Södra Cell zamawia zaawansowany system kontroli procesu produkcji celulozy z ABBPoprzedni artykuł 

ABB zdobyła zamówienie od firmy Södra Cell na wdrożenie sterowania optymalizacyjnego w papierni producenta celulozy i papieru w Värö w Szwecji. Projekt opiera się na strategicznym partnerstwie pomiędzy ABB i Södra Cell, a jego ambicją jest osiągnięcie nowego poziomu wydajności, zaangażowania i cyfryzacji działalności producenta. Södra Cell jest obecnie właścicielem kilku najnowocześniejszych i najnowocześniejszych celulozowni na świecie, a ambicją jest zapewnienie jeszcze bardziej wydajnej i zrównoważonej działalności tych fabryk.

Dostawa od ABB obejmuje rozszerzoną funkcjonalność rozproszonego systemu sterowania (DCS) ABB Umiejętność™ System 800xA® poprzez wdrożenie zaawansowanej kontroli procesu (APC) dla procesu bielenia w zakładzie Södra Cell w Värö. Rozwiązanie zostało wcześniej z powodzeniem wdrożone w celulozowni Södra Cell w Mönsterås w Szwecji, gdzie zoptymalizowano komory fermentacyjne i kontrolę wybielaczy, co poprawiło stabilność procesu i zmniejszyło zużycie zasobów.

„Nie możemy się doczekać ponownej współpracy z ABB i spodziewamy się tej samej dobrej współpracy i wyników, jak podczas wdrażania trzech kontroli APC w naszym siostrzanym zakładzie w Mönsterås w Szwecji” – powiedziała Marie Boman, kierownik projektu Södra Cell w zakładzie w Varo. „Widzimy siłę w możliwości wykorzystania doświadczenia i wiedzy zdobytej podczas poprzednich instalacji.”

Wdrożenie APC obejmuje ścisłą współpracę z działami operacyjnymi i procesowymi w fabryce w Värö. Zespół ekspertów ABB przeprowadza analizę operacyjną i procesową, opracowywanie i weryfikację modeli, wdrażanie w systemie sterowania oraz szkolenia i przekazanie organizacji operacyjnej. Planowany termin oddania dostawy to wiosna/lato 2024 roku.

„Jesteśmy dumni, że firma Södra Cell zdecydowała się kontynuować i pogłębiać naszą współpracę tam, gdzie ten projekt stanowi przykład naszego zaangażowania w rozwój przemysłu celulozowo-papierniczego poprzez innowacyjne rozwiązania” – powiedział Martin Björnmalm, lokalny menedżer linii biznesowej ds. pulpy i papieru. „Integracja naszego zaawansowanego systemu kontroli procesów w zakładzie Värö ma na celu zwiększenie wydajności operacyjnej i zrównoważonego rozwoju, co stanowi znaczący krok w naszej ciągłej współpracy”.

Integracja APC z istniejącym środowiskiem operatora, ABB Umiejętność™ System 800xA®, zapewnia operatorom większe możliwości w pełni automatycznej pracy, ale także możliwość przewidywania wyników, co zapewnia możliwość optymalizacji i ustalania priorytetów kluczowych procesów operacyjnych w bielarni w oparciu o decyzje oparte na danych. Rozwiązanie APC jest jednym z kilku przykładów rozbudowy istniejących systemów ABB o nowe funkcjonalności poprawiające zarówno rentowność, wydajność, jak i środowisko pracy klientów.

„Cieszymy się, że możemy w dalszym ciągu rozwijać naszą silną współpracę z Södra Cell” – powiedział Adam Modig, ekspert ds. modelowania procesów w firmie ABB. „Będziemy ściśle współpracować z Södra Cell, aby zidentyfikować warunki i zachowanie procesu, które staną się podstawą opracowania i wdrożenia modeli, które zostaną wykorzystane do przewidywania i kontrolowania procesu. Następnie nastąpi wspólny wysiłek związany z wdrożeniem i zakotwiczeniem, aby operatorzy mogli zrozumieć zautomatyzowaną kontrolę i zaufać jej.”

Oczekiwane wyniki dla młyna w Värö to podobne ulepszenia osiągnięte w poprzednim wdrożeniu dla młyna Södra Cell w Mönsterås. Można tam wykazać wyniki w postaci bardziej stabilnego, zoptymalizowanego procesu wybielania przy zmniejszonych wahaniach jasności i zmniejszonym zużyciu środków chemicznych, a także ulepszonych procesach trawienia.

Dział automatyzacji procesów ABB automatyzuje, elektryzuje i cyfryzuje operacje przemysłowe, które zaspokajają szeroki zakres podstawowych potrzeb – od dostarczania energii, wody i materiałów, po produkcję towarów i transport ich na rynek. Dzięki około 20 000 pracownikom, wiodącej wiedzy technologicznej i usługowej, ABB Process Automation pomaga klientom z branży procesowej, hybrydowej i morskiej poprawiać wydajność i bezpieczeństwo operacji, umożliwiając bardziej zrównoważoną i zasobooszczędną przyszłość. go.abb/procesautomation

Na podstawie informacji firmy ABB

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności