Tacka PureFiber Horti Stora Enso redukuje ślad węglowy w firmie Mester GronnPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Firma Mester Grønn, zajmująca opracowała wspólnie ze Stora Enso nową, wolną od plastiku tackę do transportu roślin. PureFiber Horti, bo tak brzmi jej nazwa, bazuje na włóknach formowanych i – jak podają partnerzy przedsięwzięcia – umożliwia znaczącą redukcję dwutlenku węgla w porównaniu z jej plastikowymi alternatywami. Mester Grønn żywi nadzieję, że wprowadzenie nowej tacki na rynek przełoży się na mniejszy wpływ całej branży uprawy roślin doniczkowych na środowisko naturalne.

„W naszych działaniach musimy być bardziej proekologiczni, gdyż sami reprezentujemy „zieloną branżę”. Siłą rzeczy nie powinniśmy działać na szkodę środowiska naturalnego, ale wspierać politykę zrównoważonego rozwoju” – mówi Erling J. Ølstad, CEO Mester Grønn, największej norweskiej sieci kwiaciarni, obejmującej 143 punkty sprzedaży detalicznej.

Jak wskazuje Stora Enso, branża kwiatowa pozostaje w tyle, jeżeli chodzi o działania zmierzające do redukcji stosowanych w niej tworzyw sztucznych. Głównym powodem jest jej wysoka zależność od wody, niezbędnej do odpowiedniej pielęgnacji roślin. To zaś przekłada się na konieczność stosowania wodoodpornych materiałów niezbędnych do właściwego przechowywania i uprawy roślin. Plastik sprawdza się tu, gdyż jest nieprzepuszczalny. Jak podkreśla Stora Enso, problematyczne zaczynają być jednak masowe jego ilości wprowadzane do obiegu przez branżę kwiaciarską.

Nowy sposób transportu kwiatów: bez tworzywa sztucznego

Mając ambicję zastąpienia tworzyw sztucznych wszędzie tam, gdzie to możliwe, Mester Grønn zaczął od jednorazowych tacek używanych do przewożenia roślin od właścicieli upraw do kwiaciarni. Firma zaczęła rozmowy ze Stora Enso nad wspólnym znalezieniem nowego, zrównoważonego rozwiązania w tym zakresie. Mester Grønn wskazał, że musi ono być wolne od plastiku, ale musi spełniać też trzy inne kryteria. Pierwszym były sztywność i odporność – zarówno w warunkach suchych jak i mokrych. Kolejnym wymogiem była jej efektywność logistyczna: miała spełniać standardy przemysłowe by sprostać istniejącej sieci logistycznej. Trzeci, kluczowy parametr to nieprzepuszczalność.

Tacka PureFiber Horti już na rynku

Stora Enso podkreśla, że poszukiwanie alternatywnych materiałów dla obecnie stosowanych tacek transportowych nie jest niczym nowym, jednak dotychczasowe efekty tych działań nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Największym wyzwaniem – zdaniem firmy – jest tu bowiem zachowanie niezbędnej sztywności. Tacki wykonane z kartonu i papieru tracą swoją integralność przy kontakcie z wodą – stają się miękkie, a przenoszenie w nich roślin – niemożliwe.

Wobec tego faktu Stora Enso zaproponowała klientowi PureFiber – włókna formowane, które mogą przybierać różne kształty, charakteryzujące się wytrzymałością niezbędną przy transporcie roślin, także w wilgotnych warunkach. Po trzech latach testów i wykonaniu czterech prototypów na rynku pojawiło się rozwiązania PureFiber Horti. Jest ono wolne od plastiku i PFAS, produkowane w Szwecji z wykorzystaniem drewna pochodzącego – jak podkreśla Stora Enso – z tamtejszych, zrównoważonych upraw leśnych i ze 100% udziałem bioenergii.

Stora Enso dodaje, że poddany wysokiej uwadze cykl życia produktu PureFiber Horti wskazuje na jej wysoką proekologiczność w porównaniu z innymi tackami dostępnymi na rynku. Jak wynika z informacji podanych przez producenta, w procesie wytwarzania PureFiber Horti ilość zasobów kopalnych niezbędnych do jej wykonania – w porównaniu z jednorazowymi tackami plastikowymi – została zredukowana o 45-80% (nawet w stosunku do tacek bazujących na plastiku pochodzącym z recyklingu). Badania przywoływane przez Stora Enso wskazały jednocześnie, że zastosowanie PureFiber Horti pomogło zredukować emisję dwutlenku węgla, związaną ze stosowaniem tacek plastikowych o 51-81%. Firma dodaje, że tak duże zróżnicowanie procentowe jest związane z aspektami logistycznymi oraz kwestią zarządzania odpadami i bazuje na czterech krajach, gdzie prowadzone były badania.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z uzyskanych efektów. Nowa tacka może mieć ogromne znaczenie dla działalności całej europejskiej branży kwiatowej. Taką przynajmniej mamy nadzieję!” – mówi Mari Bøhm Telle z działu marketingu Mester Grønn.

Kooperacja i wspólne prace rozwojowe

Stora Enso podkreśla, że zaproponowane rozwiązanie spełniło wszystkie oczekiwania klienta. „Jest ono wolne od plastiku i wykonane z włókien formowanych, więc mamy do czynienia z zupełnie innym produktem niż tacki papierowe testowane przez nas wcześniej – mówi Erling J. Ølstad. – Współpraca ze Stora Enso przy tym projekcie była czymś fantastycznym – firma ta wie bowiem jak sprawić, by pomysł stał się rzeczywistością. Co więcej, nowa tacka została zaproponowana plantatorom roślin w atrakcyjnej cenie”.

„Jesteśmy w sytuacji gdy wszyscy wygrywają, gdyż zyskali oni dobre warunki cenowe, a my – produkt, który można poddawać wielokrotnemu użytkowi” – podsumowuje Mari Bøhm Telle.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności