ABB stymuluje niezrównaną produktywność Metsä Fibre w FinlandiiPoprzedni artykuł 

Środowisko sterowni ABB, dystrybucja mocy i robotyka przyczyniły się do pionierskiego poziomu produktywności i wydajności zaawansowanego technologicznie tartaku Metsä Fibre. Tartak klienta w Rauma jest największą w historii inwestycją tartaczną w Finlandii o wartości 260 milionów euro i wykorzystuje widzenie maszynowe, sztuczną inteligencję (AI) i zintegrowane systemy informacyjne w celu zapewnienia stałej jakości i efektywności kosztowej.

Opierając się na długotrwałych relacjach ze spółką-matką Metsä Group, ABB dostarczyła stoły o rozszerzonym miejscu pracy operatora (EOW), zapewniające maksymalną ergonomię, wizualizację i komunikację, a także dystrybucję energii elektrycznej, transformatory i roboty. Od czasu uruchomienia technologii rok temu tartak produkuje 40 kłód na minutę na 130-metrowej linii cięcia przy maksymalnej prędkości cięcia 250 metrów na minutę, a wszystko to jest zarządzane z centralnej sterowni zaprojektowanej przez ABB. Tarcica sosnowa jest eksportowana na cały świat i może być wykorzystywana w budownictwie – w tym w oknach, drzwiach i stolarce ogólnej, obróbce drewna, meblarstwie i opakowaniach.

„Dzięki wsparciu partnerów, w tym ABB, osiągamy produktywność co najmniej trzykrotnie wyższą niż jest to możliwe w pozostałej części Europy” – powiedział Jaakko Vierola, dyrektor techniczny projektu tartaku Rauma w Metsä Fibre. „Trwałość komponentów i usługi, które ABB zapewnia dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujemy, mają kluczowe znaczenie”.

System dystrybucji energii elektrycznej wraz z transformatorami średniego napięcia i rozdzielczy został zaprojektowany i dostarczony przez firmę ABB. Roboty, silniki i napędy ABB zostały podłączone do innego sprzętu, przy czym 1000 napędów o zmiennej prędkości uznano za kluczowe dla optymalizacji automatyzacji. Ogólną szybkość procesu zawdzięczamy także grupie sześciu robotów wyposażonych w wizję maszynową.

Specjaliści Metsä Fibre i ABB wspólnie pracowali nad maksymalizacją zautomatyzowanego gromadzenia danych za pośrednictwem systemu automatyzacji innej firmy. Strategia polegała na wysokim poziomie monitorowania jakości i wydajności, minimalizacji strat drewna poprzez optymalizację cięcia i wymiarowania oraz wyeliminowaniu ręcznej obsługi za pomocą robotów i automatycznego załadunku w tartaku działającym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Produkty uboczne tartaku, takie jak zrębki, trociny i kora, wykorzystywane są do produkcji celulozy i bioenergii.

„Tartak w Rauma działa podobnie jak zakład przemysłu przetwórczego, w którym nie można konserwować sprzętu w nocy ani w weekendy, ale urządzenia elektryczne muszą zawsze być niezawodne” – powiedziała Esa Kivioja, kierownik segmentu przemysłu w ABB w Finlandii. „Tutaj wdrożyliśmy rozdział mocy tartaku przy zachowaniu tych samych standardów jakości, co w fabrykach bioproduktów Metsä Fibre w Ęänekoski i Kemi. To zupełnie nowa koncepcja w mechanicznych zakładach przemysłu leśnego.”

„Efektywność energetyczna silników i innego sprzętu elektrycznego również odgrywa rolę. Wpływ dostaw ABB jest jeszcze bardziej widoczny w fakcie, że produkcja może być kontynuowana bez zakłóceń i nie ma przestojów w korzystaniu ze sprzętu.”

Aby wesprzeć zespół Metsä Fibre i technologie zainstalowane na miejscu, ABB oferuje również usługi w zakresie części zamiennych i sprzętu zapasowego, a także wsparcie techniczne.

Na podstawie informacji firmy ABB
Photo by Daniel Schneemann on Unsplash

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności