KB Folie awansuje na wyższy poziom dzięki pierwszej wywoływarce ThermoFlexXPoprzedni artykuł 

Od lewej do prawej: Arkadiusz Musielak (KB Folie), Paweł Stoliński (SCORPIO), Jan Marcinkowski (KB Folie).
Od lewej do prawej: Arkadiusz Musielak (KB Folie), Paweł Stoliński (SCORPIO), Jan Marcinkowski (KB Folie).

Rynek opakowań elastycznych zmierza w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań i metod produkcji, które mają mniejszy wpływ na środowisko. Produkcja płyt fleksograficznych to dziedzina, w której poczyniono znaczne postępy w ograniczaniu odpadów dzięki nowym technologiom i wyższym poziomom automatyzacji, które usprawniają proces przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności.

W ramach strategii przyszłego sukcesu KB Folie Polska Sp. z oo w Polsce chciała wprowadzić nową technologię obrazowania cyfrowego, która pozwoliłaby im zapewnić spójną jakość druku z dużą szybkością, a także zredukować ilość odpadów płytowych, czas pracy operatora, zużycie energii i koszty ogólne. Po pewnym czasie badania rynku firma przekonała się o zaletach ThermoFlexX TFxX 48 i podpisała się na linii przerywanej. Inwestycja obejmuje również technologię przesiewania ThermoFlexX Woodpecker do dodawania mikrostruktur na powierzchni płaskich płyt kropkowanych, aby pomóc w utrzymaniu jakości druku przy najwyższych prędkościach prasy.

„Jesteśmy jedną z pierwszych drukarni w Polsce, która wykorzystała wiele wymiernych korzyści systemu ThermoFlexX z rastrowaniem powierzchniowym Woodpecker” – powiedział [Jan Marcinkowski - Zastępca Dyrektora ds. Produkcji]. „XSYS jest znany ze swojego świeżego i innowacyjnego podejścia do technologii, a termowizory ThermoFlexX z wysokiego poziomu automatyzacji i funkcji oszczędzania odpadów. Nasza nowa maszyna zdecydowanie to potwierdza, podnosząc nasze możliwości produkcji blach w zakładzie jako bardziej ekologiczna i tańsza propozycja”.

Powyżej oczekiwań

KB Folie z siedzibą w Warszawie specjalizuje się w opakowaniach giętkich, głównie dla branży świeżej i mrożonej żywności, ale także chemicznej i kosmetycznej. Pierwotnie założona jako firma zajmująca się handlem aluminium w 1996 r., rodzinna firma założyła dział druku fleksograficznego w 2000 r., kiedy zainstalowano pierwszą szerokowstęgową prasę fleksograficzną, a później dodano również druk rotograwiurowy. Zatrudniając obecnie 200 pracowników, planowana jest dalsza ekspansja i budowa zupełnie nowej drukarni, ponieważ firma kontynuuje swoją ścieżkę wzrostu.

Portfolio produktów obejmuje szeroką gamę opakowań giętkich do suchej i płynnej żywności, w tym opakowania monomateriałowe, opakowania laminowane, torby, gotowe doypacki i inne rodzaje torebek z zamknięciem plombującym, różnymi rodzajami nacięć i perforacji, zgrzewaniem na zimno i zmienne kodowanie wewnątrz, wśród wielu opcji.

W 2016 roku KB Folio powołało Centrum Badawczo-Rozwojowe dzięki dofinansowaniu z polskiego Ministerstwa Rozwoju, a następnie dofinansowaniu z różnych instytucji, aby wspierać klientów innowacyjnymi rozwiązaniami oraz nawiązywać nowe relacje z dostawcami i producentami. „To był dla nas naprawdę przełomowy rok” – powiedział [Michał Sikorski – Kierownik Działu Badań Naukowych i Rozwoju.]. „Od tego czasu z roku na rok nasze działania badawczo-rozwojowe przynoszą nam coraz więcej korzyści, pozwalając na wprowadzanie nowych rodzajów opakowań, które spełniają, a nawet przewyższają oczekiwania i potrzeby naszych klientów.”

[Jan Marcinkowski - Zastępca Dyrektora ds. Produkcji] dodał: „Kładziemy ogromny nacisk na badania i produkcję wysokiej jakości i coraz bardziej przyjaznych dla środowiska opakowań; a ponieważ dążymy również do tego, aby sam zakład produkcyjny był jak najbardziej zielony, kupowany przez nas sprzęt musi wspierać tę wizję.”

Znalezienie nowego rozwiązania

KB Folie od wielu lat wykonuje we własnym zakresie płyty fleksograficzne. Nowy ThermoFlexX TFxX 48 firmy XSYS to najnowsza kamera cyfrowa nabyta w tym celu i pochodzi od wieloletniego dostawcy Scorpio Sp. z oo, dystrybutora produktów ThermoFlexX w Polsce. „Jak każda firma z ponad 20-letnim doświadczeniem zaczynaliśmy od metod analogowych. W 2008 roku przeszliśmy na obrazowanie cyfrowe, które sukcesywnie aktualizujemy, aby pozostać w czołówce rozwoju, ostatnio dzięki nowej technologii ThermoFlexX, która jest ekscytującą technologią”.

Aby przyspieszyć prognozy zysków, firma przeanalizowała swój przepływ pracy, aby wybrać najlepszą drogę, którą należy podążać, aby poprawić jakość druku i szybkość produkcji. „Szukaliśmy maszyny, która pozwoli nam sprostać wymaganiom klienta, nie tracąc czasu i nie zwiększając kosztów” – mówi [Jan Marcinkowski - Zastępca Dyrektora ds. Produkcji]. „Żyjemy w czasie czwartej rewolucji przemysłowej; w coraz bardziej cyfrowym świecie, w którym możemy zaoszczędzić czas, automatyzując coraz więcej procesów. To były główne powody przejścia na nowe rozwiązanie.”

Znana z wysokiej jakości obrazowania, małej ilości odpadów i imponującej wydajności, ThermoFlexX TFxX 48 może produkować płyty o wymiarach do 900 x 1200 mm (35 x 48 cali). Wyposażony we wbudowaną tacę FlexTray, może automatycznie ładować i wyjmować talerze za jednym naciśnięciem przycisku, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia w wyniku ręcznego przenoszenia. Funkcja automatycznego przełączania rozdzielczości dopasowuje optykę lasera do rozdzielczości pliku, zapewniając użytkownikom znacznie większą elastyczność, w tym możliwość jednoczesnego obrazowania wielu płyt w różnych rozdzielczościach. Tymczasem unikalna koncepcja suwaka próżniowego (VSC) umożliwia ładowanie talerzy o dowolnej szerokości bez konieczności przyklejania ich taśmą, co jest kolejną innowacją oszczędzającą odpady. Dzięki dodaniu rastrowania powierzchniowego Woodpecker, KB Folie ma możliwość zwiększenia gęstości atramentu w obszarach pełnych i poprawy definicji kropek w celu uzyskania jeszcze ostrzejszego tekstu i obrazów, a jednocześnie zapewnia gładsze nakładanie atramentu w przypadku zadań wymagających najwyższej jakości.

Po włączeniu imagera do codziennego przepływu pracy i doświadczeniu różnicy, jaką on przyniósł, [Jan Marcinkowski - zastępca dyrektora produkcji] podsumował: „Laser ThermoFlexX 48s jest bardzo przyjazny dla użytkownika i elastyczny, a także kompatybilny z innymi urządzeniami. Odkryliśmy, że zapewnia dłuższą trwałość płyty, co skutkuje większą stabilnością druku i ogranicza straty materiału płyty. Kiedy zajdzie taka potrzeba, pozwala nam również pracować z plikami, które mają niższą rozdzielczość, co zapewnia szybsze przetwarzanie danych i przyspieszenie pracy. Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni z inwestycji.”

Na podstawie informacji firmy XSYS

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności