oferującym zaawansowane rozwiązania pod względem jakości, wydajności i potencjału wytwórczego, skierowane na rynek poligraficzny. Arnaud Calleja, Vice-President of Digital Printing Solutions w firmie Agfa mówi: „Zdobycie kilku tak prestiżowych nagród stanowi kolejne potwierdzenie znaczącej pozycji firmy Agfa jako prekursora innowacji dla druku cyfrowego. Nasze rozwiązania inkjetowe wzmacniają przedsiębiorstwa z całego świata i pozwalają im oferować szersze spektrum aplikacji, zwiększyć wydajność i zredukować koszty produkcji. Od zawsze stawiamy na automatyzację, wszechstronność i niskie zużycie atramentu w kontekście realizowanej przez naszych użytkowników działalności. Nagrody Pinncale to uznanie wysiłków i ciężkiej pracy, jaką wykonują nasze zespoły. Z dumą je przyjęliśmy”.

Jeti Tauro to sztandarowa linia maszyn Agfa w zakresie produkcji hybrydowej, umożliwiających zadrukowywanie – z wysoką prędkością (dochodzącą do 905 m2/h) – wielu mediów sztywnych i giętkich, w różnych formatach (maksymalna szerokość wynosi tu 3,3 m). Maszyny te oferują przy tym liczne opcje automatyzacji produkcji. Zdaniem producenta, Tauro można określić mianem „gamechangera” w kontekście wysokonakładowej produkcji typu Sign & Display, ale też w kontekście drukowania opakowań. Agfa wciąż wprowadza nowe funkcje w tym jednoprzebiegowym urządzeniu. Dwie z nich znalazły uznanie w oczach jurorów konkursu Pinnacle.

Nagroda dla 7-kolorowej maszyny Jeti Tauro H3300 UHS LED w kategorii maszyn hybrydowych (UV/lateksowych) w cenie powyżej 500 tys. USD

Jak podaje producent, za sprawą wprowadzenia dodatkowego, siódmego koloru (light magenta), wydajność wysokojakościowego druku oferowana przez maszynę Jeti Tauro została wzniesiona na kolejny poziom. W konfiguracji kolorystycznej CMYKcmk znacząco – zdaniem producenta – udoskonalone zostały gładkość aplikowanych jasnych kolorów specjalnych (np. różowego czy czerwonego) i przejścia w pastelowych gradientach. Dzięki nowej opcji możliwe stało się też realizowanie gładszych wydruków przy jaśniejszych odcieniach cyjanu, który często zawiera minimalną ilość magenty.

Agfa podkreśla, że wspomniane wyżej udoskonalenia w gładkości przejść są szczególnie istotne dla odbiorców z rynków wymagających prac najwyższej jakości np. kosmetycznego. Producent wskazuje też na dodatkowe oszczędności w zużyciu atramentów, osiągane dzięki zastosowaniu opcji GCR.

Nagroda w kategorii automatyzacji sprzętowych print/post-print dla maszyny Jetii Tauro H3300 UHS z dodatkowym robotem

Kolejna innowacyjna opcja oferowana użytkownikom maszyn Jeti Tauro umożliwia znaczące zwiększenie wydajności realizowanej produkcji. Mowa o dodatkowym robocie, który zostanie po raz pierwszy pokazany szerszej publiczności podczas wspomnianych targów Printing United. Agfa podkreśla, że jego zastosowanie zwiększa w znaczącym stopniu wydajność i efektywność kosztową, umożliwiając dostawcom usług poligraficznych sprostanie obecnym wyzwaniom względem rosnących kosztów produkcji.

System ten może składać się z pojedynczego robota, który podaje lub odbiera media, bądź też z rozwiązania podwójnego – ta druga opcja umożliwia pełną automatyzację procesu. Roboty można połączyć z systemem Tauro Flex RTR, co – jak podaje Agfa – zapewnia sprawne przechodzenie z realizacji zleceń z udziałem podłoży sztywnych na materiały giętkie. To najnowsze udoskonalenie sprzętowe jest – zdaniem producenta – idealnym rozwiązaniem dla dostawców usług poligraficznych, którzy pracują z różnymi typami podłoży i muszą błyskawicznie zmieniać stosowane w produkcji materiały sztywne i giętkie.

Onset Grizzly X HS z automatycznym podawaniem: nagroda w kategorii sprzętu do obsługi materiałów
Płaska maszyna Onset Grizzly została zaprojektowana z myślą o pracy w cyklu całodobowym przez 7 dni tygodnia. Dedykowana jest zastosowaniom typu Sign & Display oraz POP. Oferuje prędkość do 1450 m2/h i obsługuje bryty o formacie maksymalnym 322 x 160 cm. Jak podaje Agfa, można ją zautomatyzować na kilka sposobów: poprzez zastosowanie stołu podawczego lub automatycznego podajnika w połączeniu z robotem odbierającym zadrukowane prace bądź też poprzez wdrożenie dwóch robotów, z lub bez stołu podawczego. Nowy automatyczny podajnik, w połączeniu z robotem odbierającym bryty, zapewnia tu pełną automatyzację procesu, redukując jednocześnie koszty związane z pracą manualną.

Za sprawą 6-sekundowego cyklu czasowego został on dopasowany do najwyższej wydajności, oferowanej w maszynach Grizzly. Jak podkreśla Agfa, jest on też kompatybilny z produkcją uwzględniającą do 4 arkuszy o grubości z zakresu 0,1-50 mm.

Onset 560 (CMYK+W) z nagrodą w kategorii cyfrowych atramentów UV

Dedykowane ww. maszynom atramenty Onset 560 UV zapewniają – zdaniem producenta – najwyższą wyrazistość kolorystyczną realizowanym z ich udziałem wydrukom oraz gamut wykraczający poza spektrum barwne, określone standardem ISO-coated. W trybie z połyskiem, rozszerzona gama barwna uwzględnia kolory wcześniej niedostępne dla maszyn UV. Agfa wskazuje też na fakt, że zastosowanie ww. zestawu atramentów pozwala na uzyskanie wymagających kolorów np. Pantone 485C nawet na standardowych papierach matowych, co z kolei wpływa na zwiększenie kolorystki w obszarze barw zielonej i niebieskiej.

Agfa dodaje, że atramenty Onset 560 zapewniają też znaczącą poprawę jakości i wydajności, w tym udoskonaloną kontrolę przyrostu punktu, uzyskanie ostrzejszych krawędzi punktu i poprawione odwzorowanie (rendering) detali zawartych w obrazach. Tryb wysokojakościowy poprawia z kolei gładkość przejść w kolorach specjalnych.

Agfa podkreśla, że poza ww. zaletami Onset 560 zapewnia użytkownikom atrakcyjny poziom wskaźnika ROI za sprawą zastosowanej tu technologii Thin Ink Layer. Tym samym, jak podaje producent, można uzyskać oszczędności w zużyciu atramentu do 22%. W przypadku użycia atramentu białego z kolei możliwe jest – zdaniem producenta – zwiększenie wydajności nawet o 40% w porównaniu z atramentami innych dostawców.

O nagrodach Pinnacle Product Awards

Przyznawane przez stowarzyszenie PRINTING United Alliance nagrody mają – w założeniach organizatorów konkursu – wyróżnić wyjątkowe zdaniem jurorów produkty, wpływające na rozwój całej branży poligraficznej. Są one poddawane wnikliwej ocenie przez niezależny panel ekspertów branżowych, m.in. pod względem jakości, potencjału rynkowego i wydajności. W kontekście maszyn drukujących, ocena obejmuje raporty generowane z udziałem specjalnych tablic pomiarowych, które następnie porównywane są z istniejącymi standardami rynkowymi.

Stowarzyszenie PRINTING United Alliance przyjmuje zgłoszenia do konkursu od firm członkowskich, przy czym każdy z aplikowanych produktów musi być dostępny w wersji rynkowej. Więcej informacji o konkursie i jego zasadach można znaleźć na stronie internetowej https://pinnacleawards.printing.org/about/

Dodatkowe informację z kolei na temat rozwiązań wyróżnionych w tegorocznej edycji Pinnacle Product Awards, jak też zaangażowania firmy Agfa w rozwój druku inkjetowego można znaleźć na stronie https://www.agfa.com/printing/events/printingunited-2024/

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności