Dzięki Xeikon Etilab odpowiada na zapotrzebowanie na szybszą dostawę i specjalne zdobienie etykietPoprzedni artykuł 

Od lewej: Michał Kuczkowski (Kierownik Sprzedaży Polska, Xeikon), Sylwia Dudek (Prezes Zarządu, Etilab)
Od lewej: Michał Kuczkowski (Kierownik Sprzedaży Polska, Xeikon), Sylwia Dudek (Prezes Zarządu, Etilab)

Producent etykiet wysoko przetworzonych, Etilab Sp. z o.o. specjalizuje się w technologii druku cyfrowego skupionej wokół prasy etykiet Xeikon 3300. Firma niedawno skorzystała z możliwości podwojenia szybkości drukowania swojego Xeikon 3030, ponieważ wolumeny szybko rosły i potrzebna była większa wydajność w zakładzie produkcyjnym w Żorach. Zainstalowano również nową, zaawansowaną linię wykańczającą DC350, co daje firmie Etilab większe możliwości produkcji wysoce zdobionych etykiet cyfrowych.

Firma Etilab, założona w 2003 r., przez lata znacząco zainwestowała w postęp organizacyjny, produkcyjny i technologiczny, aby oferować najlepsze w swojej klasie etykiety samoprzylepne szerokiej gamie klientów, od mniejszych firm lokalnych po globalne korporacje z branży budowlanej, FMCG oraz kosmetycznym w Polsce i Niemczech. Firma łączy indywidualne podejście i gotowość do podejmowania nowych wyzwań technologicznych z dużą elastycznością. Duży nacisk kładzie się również na poszerzanie oferty produktowej o innowacyjne rozwiązania, odpowiadające aktualnym trendom i potrzebom rynku.

„Jako mała firma potrafimy dynamicznie reagować na potrzeby i życzenia naszych klientów” – powiedziała Sylwia Dudek, Prezes Zarządu. „Inwestujemy w świetne rozwiązania poprawiające jakość i produktywność przy zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa pracy. Pierwsza prasa Xeikon, którą kupiliśmy cztery lata temu, pozwoliła nam wejść na rynek z zaawansowanymi technologicznie etykietami, drukowanymi na folii metalizowanej. Dodatkowa cyfrowa biel pozwoliła nam uzyskać ciekawe efekty tonalne, takie jak złoto czy częściowo połyskujące elementy graficzne.”

Cyfrowa maszyna drukarska Xeikon 3300 oferuje rozdzielczość 1200 dpi przy użyciu elektrofotografii suchym tonerem do drukowania w pięciu kolorach – zazwyczaj CMYK + biały – jednak kolory są wymienne, więc istnieje możliwość drukowania kolorów pomarańczowych, zielonych lub specjalnych. Prasa może drukować na standardowych surowcach bez podkładu, a dzięki przeniesieniu obrazu z pełnym obrotem nie ma ograniczeń co do długości powtórzeń, co daje klientom Etilab większą elastyczność i swobodę podczas tworzenia impozycji i przerw między etykietami. Firmy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z drukiem etykiet i zakupiły nawet podstawowy model, mają możliwość zwiększenia prędkości lub szerokości druku na późniejszym etapie. Etilab w pełni wykorzystał tę opcję, aby podwoić prędkość drukowania swojej pierwszej maszyny Xeikon.
W przypadku zastosowań spożywczych należy pamiętać, że suche tonery Xeikon są zgodne z największą liczbą norm, w tym z rozporządzeniem UE. 1935/2004, szwajcarskie rozporządzenie i wytyczne Nestlé, a także zatwierdzenie przez FDA w USA. Są również przyjazne dla środowiska ze względu na brak zapachów, lotnych związków organicznych i emisji rozpuszczalników; i światłoodporny.
Michał Kuczkowski, Sales Manager w Xeikon, skomentował: „Etilab dostarcza swoim klientom produkty, które często są małe i zawierają drobne elementy tekstowe, które mogą być trudne do wydrukowania. Druk suchym tonerem przy użyciu Xeikon 3300 doskonale nadaje się do tego celu, a także pozwala na wykorzystanie surowców strukturalnych, takich jak te, które są popularne w segmencie win i napojów spirytusowych”.

W ramach ekspansji Etilab zainwestował w pakiet oprogramowania Xeikon Color Services Pro 2.0, aby zapewnić przewidywalność i powtarzalność kolorów. To oparte na chmurze rozwiązanie zapewnia automatyczną kontrolę koloru w locie za pomocą wbudowanego spektrofotometru i generuje raporty po wydrukowaniu, aby zmaksymalizować przewidywalność, powtarzalność i rentowność. Oprogramowanie XCS Pro umożliwia firmie Etilab gwarantowanie dokładnych kolorów marki, oszczędność odpadów podczas produkcji i eliminację ryzyka odrzucenia zadań z powodu różnic kolorystycznych.

Wraz z oryginalną prasą Xeikon 3030, Etilab zakupił również linię wykończeniową MiniDCoat, ale wraz ze wzrostem liczby zamówień klientów, firma zdecydowała się na zwiększenie możliwości dzięki nowej, bardzo rozbudowanej linii wykańczającej i upiększającej DC350.

Jedna z najbardziej zaawansowanych linii wykańczających działających obecnie w Polsce, DC350 w Etilab, wyposażona jest w jednostkę do gorącej folii, z systemem rejestrowania i oszczędzania folii, do zdobień i wytłaczania. Linia jest również wyposażona w bardzo dokładny moduł ekranu płaskiego, który może generować wartościowe efekty dotykowe, w tym Braille'a. Konfiguracje i zmiany zostały zoptymalizowane dzięki funkcjom SmartSlit i SmartLoad, które automatycznie pozycjonują do 16 noży tnących i ładują płyty sztancujące, aby zaoszczędzić czas i zapewnić precyzyjną rejestrację.

„Nasze możliwości techniczne znacznie wzrosły; a teraz możemy zaoferować najnowocześniejsze etykiety na nowych i interesujących podłożach, takich jak folia srebrna, folia przezroczysta i strukturalne materiały na wino. Dzięki maszynie drukarskiej Xeikon i jej wyrafinowanemu oprogramowaniu możemy również wykonać spersonalizowany nadruk – każda etykieta może być niepowtarzalna, a wszystko odbywa się w jednym przebiegu przez maszynę – powiedziała Sylwia Dudek.

„Naszym najnowszym osiągnięciem na linii DC350, dostarczonym przez firmę Xeikon, jest zastosowanie lakieru wypukłego, który pozwala na dodanie trójkątów ostrzegawczych i napisu Braille'a w jednym przebiegu procesu produkcyjnego. Jednym z głównych powodów zainwestowania w tę maszynę była poprawa wydajności aplikacji trójkąta ostrzegawczego na etykietach, co w przeszłości odbywało się jako osobny proces przy użyciu specjalnego aplikatora. Było to bardzo nieefektywne i kosztowne, co utrudniało reagowanie na presję czasu ze strony klientów”.

Doszła do wniosku: „Chcemy poszerzyć naszą gamę produktów, ponieważ nie wykorzystujemy jeszcze wszystkich możliwości oferowanych przez zmodernizowany Xeikon i nową linię wykończeniową. Przemysł winiarski to nasz pierwszy przystanek. Jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, zmodernizujemy, usprawnimy i ulepszymy istniejące rozwiązania, aby zwiększyć wydajność produkcji i zapewnić jeszcze lepsze warunki pracy.”

Na podstawie informacji firmy Xeikon

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności