Innowacje technologiczne Stora Enso z myślą o opakowaniach spożywczychPoprzedni artykuł 

Z myślą o wzbogaceniu oferty działu Packaging Materials, w zakładach Stora Enso w Oulu powstaje nowa, zaawansowana linia produkcyjna do tektury dedykowanej opakowaniom jednostkowym. Firma podkreśla, że wytwarzane na niej materiały mają cechować się niską gramaturą i większą wydajnością pod względem wykorzystania zasobów. Ich produkcja ma odbywać się przy niższym poziomie emisji dwutlenku węgla, mają też zwiększać konkurencyjność.

Stora Enso podkreśla, że produkcja materiałów dedykowanych opakowaniom konsumenckim, zwiększających ich konkurencyjność i bazujących na włóknach odnawialnych, od dziesięcioleci stanowi obszar jej zainteresowania i działania. W roku 2025 w jej zakładach w Oulu uruchomiona zostanie nowa linia wytwarzająca tekturę litą do opakowań jednostkowych. Krok ten ma być w jej mniemaniu znaczącym w kontekście poszukiwania najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, łączących w sobie wysoką jakość i wydajność i będących atrakcyjną propozycją dla konsumentów.
Tym razem, jak dodaje Stora Enso, na uruchomieniu nowej linii w największym stopniu skorzystają klienci z segmentu opakowań spożywczych. Będzie ona bowiem specjalizować się w produkcji wysokiej jakości materiałów do opakowań na napoje i żywność.

Lżejsze opakowania z innowacyjną technologią utrwalania włókien – FiberLight Tec

Jedną z ostatnich innowacji Stora Enso w obszarze opakowań odnawialnych jest opatentowana przez firmę technologia utrwalania włókien – FiberLight Tec. Ma ona pomagać klientom w zwiększeniu wydajności materiałowej, a w efekcie – obniżyć emisję dwutlenku węgla w kontekście końcowego opakowania.

Technologia znajduje już zastosowanie przy produkcji tektur opakowaniowych Performa Light, a wkrótce z jej udziałem będzie też wytwarzana tektura do zastosowań spożywczych – Performa Nova. Jest to nowy materiał cechujący się niską gramaturą, a jego produkcja odbywać się będzie w zakładach w Oulu.

Jak podaje Stora Enso, technologia FiberTec Light umożliwia wytwarzanie lżejszych tektur, przy jednoczesnym zapewnieniu im wyjątkowej wytrzymałości i sztywności oraz przy niższym udziale surowca wykorzystywanego w procesie produkcji.

„Dzięki wdrożonemu tu procesowi utrwalania włókien, tektura okazuje się być o 5% lżejsza – wyjaśnia Malin E. Strömberg, Technical Product Manager & Product Development Manager w firmie Stora Enso. – To oczywiście jest korzystne dla naszych klientów, gdyż ich opakowania stają się lżejsze. W efekcie zaś mogą wyprodukować ich większą ilość przy mniejszej ilości materiału, zredukowanej emisji gazów cieplarnianych, także w kontekście ich transportu”.

Jak dodaje Malin E. Strömberg, proces FiberLight Tec uwzględnia różne warstwy włókien w kontekście ich utrwalania: „Używamy tu masy termomechanicznej (CTMP) i celulozy mokryfibrylowanej (MFC), które zapewniają tekturze odpowiednią wytrzymałość. Gdy różne warstwy tektury połączą się ze sobą, uzyskujemy oczekiwaną sztywność i pulchność, przy mniejszej ilości zastosowanego włókna. Dzięki temu możemy zaoferować klientom wytrzymałą, ale jednocześnie lekką tekturę o znakomitej wydajności materiałowej”.

Zredukowany ślad węglowy dzięki energooszczędnej i wydajnej materiałowo zaawansowanej linii technologicznej

Poza innowacyjną technologią utrwalania włókien, Stora Enso poczyniła też znaczące inwestycje, by produkcja tektur konsumenckich w zakładach w Oulu przebiegała w sposób możliwie najbardziej efektywny.

Nowa linia wytwórcza będzie – jak zapewnia firma – najbardziej konkurencyjną maszyną produkującą tektury typu FBB na rynku europejskim. W założeniach Stora Enso ma ona zapewnić optymalną wydajność produkcyjną, a jednocześnie spełniać najwyższe standardy środowiskowe, np. pod względem odzyskiwania ciepła.

Aby uzyskać w niej wysokie wolumeny produkcji, Stora Enso – wraz ze swoim partnerem technologicznym wspólnie opracowali rozwiązanie mające zmaksymalizować efektywność materiałową w całej maszynie, jaka niebawem rozpocznie pracę w Oulu. Koncepcja ta zakłada wysoką elastyczność i wydajność produkcji przy jednocześnie najwyższym poziomie jakościowym oraz minimalnym zużyciu energii. W efekcie powstawać tu mają najwyższej klasy tektury o wysokiej sztywności, gładkości i parametrach drukowych.

Po sfinalizowaniu projektu, nowa, zaawansowana linia technologiczna pracująca w Oulu ma cechować się niską emisyjnością CO2, niskim zapotrzebowaniem na wodę oraz wysoką efektywnością wykorzystania zasobów. W efekcie – jak podkreśla Stora Enso – ma umożliwić firmie zaoferowanie jej klientom niskogramaturowych, wysokojakościowych, odnawialnych i odzyskiwalnych materiałów do produkcji opakowań spożywczych.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności