Paris Photo pokazuje listę wystawców 2024Poprzedni artykuł 

Peter Hujar, Jim Fouratt, 1969 © 2024 The Peter Hujar Archive, LLC / Artists Rights Society (ARS), Nowy Jork. Dzięki uprzejmości Galerii Fraenkel, San Francisco
Peter Hujar, Jim Fouratt, 1969 © 2024 The Peter Hujar Archive, LLC / Artists Rights Society (ARS), Nowy Jork. Dzięki uprzejmości Galerii Fraenkel, San Francisco

W tym roku Paris Photo ma przyjemność ogłosić udział 232 wystawców w 27. edycji, powracającej do kultowego, niedawno odrestaurowanego Grand Palais. W targach weźmie udział 189 galerii i 43 wydawców z 32 krajów, a 60 uczestników po raz pierwszy weźmie w nich udział. Dzięki nowo wybranemu sektorowi Voices, rozwojowi sektorów Digital i Emergence, pojawieniu się nowych współczesnych wydawców książek i powrocie książek antykwarycznych, Paris Photo oferuje szerszą gamę projektów artystycznych eksplorujących granice medium.

Instytucjonalna kolekcja fotografii przedstawiających scenę litewską zostanie zaprezentowana w ramach nadchodzącego sezonu francusko-litewskiego, we współpracy z 2 głównymi instytucjami francuskimi: Bibliothèque National de France (BnF) i Centrum Pompidou.

„Ta nowa edycja, obejmująca stale powiększającą się listę międzynarodowych wystawców, oznacza nasz powrót do Grand Palais. Z tej okazji nawiązaliśmy współpracę z Anną Planas, dyrektor artystyczną Paris Photo oraz komisją selekcyjną, aby zaprezentować targi prezentujące projekty godne najbardziej prestiżowych instytucji i przesuwające granice wizerunkowe. Po raz kolejny entuzjazm naszych galerii i wydawców podkreśla kluczową rolę Paryża na rynku sztuki. Z niecierpliwością czekamy na powitanie naszych kolekcjonerów, instytucji, profesjonalistów i miłośników sztuki na listopadowych targach.” Florence Bourgeois, Paryż Fotoreżyser

Główny sektor

Sektor główny skupia 145 galerii, w których występują czołowi wystawcy z dziedziny fotografii i sztuki współczesnej, a także uczestnicy ze sceny międzynarodowej. W targach biorą udział zarówno nowi uczestnicy, jak i powracający wystawcy. Wśród nowych galerii uczestniczących znajdują się galerie z Ameryki Łacińskiej, takie jak RGR (Meksyk) i Vermelho (São Paulo). Galerie Taka Ishii (Tokio) powróci z wystawą zbiorową z udziałem japońskich artystów. Mariane Ibrahim (Paryż, Chicago, Meksyk) i Carlier Gebauer (Berlin, Madryt) również dołączą do tej nowej edycji.

Wracając do historycznego Grand Palais, na targach zaprezentowane zostaną projekty z największych galerii, takich jak Fraenkel (San Francisco), Stevenson (Kapsztad, Johannesburg, Amsterdam), Yancey Richardson (Nowy Jork), Howard Greenberg (Nowy Jork) i Gagosian ( USA, Europa, Azja). Obecne będą także wybitne galerie europejskie, takie jak Karsten Grève (Kolonia, Paryż), Nathalie Obadia (Paryż) i Christophe Gaillard (Paryż). Pace (USA, Europa, Azja) i Thomas Zander (Kolonia, Paryż) złożą hołd stuleciu Roberta Franka. W nawie w centrum uwagi znajdzie się fotografia historyczna, m.in. cała seria Augusta Sandera „Ludzie XX wieku”, zaprezentowana po raz pierwszy w Europie przez Juliana Sandera (Kolonia). Główny sektor obejmie całą nawę Grand Palais i obejmie instalacje i projekty na dużą skalę.

Głosy, nowy wyselekcjonowany sektor

Nowo wprowadzony sektor Voices ma na celu zaproszenie wnikliwych międzynarodowych liderów sztuki, którzy będą kuratorami oryginalnych selekcji, które zostaną ujawnione we wrześniu. Pierwszą edycję poprowadzi 3 kuratorów: Azu Nwagbogu, założyciel i dyrektor LagosPhoto Festival, niezależny kurator, a ostatnio kurator pawilonu Benin na Biennale w Wenecji; Sonia Voss, autorka i kuratorka licznych wystaw poświęconych scenom fotograficznym, które wyłoniły się za żelazną kurtyną, zwłaszcza fotografii wschodnioniemieckiej i litewskiej lat 70.; oraz Elena Navarro, niezależna kuratorka, założycielka międzynarodowego festiwalu fotografii FotoMéxico.

Sektor wschodzący

Emergence, wcześniej znana jako Curiosa, prezentuje 23 projekty prezentujące twórczość wschodzących artystów, w tym prace Caroline Corbasson w Dilecta (Paryż), kolaże Miguela Angela Tornero i Juana Silio (Santander, Madryt), Popela Comou z Torch (Amsterdam), oraz intrygująca praca na temat zielonych alg autorstwa Alice Paillot w hangarze w Brukseli. Sektor Emergence zlokalizowany będzie na balkonach otaczających nawę główną Grand Palais.

Sektor cyfrowy

Uruchomiony po raz pierwszy w 2023 r. sektor cyfrowy odniósł w zeszłym roku wielki sukces i obecnie rozszerza się i obejmuje 15 projektów w samym sercu nawy. Dedykowane artystom, którzy integrują rzeczywistość cyfrową w swojej twórczości i badają wykorzystanie praktyk cyfrowych w ewolucji medium, wezmą w nim udział współcześni artyści, tacy jak Alina Frieske i Jonas Lund. Kuratorem sektora już drugi rok jest Nina Roehrs.

Sektor książek

Bardzo popularna i doceniana przez gości Paris Photo branża księgarska gromadzi wydawców, aby uczcić znaczący wkład książek w ewoluującą narrację fotografii. Prezentowani będą współcześni wydawcy, tacy jak Morel Books, Eriskay Connection, Void i Kodoji, a także antykwariaty z Plac’Art Photo i Dirk K. Bakker Boeken. Sektor będzie zlokalizowany na pierwszym piętrze Grand Palais.

Zdjęcie Elles x Paris

Program Elles x Paris Photo, którego kuratorem jest w tym roku Raphaëlle Stopin, dyrektor Centre photographique Rouen Normandie i była dyrektor artystyczna festiwalu w Hyères, ma na celu wyróżnienie kobiet-fotografek.

We współpracy z francuskim Ministerstwem Kultury i przy wsparciu Women In Motion – programu Keringa skupiającego się na kobietach w sztuce i kulturze, reprezentacja artystek na targach wzrosła jak dotąd z 20% do 36% od 2018 r. W tym roku , po raz pierwszy i przy wsparciu Keringa, program został wzbogacony o znaczące sponsoring dla czterech galerii, które organizują wystawy indywidualne i zbiorowe fotografek. Dotacja ta ma na celu pomóc tym galeriom w uczestnictwie w Paris Photo.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności